Vidék

Egriben, Szárazberken és Túrterebesen a vigadozás mellett jótékonykodtak is

2017.02.27 - 19:00

A hétvégi farsangi mulatságok sokaságából kiemelkedik három közösségmegmozgató rendezvény, melyek a vigadozás mellett jótékonysági célt is szolgáltak: Egriben a kápolna felújítását, Szárazberken a tánccsoport és színjátszó kör működését, Túrterebesen a lánglovagokat támogatták az est bevételével.

Rég nem volt már Egriben olyan esemény, amely ennyire „megmozgatta” volna nemcsak az egrieket, de a környező településeken lakókat is — szombaton este kicsi és nagy a kultúrházba sietett, ahol szinte kézzelfogható volt a levegőben érzékelhető örömteljes, izgatott kíváncsiság. A református, a római katolikus és a görögkatolikus egyházközség nőszövetségi tagjainak fejéből pattant ki a kellemest a hasznossal ötvöző és mindenkit lázba hozó ötlet: szervezzenek jótékonysági farsangi bált a kápolna felújítására, valamint egy harangláb állítására. Az elgondolást teljes mértékben támogatta Márton Zsuzsanna polgármester és az önkormányzat is, s amint híre ment a bálszervezésnek, mondhatni csapatostól érkeztek a tombolanyeremény-felajánlások — ezüst ékszertől kezdve kozmetikai kezelésen át szemes kukoricáig, több száz lej értékű fogorvosi kezeléstől malacivartalanításig és műkörömépítésig.

A nőszövetségek tagjai pedig nem csupán az ötletgazdák és szervezők voltak, de a munkából is alaposan kivették a részüket: kötényt kötöttek s birtokba vették a kultúrház konyháját, ahol több tíz kiló lisztből fáradhatatlanul gyúrták, nyújtották, sütötték a felülmúlhatatlanul finom szalagos és szilvaízes fánkot, sajtos-tejfölös lángost, melyek szinte szempillantás alatt keltek el jelképes, egylejes összegért a hatalmas tálakról, de voltak olyan nőszövetségi tagok is, akik óriási doboznyi kakaós csigával érkeztek — sőt, „befutott” egy vidám, álarcdíszítésű farsangi torta is, amely a bál folyamán születésnapi tortává alakult át, így köszöntve abszolút meglepetésként az évfordulót ünneplő Márton Zsuzsanna polgármestert, akinek több százan kívántak kórusban boldog születésnapot.

Farsangi mulatsághoz illően természetesen nem hiányoztak a jelmezek sem, aprónépek öltötték magukra az ötletes, kartondobozokból készített dínójelmezt, de muskétásokból, bohócokból, tündérekből, cigány- és királylányokból, kalózokból, pillangókból sem volt hiány — mi több, az ő „közreműködésüknek” köszönhetően égett el végül a télnek boszorkánya is. Ugyanis „Dzsizi néni” elég nehezen kapott lángra, s csak a színes gyermeksereg teli torokból ismételt biztatására — „Kisze, kisze, szalmabáb, égj el minél hamarább! Füsttel írd a kéklő égre: Jöjj el, tavasz, jöjj már végre!” — volt hajlandó elhamvadni. A vidám mulatozást még inkább megvidámították a tombolasorsolás pillanatai, a bálozók pedig fáradhatatlanul ropták a táncot hajnalig. A bálban összegyűlt összeg messze túlszárnyalta a szervezők reményeit, hiszen elérte a 4100 lejt — az adakozás azonban nem ért véget vasárnap hajnalban, mert azok a hívek, akik életkoruk vagy egyéb ok miatt nem tudtak jelen lenni a bálban, az istentiszteletet követően adták át adományaikat a lelkésznek.

Túllépték a 20 000 töltött káposztát Szárazberken

Zsúfoltságig megtelt a szárazberki kultúrház szombaton este, ahol valóban egy gombostűt sem lehetett leejteni, hiszen olyan sokan jöttek el a Szárazberki Református Egyházközség és a Hármashatár Egyesület által nyolcadik alkalommal megszervezett jótékonysági farsangi bálba, hogy két turnusban kellett a vacsorát felszolgálni.

S természetesen — mint egyébként minden, az egyházközség és az egyesület által közösen szervezett rendezvény — most sem csak a mulatozásról szólt a szombati nap Szárazberken és Garbolcon sem, hanem megtöltötték másfajta tartalommal is, ugyanis a délelőtt folyamán 27 szárazberki lakos lépte át a határt és tette le a Garbolci Polgármesteri Hivatalban ünnepélyes keretek között a magyarországi állampolgársági esküt. Menet közben pedig a nőszövetség serény kezei által megtöltött 1200 töltött káposztából vittek kóstolót a most már szombatonként üzemelő határátkelőnél szolgálatot teljesítő határrendészeknek is — hiszen a fenséges illatok egészen odáig eltekergőztek. A farsangi mulatságra egybegyűlteket elsőként Ilonczai Zsombor lelkipásztor köszöntötte, felidézve az első, nyolc évvel ezelőtti bált, amelynek akkor még a gyülekezeti terem adott otthont. „Hamar kinőttük azt a termet, és most már kicsi ez a kultúrház is, hála legyen a Teremtőnek! Köszönöm mindenkinek, akik adományokkal és két kezük munkájával segítettek a szervezésben, és külön köszönöm a nőszövetség hölgyeinek, akik ma 1200 káposztalevelet töltöttek meg — ha jól számolom, és jól számolom, ezzel túlléptük a 20 000 töltött káposztát” — fogalmazott, hozzátéve: bár a garbolciak most személyesen nem tudtak eljönni, ugyanis náluk is jótékonysági rendezvény zajlott, a bál fődíjainak számító ajándékokat (egy óriási elefántot és egy hatalmas édességcsomagot) ők küldték, „hogy érezzük, lélekben velünk vannak.”

A működő határátkelővel voltak kapcsolatosak Lengyel István polgármester üdvözlő szavai is: „Ezen a bálon valóban ünnepelhetünk, nem voltak hiábavalóak az elmúlt tíz év fáradozásai” — mondta, elárulva azt is: pályázat útján fogják felújítani a berki kultúrházat, majd a Görbe tükör című vers felolvasásával megalapozta a vidám hangulatot. „Rohanó világunkban kevés helye van a tartalmas együttlétnek, pedig az együttlét szeretetet is jelent — vigyázzatok Ilonczai Zsombor tiszteletes úrra, akinek egész tevékenységét és munkáját Isten áldja meg” — hangsúlyozta üdvözlőjében Béres Antal alpolgármester, majd a hivatalosságok után a jelmezes gyermeksereg vette birtokba a színpadot és a mikrofont, s a cica, kistigris, kéményseprő, Micimackó, táncosnő, katona, kalóz és ördögfióka egy-egy humoros versikével mutatkozott be a nézők nagy derültségére. Nagy sikernek örvendett a régi (?) falusi estéket felelevenítő Fonóka népi jelenet, az egyesület kórusának népdalcsokra, akárcsak a Black Angels csapatának modern tánca, a színjátszó kör tagjai által bemutatott, Az alkohol öl című komédia során pedig könnyesre nevették magukat a nézők.

A műsor végén mindenki felkapta a kabátját, és az udvaron körbeállták az elkerülhetetlen sorsát már délutántól váró kiszebábut — „Gizi néni” gyorsan elégett, hirdetve, hogy a télnek is hamarosan vége lesz, és jön a tavasz. Ezen optimista hírben bízva báloztak virradatig a berkiek, a belépőkből és tombolákból összegyűlt 3350 lejt pedig a tánccsoport és színjátszó kör működésére, illetve egy nyári szaktáborozásra fordítják majd a szervezők.

Most csak szították a hangulat tüzét a túrterebesi lánglovagok

Szerencsére bevetésmentesen mulattak a túrterebesi Tűzoltóbálban az önkéntes lánglovagok — igaz, nem mindegyikük, hiszen volt, aki szolgálatot teljesített, s csak másnap, kollégái elbeszélései nyomán élte át a bál hangulatát.

Hangulatban pedig nem volt hiány a zsúfoltságig megtelt lakodalmas teremben, ahol több mint 250-en gyűltek össze, egyrészt a talpalávaló-felelős Doroha Albert és zenésztársa dallamaira farsangi táncolással búcsúztatni a telet, másrészt a bál bevételével is segítve az önkéntes tűzoltócsoportot, amely már több mint két évtizede szervezi meg minden farsangban a hagyományos Tűzoltóbált, amelynek népszerűsége évről évre nő, híre pedig messze túlszárnyal a vidéken. A jó ügy érdekében most is nagyon sok vállalkozó és magánszemély ajánlott fel különböző tombolatárgyakat — fődíjnak egy mosógép és egy motoros láncfűrész minősült —, s a bál több ezer lejes bevételét (melynek „ezeregy helye van” a lánglovagok megfogalmazása szerint) a tűzoltócsoport fejlesztésére és az oltóautó karbantartására használják fel, s a nagyszerű hangulatú mulatságnak itt is csak a hajnalhasadás vetett véget.

Szabó Kinga Mária