Franciaország a dzsihadista merényletsorozat nyitányát jelentő, 2015. január 7-én elkövetett és tizenhét halálos áldozattal járó párizsi támadások áldozataira (de nem csak rájuk) emlékezett kedden. Az évfordulós megemlékezések az első merénylet helyszínén, a Charlie Hebdo szatirikus hetilap egykori szerkesztőségi épületet előtt kezdődtek, ahol annak idején 12-en vesztették életüket.
„Increvable!” — Elpusztíthatatlan
260-an vesztették életüket a 2015 - 2016-os merénylethullámban
A 2015. január 7-i támadássorozat volt a nyitánya a Franciaországot sújtó iszlamista merénylethullámnak, amelyben több mint 260-an haltak meg — az év november 13-án történt az úgynevezett Bataclan-terrortámadás, amely egy jól összehangolt támadássorozat volt: Párizs különböző forgalmas pontjain robbantásokat hajtottak végre és a főváros több helyszínén gépfegyveres mészárlások voltak, köztük a Stade de France stadionban (épp focimeccs zajlott) és a Bataclan koncertteremnél az Eagles of Death Metal koncertjén. Ott túszdráma alakult ki, amely csak éjfélre ért véget. A támadássorozatban összesen 120-an vesztették életüket (legtöbben, 86-an a Bataclanban) és több mint 200-an sérültek meg. François Hollande akkori elnök még aznap éjjel rendkívüli állapotot hirdetett egész Franciaországra, és ideiglenesen határellenőrzést vezetett be — ez volt az első országos kiterjedésű rendkívüli állapot a II. világháború óta.
Nem sokkal később, 2016. július 14-én este Nizzában, a Promenade des Anglais tengerparti sétányon a Franciaország nemzeti ünnepét ünneplő sokadalomba hajtott egy 19 tobbás teherautóval a 31 éves tunéziai származású Mohamed Lahouaiej Bouhlel, aki közben fegyverével a rendőrökre is lőtt. A teherautót végül a rendőrök megállították, a sofőrt pedig agyonlőtték.
A támadásban 84-en (köztük tíz gyermek) vesztette életét és több mint kétszázan sérültek meg, 29 ország állampolgárai.
Szabó Kinga Mária
(Nyitókép: nbcnews/archív)