A nyári időszakban hajlamosak vagyunk figyelmen kívül hagyni testünk jelzéseit, nem fogyasztunk elegendő és megfelelő folyadékot, helytelenül táplálkozunk, ami — legfőképp az ilyen nagy melegben — akár végzetes is lehet. Dr. Nótárius Gabriella, a szatmári mentőszolgálat vezetője rámutatott: idén nem, viszont az elmúlt években több áldozatot is szedett a kánikula olyan személyek körében, akik figyelmen kívül hagyták a tanácsokat, és akiken mások sem segítettek. Ám mindez megelőzhető, amennyiben figyelünk szükségleteinkre, és vigyázunk a körülöttünk lévőkre is. „Rendkívül fontos, hogy ilyen nagy melegben sok vizet, esetleg langyos vagy hideg, cukrozatlan teát igyunk, hiszen az izzadás által rengeteg folyadékot veszít a szervezetünk. Az ideális a napi 2–4 liter víz közötti fogyasztás lenne, ám sokan még egy litert sem isznak meg” — fejtette ki érdeklődésünkre dr. Nótárius Gabriella. Hozzátette, hogy kerüljük az alkoholfogyasztást is, mert hiába gondoljuk, hogy például egy hideg sör majd oltja a szomjunkat, az alkohol — csakúgy, mint például a kávé is — kiszárít, kitágítja az ereket, emeli a vérnyomást, könnyen rosszullétet okozhat. Fogyasszunk lédús gyümölcsöket és zöldségeket: dinnyét, paradicsomot, uborkát!
Nagyon fontos (lenne észben tartani és erre kiemelten figyelni), hogy ne várjuk meg a szomjúság érzetét, ugyanis ha szárad a szánk, az már a kiszáradás jele — mutatott rá a szakember. „Ne járkáljunk napközben, amikor a hőmérséklet eléri a csúcsértéket! Teendőinket inkább kora reggel vagy az esti órákban végezzük el, amennyiben lehet, 11–19 óra között ne közlekedjünk, főleg ne gyalog, a közvetlen napsütésnek kitéve magunkat! Ha muszáj útnak indulnunk, mindenképp legyen nálunk víz, öltözzünk világos, könnyed ruhákba, viseljünk széles karimájú szalmakalapot és napszemüveget!” — tanácsolja.
Szilágyi Kinga
A krónikus betegeket különösen megviseli
Az ilyen hőhullámok során a fülledt meleget nehezen viselők lehetőleg töltsék az idejüket árnyékos, hűvös helyen, megfelelő folyadékbevitellel (ásványvíz vagy tea) és gyakori zuhanyzással előzzék meg az esetleges rosszullétet! A krónikus betegek — szív- és érrendszeri megbetegedésben szenvedők, máj-, vese-, tüdő- vagy keringési problémákkal küszködők — a meleg, nyári időszakban keressék fel családorvosukat, és fokozottan tartsák be a szakember által előírt gyógyszeres kezelést és az életmódot illető javaslatokat! „A gyógyszereket úgy szedjük, ahogy az orvos felírta, ne hagyjunk ki egy-egy szemet sem!” — tette hozzá. Szellőztetni késő este, éjszaka és kora reggel kell, napközben, amikor nagyon meleg van, ne csináljunk huzatot, mert túlmelegszik a lakás.
A kisgyermekeket, időseket rendszeresen itassuk!
Ugyanakkor fontos, hogy autóban még néhány percre, lehúzott ablak mellett se hagyjunk őrizetlenül kisgyermeket. „Nem, még két percre sem hagyunk gyermeket az autóban, míg beszaladunk a boltba kenyérért. Életveszélyes helyzet is kialakulhat, ne kockáztassunk!” — emelte ki dr. Nótárius Gabriella. A kicsik teste hidegben könnyen lehűl, de hőségben könnyen fel is melegszik, így gyorsan súlyos hőkimerülés, életveszély jelentkezhet. Azt is hozzátette, hogy a gyerekeket akkor is kínáljuk vízzel, ha nem szólnak, hogy szomjasak. A kicsik hajlamosak megfeledkezni magukról játszás közben, ilyenkor nagy a kiszáradás veszélye. A gyerekekkel kánikulában lehetőleg tíz előtt és este hét után menjünk levegőzni! A háziállatokra is figyeljünk oda jobban, bevásárláskor a kisállatokat se hagyjuk az autóban! A nagy melegben az autóvezetők is nagyobb veszélynek vannak kitéve, romlik a koncentrációkészség, meghosszabbodik a reakcióidő, nagyobb a balesetveszély. Vigyázzanak nagyon a családtagjaikra is: a gyerekeket, időseket, fogyatékkal élőket rendszeresen kínálják vízzel, még akkor is, ha ők nem kérik! Ha lehet, tartsák a kapcsolatot az idős, magányos szomszédaikkal, rokonaikkal, barátaikkal, érdeklődjenek az egészségi állapotukról! A fiatalok besegíthetnek a betegeknek, időseknek, hogy ne nekik kelljen esetleg egy-egy apróságért boltba menni. A mentősök pedig akármikor, akármilyen helyzetben a szatmáriak rendelkezésére állnak. Ha meglátunk valakit az utcán, aki rosszul van, vagy nincs magánál, segítsünk neki! Egy kérdéssel, egy korty vízzel vagy a 112 tárcsázásával életeket menthetünk. A mentőszolgálathoz pedig bármikor bizalommal fordulhatunk — összegezte a mentőszolgálat vezetője.
Citáció: A kánikulában hatványozottan igaz: ha meglátunk valakit az utcán, aki rosszul van vagy nincs magánál, segítsünk neki! Egy kérdéssel, egy korty vízzel vagy a 112 tárcsázásával életeket menthetünk.