Helyi érték

Egy éve a nagykárolyi közösség szolgálatában

2015.12.04 - 13:00

Kezdeményezésről, a civil mozgalomról, elképzelésekről, tapasztalatokról, az SZFÚ-val megszervezésre kerülő közös karácsonyi akcióról, további tervekről beszélgettünk Lőrincz Zoltánnal, az ASIEE — Asociaţia Împreună-Egymásért Egyesület vezetőjével.

— Van egy olyan kezdeményezés Nagykárolyban, amely nagyrészt a nevéhez kötődik és amelyről egyre többet lehet hallani, hogyan is indult mindez?

— 2014 novemberében volt az első nagyobb rendezvény, amit megszerveztem, azt még mint magánember. Akkor a nagykárolyi piarista nővérekhez mentünk el a Free Wolves Spirit motorosaival, és az ott lévő nehéz anyagi körülmények közt élő gyerekeknek vittünk 65 Mikulás-csomagot. Majd ezt az első projektet szerettem volna folytatni úgy, hogy havonta egyszer egy-egy rászoruló családnak vigyünk egy élelmiszercsomagot és 2015. február 28-án útjára indítottam a Facebook-on az Együtt Egymásért Nagykárolyban oldalt. Ekkor úgymond semmink sem volt. Saját dolgaimat adtam el nyilvános licitek keretében, és az ezekből befolyt összegeket használtam fel élelmiszer vásárlásra, amelyek a rászorulókhoz kerültek. Az ötletet nagyon jól fogadta a közvélemény, hiszen rövid időn belül megjöttek az első adományok. Ezek ruhaneműk voltak leginkább, majd rövid időn belül érkeztek a bútorok, elektronikai és elektromos cikkek, egyebek. Ekkor már nyilvánvaló volt, hogy ezt a tevékenységet mellékesen nem lehet csinálni, hisz munkát ad reggeltől estig, nap mint nap. Esténként úgy feküdtem le, hogy kértem a Jóistent, mutassa meg, hogyan tovább, és reggel mindig úgy ébredtem, hogy ezt kell csinálni, ezzel kell foglalkozni. Abban biztos vagyok, hogy ez a kezdeményezés nem saját ötlet, nem engem kell dicsérni érte. Tudom, hogy Isten adta nekem a lehetőséget, örülök, hogy volt annyi eszem, hogy éljek vele. Ezekre alapozva, július elején létrejött az Asociaţia Împreună-Egymásért Egyesület, röviden ASIEE, amelyet Keresztes Erzsébettel és Büte Beátával alapítottuk meg.

— Hogyan működik az egyesület?

— Az ASIEE megtalálható a Facebookon a www.facebook.com/asiee2015/ címen. Ide kerül ki minden, az adományok, ahova kerülnek ezek a felajánlások, ahogyan elvisszük azokat. Azt hiszem, az, hogy ennyire nyilvános a tevékenység, nagy szerepet játszik a sikerben. Támogatóink a civil szféra leginkább, hozzájuk csatlakozik alkalmanként pár kisebb-nagyobb cég. Máshonnan nincs segítség eddig, székházat is egy magánembertől kaptunk, márciusig ingyenesen.

— Hogyan azonosítják a rászoruló családokat?

— Nagyon jól működünk együtt a városban tevékenykedő egyéb szervezetekkel, egyesületekkel, alapítványokkal — amelyek szociális téren dolgoznak —, de a városi szociális osztállyal is. Azt tudni kell, hogy olyanoknak segítünk, akik maguk is tesznek valamit saját boldogulásuk érdekében. Alapelvünk, segíts magadon és az Isten is megsegít. Ha valaki csak várja a segítséget, de nem tesz semmit saját boldogulása érdekében, ott nem tudunk mit tenni, és továbbállunk.

— Milyen eredmények, visszajelzések voltak eddig?

— Februártól kisebb-nagyobb segítséget nyújtottunk már közel 50 családnak. Ruha, élelem, bútor, gyógyszer, tüzelő, játék, mosógép, televízió, számítógép, felsorolni sem tudnám, mi mindent kaptunk és adtunk tovább, ezek már napi rutinná váltak. A majdnem mindennapos étel- és ruhaosztáson kívül adományokat vittünk a nagykárolyi idősgondozóba, valamint a gyerekotthonokba is. Sok rendezvényünk is volt, ezek szintén célirányosak: szerveztünk többek közt motoros gyereknapot rászoruló és/vagy árva gyerekeknek, anyák napját az idősek otthonában, két kirándulást otthonban élő gyerekeknek, valamint az általunk segített családok gyerekeinek. Alternatív egészségnap című rendezvényünk is nagy sikernek örvendett. Adománybörzét tartottunk Nagykárolyban és több környező településen, ahol bárki ingyen juthatott hozzá a neki szükséges ruhákhoz, ezen börzék alkalmával több mint 1000 embert juttatunk téli, vastag ruhákhoz. Egy Bihar megyei településen a helyi iskolával együttműködve azonosítottunk be 42 rászoruló gyereket, akiknek vittünk Mikulás-csomagokat, ruhákat és játékokat is. A nagykárolyi Mikulás napi rendezvényünkre 150 csomaggal készülünk.

— Mik a további tervek?

— Már az elmúlt két évben felfigyeltem a Szatmári Friss Újság karácsonyi akciójára, jó ötletnek tartom, örvendünk, hogy sikeresnek bizonyult és annak is, hogy ebben az évben együtt segíthetünk a rászorulóknak. Együttműködve 50 nagykárolyi, nehéz sorsú gyermeknek szeretnénk boldogabbá tenni a karácsonyát, már írják a leveleket az Angyalkának, hamarosan az olvasókon a sor, hogy segíthessenek. Az esetek többségében nem nagyon tervezünk, a Jóisten mindig újabb és újabb lehetőségeket mutat, rá bízzuk a jövőt. Csak nyitott szívvel és lélekkel kell lenni, hogy észrevegyük ezeket.

Asiee: Az egyesület februártól kisebb-nagyobb segítséget nyújtott már közel 50 családnak, de kirándulást is szerveztek gyerekeknek

Matusinka Beáta