Szatmárnémeti

Égető gondokkal küszködnek a tanintézmények

2015.11.10 - 17:14

Szatmár megyében a tanintézmények kétharmada rendelkezik tűzvédelmi engedéllyel vagy jóváhagyással — derült ki a Szatmár Megyei Tanfelügyelőség, a prefektúra, a tűzoltóság, rendőrség és csendőrség közös megbeszélésén.

A találkozó, melyen a Szatmár megyei iskolaigazgatók is részt vettek, egy perces néma csenddel vette kezdetét, a Colectiv klubban történt tragédia áldozatai előtt hajtottak fejet a résztvevők, majd megkezdődött a gyűlés, melynek egyik fő pontja az iskolákban való tűzvédelmi rendelkezések betartása, a tanintézmények tűzvédelmi engedélyeinek megszerzése volt.

Összesen 131 jogi személyiséggel rendelkező oktatási intézmény és 171 hozzájuk rendelt struktúra működik megyénkben, ezek 533 épületben fejtik ki tevékenységüket. Mindegyik épületre előbb jóváhagyás, majd tűzvédelmi engedély szükséges. Az iskolák kétharmada rendelkezik ezekkel, egyharmaduk viszont még egyáltalán nem kérvényezte — jelentette be a Szatmár megyei Szamos Sürgősségi Helyzetek Felügyelőségének ezredese, Dima Nicolae. „Arra kérek minden intézményvezetőt, hogy mihamarabb járjon el annak érdekében, hogy a tűzvédelmi hiányosságokat pótolja a lehető legrövidebb időn belül” — hangsúlyozta az ezredes.

Mint megtudtuk, a felügyelőség rendszeresen tart ellenőrzéseket az oktatási intézményekben. A tűzoltóság az ellenőrzésekkor a tűz elleni védekezés, illetve a tűzesetek megelőzésének, valamint a műszaki mentéshez szükséges elemeket is megvizsgálják. Elsőként a vészkijárók helyét és számát, valamint a mentési útvonalakat tekintik meg, amelyek biztosítják az összes tanuló és alkalmazott biztonságos evakuálását. Évente egy tűzvédelmi gyakorlatot is elvégeznek, de negyedévente minden iskolaigazgató köteles szervezni egy kiürítési gyakorlatot, amelynek forgatókönyve akár tűzeset, akár földrengés is lehet. Dima Nicolae ezredes szerint nem minden iskola szervezi meg rendszeresen ezeket a gyakorlatokat, ha pedig igen, több fontos dolgot is figyelmen kívül hagynak. Így például sokszor elmulasztják ellenőrizni azt, hogy megfelelően működnek-e a riasztóberendezések. Több tanintézményben nincs feltüntetve, hogy hol kell gyülekezzen az iskolaközösség az evakuálást követően, ha pedig meg is van ez a pont, akkor nem jó helyen — katasztrófa esetén megtörténhet, hogy a mentést végző hatóságok útjában lennének a gyerekek és tanáraik. Az ezredes szerint a gázzal működő hőközpontok terén is gyakran tapasztalnak az ellenőrzésekkor szabálytalanságokat, ezért kéri, erre is fordítsanak figyelmet az igazgatók.

Vlad Florentin megyei rendőrfelügyelő is kéréssel fordult az intézményvezetők felé. Arra kérte őket, beszéljék le a gyerekeket a pirotechnikai eszközök, petárdák, tűzijátékok használatáról. „Az elkövetkező időszakban egyre sűrűbben bukkannak majd fel az illegális petárdaárusok, akiktől olcsón lehet beszerezni különböző pirotechnikai eszközöket. Sajnos, ezek rendkívül veszélyesek, nagyon sok fiatalt megnyomorítottak már!” — mondta a rendőrfelügyelő.