Szatmárnémeti

Egészséges fogakat a diákoknak!

2016.01.29 - 13:04

Legalább négy iskolai fogorvosi rendelőre lenne szükség megyeközpontunkban ahhoz, hogy hogy el tudják látni a szatmári diákokat — állítják a fogorvoskamara nemrég megválasztott vezetői.

„Folytatni szeretnénk azt a munkát, amelyet dr. Simu Flaviu, a Szatmári Fogorvosok Kamarájának volt elnöke végzett több mint két évtizedig, és azon leszünk, hogy még nagyobb hangsúlyt helyezzünk a fogászati problémák gyermekkorban történő kiküszöbölésére, a megelőzésre. Éppen ezért azon leszünk, hogy ismét legyenek a szatmári iskolákban fogorvosi rendelők” — fejtette ki sajtótájékoztató keretében dr. Cosmin Raţiu, a Szatmári Fogorvosok Kamarájának frissen megválasztott elnöke és alelnöke, dr. Oana Datcu. Mint megtudtuk, négy iskolai rendelőt szeretnének kialakítani: kettőt a Szamos jobb és kettőt a Szamos bal oldalán lévő városrész iskoláiban — ez a minimum ahhoz, hogy el tudják látni a szatmári tanulókat. Ugyan a kamara több ízben is kapott ígéretet arra, hogy legalább két rendelőt visszaállítanak, mindeddig nem történt előrelépés. „Talán majd a júniusi helyhatósági választások előtt” — jegyezte meg csipkelődve dr. Cosmin Raţiu.

Olyan iskolai fogorvosi rendelőkre, ahol időben végezhetnének megelőző beavatkozásokat, ingyenes konzultációkat, nagy szükség lenne: a szatmári gyerekek fogai ugyanis nagyon el vannak hanyagolva. A szakembereknek a rendszerváltás előtt az volt a feladata, hogy iskolakezdéskor megvizsgálják a diákok fogait, hogy rendbe tegyék őket. Mire befejezték az iskolát, a tömések, kezelések el voltak végezve. Míg korábban a tanintézményekben ingyenes lehetőségük volt a diákoknak egy-egy konzultációra, minimális beavatkozásokra, a rendelők megszűnésével ez is véget ért — az ígéretek pedig nem sokat segítenek, a fiatalok fogai tovább romlanak.

Az Egészségügyi Világszervezet már több tanulmányban is rámutatott: az iskolai prevenciós és egészségmegőrző programok különösen fontosak lehetnek hosszú távon. A skandináv gyerekek például általában egészséges fogakkal és ínnyel rendelkeznek, ami főként az iskolákban elérhető fogászati ellátásnak, a rendszeres fogmosásnak, az egészséges táplálkozásnak köszönhető. Azok az intézmények, ahol egészséges iskolai körülményeket alakítottak ki, és ahol szájápolási és prevenciós oktatást tartanak a diákoknak, többnyire jó kiindulópontot jelentenek a gyermekeknek későbbi életük során. A fogfájás, a foghíjasság, a rossz lehelet, ami a közérzet romlásához is vezet, a tanulmányi eredményekre is rendkívüli negatív hatással van.

 

Bumbuluţ Krisztina