Egészség

Egy éve megfelelő ellátás nélkül

Tavaly 144 személyt tesztelt a szatmári közegészségügy, háromról derült ki, hogy HIV-pozitív / Fotó: Getty Images
2021.05.25 - 16:00

A HIV-vírussal fertőzött személyeket tömörítő egyesületek ernyőszervezete, az UNOPA kihangsúlyozta, hogy komoly egészségügyi problémát okozhat, ha egy HIV-vírussal fertőzött személy szünetelteti vagy kihagyja a rendszeres kezelést, ez akár a páciens életébe is kerülhet, de új fertőződések megjelenésére is számítani lehet, ha az aktuális betegek nincsenek megfelelően kezelve. A COVID-19-járvány súlyosbította a HIV/AIDS-betegek előtt álló akadályokat a megfelelő diagnózist, a kezeléshez és egészségügyi ellátáshoz való hozzáférést illetően. A kórházakhoz, a kezelőorvoshoz, valamint a speciális vizsgálatokhoz való hozzáférés hiányával szembesülnek — állítják a betegek képviselői. 

A HIV-pozitív romániaiak több mint egy éve nehézkesen jutnak el kezelőorvosaikhoz, és a fertőzés okozta súlyos egészségügyi problémáik miatt a járványkórházak sem tudják fogadni őket. Az UNOPA szerint tízből hat beteg még konzultáción sem vett részt a járvány kezdete óta, mintegy 50 százalékuk pedig nem áll rendszeres megfigyelés alatt. Ráadásul a HIV-tesztekhez való korlátozott hozzáférés miatt 2020-ban a szakközpontok nyilvántartásában több mint a felével visszaesett az újonnan regisztrált fertőzöttek száma, ami az UNOPA szerint nem a valóságot tükrözi.

A Szatmár Megyei Közegészségügyi Igazgatóság nyilvántartásában 47 HIV-vírussal fertőzött személy szerepel, héttel több egyébként, mint három évvel ezelőtt, és mindannyian kezelésben részesülnek. Tavaly 144 lakost tesztelt a DSP, akik közül 3-nak lett pozitív az eredménye. Bár a készítmények, amelyeket többek között a szatmári HIV-pozitív páciensek is szednek, a betegségüket nem gyógyítják meg, de több évtizednyi jó életminőségű időt nyerhetnek vele. A legújabb protokollok szerint anti-retrovirális gyógyszer-kombinációt valamennyi HIV-fertőzöttnek ajánlott szednie, függetlenül a betegség stádiumától, minderre pedig rendszeres megfigyelés, laborvizsgálatok mellett kell sort keríteni. A kezelés célja, hogy a vérben a vírusmennyiség a kimutathatósági szint alá csökkenjen, és az immunrendszer a lehető legnagyobb mértékben regenerálódjon. A kezelés megszakítása a vírus újbóli megjelenéséhez és végső soron az AIDS kialakulásához vezet.

A HIV-fertőzésről

A HIV-vírus testnedvekkel terjed, vagyis vérrel, ondóval, hüvelyváladékkal és anyatejjel. Nem fertőzésveszélyes többek között a csókolózás, a puszi, a kézfogás, az ölelés, a közös pohár, evőeszköz vagy WC használata, ugyanis a levegőben, nyállal, illetve érintéssel sem terjed a vírus.
Ha megtörtént a HIV-fertőzés, utána a korai stádiumban általában influenzaszerű tünetek — rossz közérzet, láz, ízületi fájdalmak, torokfájás, nyirokcsomó-duzzanatok —, esetleg kiütések jelentkeznek. Ezek néhány nap vagy hét alatt spontán, kezelés nélkül megszűnnek. Ebben az első szakaszban igen magas a vírusszám, nagyon erős a fertőzőképesség.

Az ezt követő tünetmentes időszak akár 5–10 évig is tarthat, ezalatt a beteg közérzete jó, de a szervezetében közben alattomosan szaporodik a vírus. Ez a szakasz a HIV-vírus továbbadása szempontjából a legveszélyesebb, hiszen a fertőzött jól érzi magát, valószínűleg aktív szexuális életet él, így — ha nem védekezik óvszerrel — éveken át minden partnerét kiteszi a megfertőződés veszélyének. Nem lehet eléggé hangsúlyozni tehát, mennyire fontos a védekezés, a szűrés és az aktuális HIV-státusz ismerete. Amikor aztán az immunrendszer és a vírus egyensúlya megbomlik, fokozatosan megjelennek a visszatérő komolyabb tünetek, és a még ekkor is elkezdhető gyógyszeres kezelés hiányában végül kialakul az AIDS-betegség, azaz a súlyos, életveszélyes immunhiányos tünetegyüttes.

Bumbuluţ Krisztina

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

Szatmári áldozata is van az influenzának

Szatmári áldozatot is követelt az influenza-szezon: a megyei közegészségügyi igazgatóság közlése szerint, az elmúlt héten egy, a 15–49 év közötti korcsoportba tartozó szatmári belehalt a vírusfertőzés okozta szövődményekbe.
Szatmár megye

Növekszik a megbetegedések száma

Ha enyhén is, de növekedett a felső légúti megbetegedéssel, influenzával, COVID-19 megbetegedéssel, tüdőgyulladással küszködő Szatmár megyei lakosok száma – derül ki a Szatmár Megyei Közegészségügyi Igazgatóság portálunkhoz eljuttatott adataiból.
Szatmár megye

Sok a beteg gyerek Szatmár megyében

Egyre több az influenzás, tüdőgyulladásos beteg Szatmár megyében. Egy hét alatt megkétszereződött a hivatalosan nyilvántartásba vett felső légúti megbetegedésben szenvedők száma – közölte portálunkkal a Szatmár Megyei Közegészségügyi Igazgatóság.