Szatmárnémeti

Egy irányba kell menni az egészségügyben

2017.08.25 - 19:30

A szatmári orvosok csütörtök délutáni találkozóján elhangzott, az érintett szakhatóságok azon dolgoznak, hogy a fiatal szatmári orvosok hazajöjjenek, hogy minél több elégedett páciens távozzon a kórházból, s jobb körülmények között folyjon a gyógyítás.

A Partiumi Magyar Napok keretén belül idén is megszervezték a szatmári orvosok találkozóját. A szervezők — a Szent-Györgyi Albert Társaság és a Szatmári Fiatalokért Kulturális Egyesület — hisznek abban, hogy a megyénkben is vannak jó orvosok, akik el tudják mondani a következő generációnak, hogy Szatmár megye jó hely lehet úgy a kezdő orvosoknak, mint a már tapasztalt szakembereknek. A csütörtök délutáni kerekasztal megbeszélésen családorvosok, a megyei kórházban dolgozó szakorvosok, asszisztensek, fogorvosok mellett a megyei tanács, illetve megyei kórház vezetősége és a megyeközpont polgármestere vett részt. Adrian Marc kórházmenedzser bemutatkozása során elmondta, szeretne csapatmunkával előrejutni, s bízik abban, hatékonyan tudnak a jövőben együtt dolgozni, hogy az egészségügy helyzete rendeződjön. Pataki Csaba tanácselnök elmondta, a megyei tanács a kórház fenntartója, s azon dolgozik, hogy jobb körülmények között végezhessék munkájukat az egészségügyi alkalmazottak, jobb felszerelések álljanak az orvosok rendelkezésére, hogy a fiatal orvosoknak tudjanak jó körülményeket biztosítani. Erre jó példa a hét elején átadott Studium-lakások – szerk. megj.: a Studium Alapítvány közreműködésével hat lakrészes épületet avattak, melyet a közeljövőben pályakezdő orvosok, gyógyszerészek, színészek vehetnek majd birtokukba —, illetve a megyeközpontbeli Tudor Vladimirescu utcában épülő, s valószínűleg szeptemberben-októberben átadásra kerülő ANL-lakások, ahol 24 lakrészt bérelhetnek majd kedvezményes áron a fiatal orvosok, asszisztensek, gyógyszerészek. Nagy Szabolcs megyemenedzser, a kórház igazgatótanácsának elnöke rávilágított, sok irány van a kórházban, melyek azonban gyakran ellentmondanak egymásnak, s azon kell közösen dolgozni, hogy a legjobb irányt kiválasszák az adott körülmények között.

A beszélgetés során szóba került, hogy a régi kórházban működő törvényszéki boncterem áldatlan állapotban van, szükségszerű lenne a kanalizálás korszerűsítése, illetve új hűtők vásárlása. Adrian Marc ezzel kapcsolatban elmondta, hogy ezt egy új épület felépítésével lehetne megoldani. A régi kórház udvarán lehetőség lenne építeni egy 100 négyzetméteres épületet, mely kisebb beruházásnak számít, és ott ki lehetne alakítani a korszerű törvényszéki bonctermet. Pataki Csaba kiegészítette, hogy a régi kórházban sok tennivaló van, és igyekeznek is javítani az állapotokon, ám ezenkívül telekkönyvi problémákkal is szembesültek a Lükő Béla utcán található épületegyüttesnél, amelyeket mielőbb szeretnének tisztázni.

Dr. Szilágyi Szidónia gyerekpszichiáter arra hívta fel a figyelmet, hogy ki kellene alakítani a gyerekpszichiátriai osztályt, melyet már 17 éve szorgalmaznak az orvosok, de azt nem lehet bárhol létrehozni — pl. prosectura mellett, ahogy azt a korábbi kórházmenedzser asszony tervezte. Pataki Csaba elmondta, ismeri a problémát és igyekeznek erre is megoldást találni, ugyanakkor a felnőtt pszichiátriai osztályt is szellősebbé kellene tenni, ehhez azonban helyre van szükség. Itt megemlítette, hogy határon átívelő program keretében megpályázták az új kórház bővítését, s amennyiben nyertes lesz a leadott pályázat, akkor a régi kórházból néhány osztályt átköltöztetnek majd az új épületszárnyba, s akkor lesz elegendő hely a pszichiátria szellősebbé tételére, illetve a gyerekpszichiátria kialakítására.

Felvetődött az is, hogy a szatmáriak egészségügyi nevelése gyerekcipőben jár, melyre szintén nagyobb hangsúlyt kellene fektetni, ám ehhez a civil társadalommal kell együttműködni, ugyanis a kormány ilyen jellegű programjai nem elégségesek. Sokkal több egészségügyi megelőzési programra lenne szükség, pl. fogászat, szemészet terén, de a szűrővizsgálatok, oltások fontosságára is fel kellene hívni a lakosság figyelmét, illetve le kellene szoktatni a lakosságot az öngyógyítási tevékenységekről, hiszen indokolatlanul sok antibiotikumot szedünk be. Ezeket a programokat semmilyen közintézmény nem tudja lebonyolítani egyedül a civil társadalom támogatása nélkül.

Felvetődött, hogy a szatmári fiatalokat, akik egészségügyi felsőoktatási tanintézményben végeznek/végeztek meg kell győzni arról, hogy jöjjenek haza, hiszen a feltételek itthon is adottak: a lakhatásban segítenek, szabad helyek vannak, az egészségügyi bérek pedig a közeljövőben növekedni fognak. Elhangzott, hogy a jövőben egy marketingtervet is kidolgoznak majd, hogy az orvosi egyetemen levő fiatalok tudják, milyen orvosi, gyakornoki állásokra lehet jelentkezni Szatmár megyében, és a tanulmányaik befejeztével az itthoni elhelyezkedésben is gondolkozzanak el.