Reméljük, igazuk lesz azoknak a szociológusoknak, akik azt állítják (jósolják?), hogy vége felé közeledik ez a rohanásokkal telített korszak, bekövetkezik az a változás, ami lehetőséget teremt az életminőség jobbulására. Egy ideje bármiről beszélünk, akarva-akaratlan kimondjuk a „válság” szót. Nevezzük ezt a válságot sokféleképpen, de előbb-utóbb be kell látni, hogy valójában az emberi tudat válságát éljük. Ennek az eredménye, hogy az emberekkel előre kidolgozott módszerekkel, a modern technikával és a legkorszerűbb tudatformáló eszközökkel el tudják hitetni a lehetetlent is anélkül, hogy bárki is gondolkozna, megmondják miben érdemes, miben kell hinni, milyen ruhát kell viselni, mivel kell tölteni a szabadidőt stb.
Reméljük, igazuk lesz azoknak, akik a végét látják annak az állapotnak, hogy kisebb-nagyobb érdekcsoportok irányítják a legtöbb ember szándékait is. Gyakran elmondjuk azt is, hogy szüleink és nagyszüleink világához képest ma már pillanatok alatt eljutnak hozzánk a hírek, az viszont ritkán jut eszünkbe, hogy ezek a hírek nagy része rossz hír. Sokan már érthetetlenül néznek arra az emberre, aki még mindig hiszi, hogy minden ember alkalmas a jóra, a pozitív gondolkodásra. Hogy nem ezt teszi, annak megvan a magyarázata, de nincs semmi ok arra, hogy ne következzen be a változás, nincs semmi ok arra, hogy ne higgyünk a változásban. Az emberi élet értelme és célja nem egyezik meg a gazdasági elit céljaival. Az emberi életnek akkor lesz igazán értelme, ha az ember megpróbál elkezdeni élni, ha nem jelentéktelen dolgokkal tölti el az életét, ha nem mulasztja el az adott lehetőségeket, hanem azokat kihasználva új lehetőségeket kutat fel.
Reméljük, igazuk lesz azoknak, akik nem hagyják, hogy mások irányítsák a sorsukat, tudják, hogy a minőségi élet szemléletváltást követel. Igazuk lesz azoknak, akik nem azért élnek, mert léteznek, hanem létezésükkel értelmet adnak az életnek. Mindezt csak változással lehet elérni. A változást nem az adja, hogy megtagadod a régit, hanem az, hogy restaurálod a hibákat. Bármit el lehet dobni, ha nem működik, de aki nem talál rá a hibákra, az újra és újra hasonló hibákat követ el. Egy új korszak csak akkor kezdődhet el, ha újra tudod szülni önmagad. Mint ahogy a kínai mondás tanítja: „Jobb a saját ruhát megfoltozni, mint újat kérni kölcsön”.
Elek György