Egészség

„Egészséges” füstölgés nincs

Fotó: independent.co.uk
2020.11.03 - 15:09
Egyre jobban terjed a fiataljaink körében a dohányzás, a hevített dohánytermékek használata. Ez főként az agresszív és félrevezető reklámoknak köszönhető. Szigorúbb fellépésre lenne szükség.

A határozott fellépésnek és az egészségtudatosság terjedésének köszönhetően az utóbbi évtizedekben világszerte érzékelhető volt ugyan az előrelépés a dohányzás visszaszorítása terén, ez viszont arra késztette a dohányipart, hogy olyan új dohánytermékeket találjon ki, mint az e-cigaretta, a hevített dohánytermékek, amelyek fenntartják a nikotinfüggőséget, és korábbi, hagyományos elődjükhöz hasonlóan szintén nagyon károsak. Az Egészségügyi Világszervezet már több jelentést is kiadott a „globális dohányzási járványról”, legutóbb azt hangsúlyozta ki, hogy az elektromos cigaretták és a hevített dohánytermékek nem segítik a daganatos betegségek elleni harcot, és azoknak sem ajánlják ezeket az eszközöket, akik le akarnak szokni a dohányzásról. „Nem szabad bízni a dohányvállalatok állításaiban, az új termékek fejlesztésének egyedüli célja, hogy a dohánycégek kiterjeszthessék piacaikat. Semmilyen különbség nincs a cigaretta és a hevített dohánytermékek között” — figyelmeztetett a WHO.

Az egyre újabb, vonzóbb, és lassan minden felületen hirdetett hevített dohánytermékek ellen szólalt fel az elmúlt hónap végén közös levélben nyolc romániai szervezet. Együttes erővel próbálnak nyomást gyakorolni az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóságra, hogy tegyen meg minden jogi intézkedést annak érdekében, hogy eltűnjenek a közterületekről a különböző dohánytermékeket vagy dohányzással kapcsolatos eszközöket népszerűsítő reklámok. Egyúttal arra is felszólítják a hatóságot, hogy alkalmazza a szükséges szankciókat azon dohánytermékeket forgalmazó társaságok esetében, amelyek megtévesztő, félrevezető reklámokkal népszerűsítik termékeiket, például azt állítják a hevített dohánytermékekről — megtévesztően —, hogy „egészségesek”.

Egyre több tini füstöl

A nyolc szervezet — a Román Tüdőgyógyász Társaság, a Román Szívgyógyász Társaság, Ilfov–Bukarest Családorvosi Szövetsége, az Országos Betegvédelmi Egyesület, az Országos Orvostanhallgatók Egyesülete, az Országos Gyógyszerészhallgatók Egyesülete, az Anyák az Anyákért Egyesület és az Egészséges Romániai Generáció 2035 Egyesület — azért tartotta fontosnak a közös fellépést, mert a kutatások szerint azok után, hogy az elmúlt tíz évben folyamatosan csökkent a cigarettázó gyermekek és serdülők aránya Romániában, most ismét felszökő ágban van a dohányzás a 13–15 éves romániai tinédzserek körében: a fiatalok azonban nem hagyományos cigarettára gyújtanak rá, hanem elektromos cigarettákat szívnak, és megjelent a nikotinfogyasztók új kategóriája is, azoké, akik a hevített dohánytermékeket használják. Ez utóbbiak olyan dohánytermékek, amelyek a dohány hevítésekor vagy egy dohányt tartalmazó készülék bekapcsolásakor nikotint és mérgező vegyületeket tartalmazó aeroszolt termelnek, melyet a használói az eszközt szívva lélegeznek be. Az eszköz által előállított pára a függőséget okozó nikotin mellett adalékanyagokat és gyakran ízesítőket is tartalmaz. Van a hevített dohánytermékeknek egyébként már hibrid verziója is, amelyek olyan készülékek, amelyek nikotintartalmú folyadékot és dohányt is tartalmaznak.

A dohányipar marketingstratégiája az, hogy a hagyományos cigarettához képest a hevített dohánytermékeket kevésbé károsnak állítja be, és erre hivatkozva szorgalmazza a fogyasztást az „egészséges” alternatívát kereső dohányzók körében. Nemcsak a leszokni vágyók vagy az „egészséges” füstölgést keresők használják azonban egyre szélesebb körben ezeket a sokszor különböző ízesítéssel még vonzóbbá tett termékeket, hanem a fiatalok is — világítanak rá közös kiállásukban az egészségügyi szakembereket, pácienseket, fiatalokat és anyákat egyaránt tömörítő szervezetek.

A dokumentum szerint egy évvel a hevített dohánytermékek romániai piacon való, széles körű megjelenése után a 13–15 éves fiatalok egyötöde már ismerte ezeket, 15 százalékuk pedig azt állította, vannak olyan ismerősei, akik rendszeres fogyasztóik. Azoknak a fiataloknak az aránya, akik életük során legalább egyszer dohányoztak — beleértve a hevített dohánytermékeket — a 2013-as 35,9 százalékról 2017-re 38,6 százalékra nőtt, ha pedig csak a lányokat nézzük, akkor a növekedés még aggasztóbb: 31 százalékról 36,4 százalékra ugrott. Mindez pedig a hevített dohánytermékek marketingjének is köszönhető, amelyekben félrevezetőn egészségesebb dohányzási alternatívaként kínálják, reklámozzák a hevített dohánytermékeket. Kihangsúlyozzák: korlátozni kell a hevített dohánytermékek reklámozását, promócióját és szponzorálását, mivel ez a dohányzás társadalmi elfogadását támogathatja. A hevített dohánytermékek elterjedése a fiatalok körében alááshatja azt a küzdelmet, amely az elmúlt évtizedekben a dohányzás társadalmi elutasításáért és a fiatalok dohányzása ellen folyt.

Bumbuluţ Krisztina

Ajánljuk még a témában:

Egészség

Hová lettek a dohányzásellenes intézkedések?

A dohányzás évente 36 600 halálesetért felelős. Az országos rákellenes terv nem vág egybe az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlásaival, a dohányzás elleni küzdelemre vonatkozóan egyet sem tartalmaz — figyelmeztetnek civil szervezetek.
Egészség

Visszafordíthatatlan tüdőbetegség

A krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD) a harmadik leggyakoribb halálozási ok lehet világszerte a szív- és érrendszeri megbetegedések, valamint a rák után. A betegség leggyakoribb tünete a nehézlégzés.
Belföld

15.000 lejre büntették füstszennyezés miatt a zilahi vállalatot, ahol tűz tört ki hétfőn

15.000 lejjel bírságolta meg a Környezetvédelmi Őrség azt a zilahi vállalatot, amely légszennyezést okozott a hulladéklerakatában hétfőn kitört tűz nyomán.