Nagykároly

Egy álom válik valóra Nagykárolyban

2013.08.28 - 12:46

Magyar-román közös projekt keretében Nagykárolyban felépítik a Lovarda leomlott részét, restaurálják a barokk istállókat, a kastélyba pedig egy 24 figurából álló panoptikumot készítenek. Ezek a figurák a Károlyi család tagjait mutatják majd be.

Újabb határokon átívelő uniós projekt kivitelezése kezdődött meg a napokban Nagykárolyban. A helyszín a Károlyi-kastély parkja, ahol az egykori grófi Lovarda épülete található. Itt működik immár 13 éve az Equus Lovasegyesület. Irányítója Veress Anikó, akinek kitartása, fanatizmusa révén megőrizhette eredeti rendeltetését a valamikori grófi Lovarda megmaradt épületrésze. Egy HU-RO-s közös finanszírozású projekt révén az épület régi pompáját visszanyerve adhat otthont a lovasegyesületnek.

A nyertes projekt az 1101/124/2.1.3-as számot viseli, készítői Nyírbátor és Nagykároly önkormányzata. Projektvezető a magyarországi város, társpartnerek a nagykárolyi önkormányzat és a nyírbátori görögkatolikus egyház. A projekt keretében Nyírbátorban építenek egy lovardát, egy látogatóbarát központot, és restaurálják az ottani görögkatolikus templomot.

Nagykárolyban felépítik a Lovarda leomlott részét, és restaurálják a barokk istállókat, a kastélyba pedig egy 24 figurából álló panoptikumot készítenek. Ezek a figurák a Károlyi család tagjait mutatják be, illetve a város művelődési életében szerepet játszott személyeket. Társpályázó még a projektben a nyírbátori Hagyományőrző Lovasegyesület, mely az épülő lovardát működteti majd, illetve Nagykárolyban az Equus Lovasegyesület, amely a kibővített lovardát fogja működtetni.

Hányatott múlt

Az 1760-1770-es években a Károlyi Antal által épített nagykárolyi Lovardának meglehetősen hányatott múltja volt. Az épülethez az évek során hozzátoldottak egy kocsiszínt, amely ma is megtalálható. A nagykárolyiak által csak „mozi”-ként ismert épületrészt Károlyi Antal „lovaglóoskolának” építtette.

A nagykárolyi Lovarda részben a bécsi Hofburgra emlékeztet, ami nem véletlen, hiszen építtetője, Károlyi Antal innen ihletődött. Impozáns barokk oszlopait ma is megcsodálhatják a nagykárolyiak. Az évek során a barokk istállóból kazánházat alakítottak ki, ahonnan az egykori Victoria áruházat s a kastély épületét is fűtötték.

„Most eljött az a pillanat, amikor megpróbáljuk a régi állapotokat visszaállítani. A lovaglóterem egyetlen helyiség volt, azonban amikor mozivá alakították, akkor kettéválasztották. Szint-eltolásokat végeztek, a mozi gépházának kialakításakor pedig tovább alakítottak, olyan mértékben, hogy azt ma sem merjük bolygatni. A projekt végrehajtását követően az épület első részében lesz egy látogatható lovasklubszerűség, amelynek a lovarda felőli része egy erkélyben végződik. Innen látni lehet majd a lovaglóteremben éppen zajló foglalkozásokat. A mozi gépháza felőli részben is lesz egy erkély, és itt egy konferenciaterem is helyet kap. A lovaglóterem ideális körülményeket teremt majd gyermeklovaglásra és az elegánsabb lovaglásra. Csillárok, fények, kellemes, a helyhez illő zene és hangulat, ezt szeretnénk nyújtani az ide látogatóknak. Az istálló oszlopai ma is megvannak. Kőporból öntött díszes motívumok láthatóak a végeiken, melyeket restaurátorok állítanak vissza eredeti formájukba” — mesélte Veress Anikó.

A projekttel az a fő céljuk, hogy a lovasturizmust beindítsák és vonzóvá tegyék. Egyre népszerűbb ez a sport, és szeretnék rávenni az embereket, hogy ne csak autóval, hanem lóháton, lovas kocsival is utazzanak, annak rendje és módja szerint. A hagyományőrzésnek ez a válfaja egyre nagyobb teret hódít.

„Óriási különbség egy falun átlovagolni, átkocsizni vagy átautózni. Előbbi esetekben kényelmesebben szét lehet nézni, jobban át lehet venni a hangulatát a környéknek. S mivel a lovasember leginkább a lova mellett szeret lenni, ezt itt megkaphatja, hiszen a lovardában működő panzióban elszállásolási lehetőség is lesz” — hangsúlyozta Veress Anikó.

 

A projekt jövő év júliusában zárul le. Azt követően kezdődik a működtetés. „Az elképzelés az, hogy olyan körülményeket teremtsünk, hogy ha bejön hozzánk a turista, magával ragadja a hely hangulata, ismerje meg az épület történetét. A Lovarda működése elsősorban a gyermekekhez szól már évek óta, s a későbbiekben is igyekszünk ezt szem előtt tartani. Bízom benne, hogy sikerül majd, hiszen gyermekben nincs hiány, reggeltől estig tartanak a foglalkozásaink, ez bizonyítja, hogy van igény arra, amit csinálunk, és remélem, mindez a régi-új Lovarda esetében is így lesz” — mondta az Equus Lovasegyesület vezetője.

Tőtős Tímea