Szatmárnémeti

Egy jelöltválasztás margójára

2015.10.05 - 12:40

A lakosság zöme úgy érzi: rossz irányba mennek a dolgok és mindenképp váltásra van szükség, nőtt és nagy a helyi RMDSZ–be vetett bizalom, Coica és Ştef vezeti a bizalmatlansági toplistát.

A pénteki küldöttgyűlésen olvasták fel és elemezték annak a telefonos közvélemény kutatásnak az eredményeit, amelyet szeptember elején, 606 felnőttkorú, szatmárnémeti alany körében végeztek az Identitas Alapítvány megbízásából – egyrészt felmérendő a városi RMDSZ szervezet munkájának lakossági értékelését, a helyi RMDSZ-es magyar politikusok ismertségét és az irántuk érzett bizalom szintjét, másrészt a polgármesterjelölt aspiránsok lakossági támogatottságának mértékét. A felmérésben pedig a jelenlegi polgármester/megyei tanácselnök népszerűségét és munkájának értékelését is mérték a szakemberek. Mint kiderült (nem okozva túl nagy meglepetést), a kérdezettek zöme egyáltalán nincs megelégedve, ahogy a jelenlegi városvezetés a munkáját végzi. A lakosság saját tapasztalatból érzi, hogy rosszabb, mint három évvel ezelőtt volt és leginkább a polgármesteri hivatal, a prefektúra és a megyei tanács intézményével szemben bizalmatlanok. A bizalmatlansági–toplistát Coica és Ştef vezeti, s Coicaval szemben nem csak elutasítás, de indulat is van. 2012–höz képest növekedett (több mint 80 %–os) a helyi RMDSZ–be vetett bizalom, és megnőtt a szavazáson való részvételi szándék is. Kereskényi Gábor, Maskulik Csaba és Pataki Csaba a szimbolikus arcok, akik a kérdezettek számára megjelenítik az RMDSZ-t és ők vezetik a bizalom–toplistát is. Nagyon nagy támogatottsága van magának a szövetségnek – a polgármesterjelölttel kapcsolatban például sokkal fontosabb, hogy „a miénk, RMDSZ–es magyar legyen”, mint maga a jelölt személye. Az akkor még öt jelöltaspiráns közül (szintén nem okozva túl nagy meglepetést) a legnagyobb arányban megnevezett jelölt Kereskényi Gábor illetve Maskulik Csaba volt – bár ezeket a számadatokat talán nem 5 perccel a szavazás előtt kellett volna a küldöttek tudomására hozni (és ezzel esetleg valamennyire befolyásolni őket).

Ha maga a végeredmény nem is okozotttúl nagy meglepetést, azért meglepő időzítésektől, némiképp meglepő adatoktól és határozottan meglepő bejelentésektől nem volt mentes a  bővített küldöttgyűlés.

A filharmónia termében gyűlt össze a szatmárnémeti civil szervezetek, történelmi egyházak, nemzeti kisebbségek, fiatalság, nőszervezet delegátusaival 264 tagúra bővült küldöttség, hogy eldöntsék: az RMDSZ augusztusi felhívására jelentkezett öt jelölt – Kereskényi Gábor, Ilonczai Annamária, Günthner Tibor, Zazula Béla és Maskulik Csaba – közül kinek szavaz bizalmat és indítja a szövetség szatmárnémeti polgármesterjelöltjeként a 2016–os helyhatósági választásokon.

A gyűlés a Szózat eléneklésével kezdődött, pontosabban hangfelvételével, hiszen alig–alig énekeltek a teremben, majd a küldöttek egyperces néma csenddel emlékeztek két nemrég elhunyt aktív RMDSZ-tagra, Sike Lajos újságíróra és Stucz Józsefre. Ezt követően elsőként Kovács Péter, az RMDSZ ügyvezető elnöke üdvözölte a teremben lévőket, beszédében többször is nyomatékosítva: bárki is lesz a polgármesterjelölt, a többi négy aspiránsnak mindenképp támogatnia kell, mert csak így sikerül visszaszerezni a városvezetést – amelyre egyébként nagyon nagy és nagyon jó esély van, hiszen a lakosság zöme úgy gondolja: rossz irányba mennek a dolgok és mindenképp váltásra van szükség. Nyilvánvalóvá vált ez annak közvélemény kutatásnak az eredményéből is, amelyet némileg meglepően időzítve dr. Pásztor Gyöngyi és dr. Péter László elemzett–mutatott be.

Bár a közvélemény kutatás nem csak és kimondottan a polgármesterjelölt aspiránsok népszerűségi/ismertségi indexét célozta – hiszen számtalan, a szövetséggel, illetve a jelenlegi városvezetéssel kapcsolatos bizalomra/bizalmatlanságra rávilágított – az elemzés egy része kimondottan róluk szólt. S igaz ugyan, hogy a közvélemény kutatással a küldöttek megalapozott döntésében akartak segíteni (mint ahogy azt a küldöttjelölő felkérésben fogalmazták még szeptember elején), az eredményeket azonban nem hozták mielőbb nyilvánosságra, ahogy az logikus és elvárható lett volna, ahogy ígérték, hogy a küldöttek annak ismeretében (is) dönthessenek. Az elemzés értelmében az akkor még öt jelöltaspiráns közül (szintén nem okozva túl nagy meglepetést) a legnagyobb arányban megnevezett jelölt Kereskényi Gábor illetve Maskulik Csaba volt – bár ezeket a számadatokat semmiképp sem öt perccel a szavazás előtt kellett volna a küldöttek tudomására hozni. Hogy ezen adatok ismertetésével a küldötteket befolyásolták–e bármennyire is, azt nem lehet tudni – befolyásoltak viszont az aspiránsok közül kettőt: az eredményeket meghallva ugyanis mind Günthner Tibor, mind Zazula Béla visszavonta jelölését még a szavazás előtt. És – ha nem is magával a bejelentéssel, de az időzítéssel mindenképp meglepetést okozva, hiszen a szavazás előtt hangzott el az is – mindketten bejelentették: Kereskényi Gábor mögé állnak és az ő csapatát erősítik.

Az érdekes kis intermezzokat követően a három talpon maradt aspiráns öt–öt percben felolvasta beszédét: Kereskényi profi politikusként, dakota körmondásokkal színesítve, tömören vázolva a város fejlesztésével kapcsolatos terveit, megemlítve ugyanakkor mindazokat a megvalósításokat, amelyek az RMDSZ–es város– és megyevezetés idején jöttek létre, Ilonczai Annamária az etikai és morális értékek fontosságát hangsúlyozta, majd elegáns iróniával úgy fogalmazott: „Azért állok most itt, mert elhittem, hogy az RMDSZ valóban keresi az alkalmas polgármesterjelöltet. A polgármester önjelöltség miatt nagyon sok kis ember, akik között élek és akiket közelről ismerek, adott örömének hangot. Jól esett a felém áradó közvetlen emberi szó és a szeretet.” s egyúttal arra is kérte a küldötteket: „ma olyan személyt nevesítsenek, aki a nem magyar szatmárnémeti lakosoknak is hiteles jelöltje lesz.”

Maskulik Csaba – a közvélemény–kutatás értelmében a magyar és a román közösségben ismert és elismert, legaktívabb városi tanácsos – elégedetlenségének adott hangot amiatt, hogy a küldött–listákról orvosok, vállalozók a város köztiszteletben álló „öregjei” maradtak ki, majd a közvélemény-kutatás azon, nagy nyilvánosságnak be nem mutatott részére utalt, mely szerin a szatmáriak a város kulcsát inkább egy szakemberre, mintsem hangzatosan nyilatkozó politikusra bíznák. „Két fontos kérdés maradt: hogyan nyerjük meg és hogyan vezetjük majd el a várost? Mert nem elég megnyerni, azt el is kell tudni vezetni” – mondta.

A beszédeket követően elkezdődött a szavazás, melynek végeredményekét a küldöttek 199 vokssal Kereskényi Gábort választották az érdekvédelmi szervezet polgármesterjelöltjének, Maskulik Csaba 60, míg Ilonczai Annamária 4 szavazatot kapott. Pataki Csaba szenátor gratulált mind az öt aspiránsnak és ismételten arra kért mindenkit: egy irányba, jó irányba húzzák a szekeret, hogy átmenjen a célvonalon – és igyekezet megmagyarázni azt is, a Német Demokrata Fórum küldöttei közül miért is nem volt jelen senki a gyűlésen: Temesvárra kellett utazzanak egy ünnepségre.

Szabó Kinga Mária