Szatmárnémeti

Egy jó törvényt is el lehet rontani rossz alkalmazási módszertanokkal

2023.11.02 - 13:06
Elég sűrű időszakot élnek meg a tanügyminisztériumban, hiszen szeptember elején egy új oktatási törvénycsomag lépett érvénybe, két törvény – egy közoktatási és egy felsőoktatási – váltotta fel az eddigi egy törvényt – mondta el érdeklődésünkre Kallós Zoltán, kisebbségi oktatásért felelős államtitkár.

Mint részletezte, az oktatási törvénycsomag alkalmazási módszertanát az életbe lépéstől maximum nyolc hónapon belül, tehát jövő év április elejéig ki kell dolgozni. „Én mindig el szoktam mondani a pedagógus kollégáknak, hogy ilyenkor hogy kell dolgozni; inkább a tanfelügyelőkre, intézményvezetőkre gondolok itt, akik inkább ütköznek a törvény alkalmazásával nap mint nap, ugyanis az a pedagógus, aki bemegy tanítani az osztályterembe, nem feltétlenül bonyolódik ebbe bele. Az intézményvezetőket viszont arra bíztatom, hogy hozzám hasonlóan, a laptopon, táblagépen mindig legyen megnyitva az új oktatási törvény, hiszen egy sor olyan újítást hoz, amit mindenféleképp tudni kell” – mondta el az államtitkár. Illetve, vannak olyan cikkelyei a régi törvénynek is, amelyek még mindig életben vannak, tehát nem lett teljes mértékben eltörölve a régi törvény – tette hozzá. 
Az új törvénycsomagról fontos tudni, hogy vannak olyan cikkelyek, amelyek nem rögtön lépnek érvényben, példaként hozta fel az érettségi megváltozását, amely majd csak a 2029-2030-as tanévtől lép életbe, tehát akik 2025-2026-ban kezdik a kilencedik osztályt, azok fognak az új rendszer szerint érettségizni. Ezért is érdemes figyelmesen átolvasni az új törvénycsomagot, különösen a végét, ugyanis ott nagyon sok minden pontosításra kerül. 

A szorvány és a kisebbség képviselete

„Már a törvények megírásának időszakában fontos volt odafigyelni arra, hogy olyan cikkelyek is belekerüljenek, amelyek nem érintik hátrányosan sem a szórványban, sem a tömbben élőket. Ezt szerencsére sikerült megvalósítani, hiszen megtarthattuk a már létező pozitívumokat, tehát továbbra is működhetnek kis létszámban kisebbségi osztályok, jól képzett pedagógusok oktathatják őket, jól felszerelt oktatási intézményekben” – részletezte Kallós. 
A törvény tehát jó, viszont egy jó törvényt is el lehet rontani rossz alkalmazási módszertanokkal. Ezért nagyon fontos, hogy az egészen apró részletekre is odafigyeljenek, hogy az alkalmazási módszertanok is jól működjenek. 

Pedagógusok utalványai – mikortól, mennyi?

A pedagógussztrájk alkalmával született egy olyan megállapodás, miszerint a pedagógusok utalványokat kapnak, ezek összege 1500 lejben lett meghatározva és évi egy alkalommal részesülnek benne egészen 2027-ig. Ezt Európai Uniós forrásokból biztosítja a kormány. Ami pedig az utalványok folyósítását illeti, Kallós Zoltán elmondta, hogy ez már megtörtént, eljutottak az iskolákhoz az utalányok, sőt, nagyon sok pedagógus már el is kezdte ezeket felhasználni. És hogy mire lehet felhasználni? Mindenféleképp olyasmire, ami segíti a pedagógust abban, hogy jobban, könnyebben oktathasson. Tehát vásárolhat könyveket, táblagépet, laptopot, olyan eszközöket, amelyek segítik a munkáját, de akár képzésekre is befizethet ezzel az utalvánnyal annak érdekében, hogy saját magát képezze. 

Hamarosan lesz Meleg ebéd az iskolában, és Egészséges ebéd is

Több, mint hét évvel ezelőtt, országszerte ötven intézménnyel, kísérleti jeleggel idult el a Meleg ebéd az iskolában program, ami mára már több, mint 450 intézményt foglal magába. Az idei tanévkezdéskor viszont nem volt Meleg ebéd, és sokan tették fel a kérdést, hogy mi történt? 
„Szeptember 11-én elkezdődött az iskola, de maga a program még nem indult el. Bár az tanügyminisztérium elkészítette a sürgősségi kormányrendeletet, a kormányhatározatot amelynek a segítségével jóváhagyták a listán szereplő intézményeket, diáklétszámokat, vannak más minisztériumok is, amelyektől függünk, amikor egy kormányhatározat megszületik. Sajnos ezért lett ennyire elnyújtva, viszont meg szeretnék nyugtatni mindenkit, hogy a program hamarosan folytatódik, és mindazok, akik eddig részesültek a meleg ebédben, ezután is fognak, hiszen a lista gyakorlatilag ugyanazokkal az intézményekkel került jóváhagyásra, amelyek az eddigi években is szerepeltek a programban” – részletezte Kallós. Az új oktatási törvényben egyébként ezt a programot felváltaná egy Egészséges ebéd elnevezésű program, amelynek keretében belül, első lépésben egymillió diák részesülne meleg ebédben. 
Egy ilyen jellegű program egyébként az iskolaelhagyást is nagy mértékben is csökkenteni tudja – mutatott rá az államtitkár. Sajnos komor tény, hogy sok esetben a gyerek azért nem tud iskolába járni, mivel nincs anyagi forrása a családnak az iskoláztatásra, viszont nagyon sok esetben pedig épp azért megy a nebuló a tanintézménybe, mivel napi egy alkalommal legalább kaphat egy meleg ebédet. „Nagyon fontosnak tartom, hogy minél több gyerekre kibővítsük ezt a programot, hiszen sok esetben nagy segítség úgy a gyereknek, mint szüleinek. Továbbá arra fogunk törekedni, hogy minél több magyar ajkú gyermek részesülhessen meleg ebédben, illetve sok más juttatásban, pozitívumban” – zárta beszélgetésünket a kissebbségi oktatásért felelős államtitkár. 

Szilágyi Kinga 

SZÓLJON HOZZÁ FACEBOOKON!