Székes guzsaly, rokka, kelengyés láda, fűrészállvány, cserépkályha, gereben és még jó pár régi használati eszköz már bent van az épületben, de nagyon soknak van még hely: falumúzeummá alakítaná a kiürített lázári református papi lakot a Lázári Keresztyén Generációk Egyesülete.
A Boér-örökség
A felajánlott tárgyak legnagyobb része dr. Boér Ádám nyugdíjba vonult lázári háziorvos magángyűjteményéből fog származni, vázolta a készülődés jelenlegi fázisát Póti Csaba egyesületi elnök; ezek számára egy teljes szoba van fenntartva. Boér doktor ötven évig szolgált Lázáriban, ez idő alatt hosszú éveken keresztül tudatosan gyűjtötte a községbeliektől a használaton kívüli régi dolgokat, eszközöket, dísztárgyakat, és ezekkel kapcsolatban döntött úgy tavaly, hogy felajánlja a múzeumnak, maradjanak örökké tapintható emléktárgyak azok számára, akik használták őket. Nemsokára sor kerülhet a Boér-felajánlás Lázáriba szállítására, csak enyhüljön még kicsit a vírushelyzet, mondta el a múzeumkialakítás kezdeményezője és a gyűjtési munka koordinátora, Póti Csaba.
Minden egy helyen
De e mellett a terem mellett, amiről eddig szó volt, még három másik is van a 200 éves múzeumépületben, ezekben állítanának ki a község lakói által régen használt, de mára elfeledett tárgyakat, szerszámokat, egykor használt eszközöket, hogy egy fedél alól köszönjön vissza minden, ami a községre jellemző, egy helyre legyen összegyűjtve mindenből egy, ami a község életére egykor jellemző volt. Lentről induló kezdeményezés ez, mutatott rá Póti, azt szeretnék, ha egy kuriózum lenne majd a múzeum a látogatók számára, amelyikben nevesítve lennének a tárgyak, és amelyikhez lehet egy-egy személyes történet is mellékelve lenne. A lázáriak számára pedig egy olyan közösségi helynek szánják, amelyik tele van régi helybeli emlékekkel.
Lázári felajánlások
„Azt szeretnénk, ha a lázáriak mindannyian szétnéznének otthon, hogy vannak-e a sufniban, a fészerben, a padláson vagy a pincében olyan régi dolgaik, amiket már nem használnak, de még viszonylag épek. Szóba jöhetnek régi rádiók, televíziók is akár, mákdaráló, diódaráló vagy kukoricamorzsoló is jól jöhet a múzeum számára, de a lázári falvakról készült fotóknak, vagy lázári emberekről otthon vagy távol az otthontól készült régi fényképeknek is lesz helyük a falumúzeumban” — jelentette ki Póti Csaba.
Ha megtelnek régiségekkel a termek, és megnyit a lázári múzeum, azt bejelentés alapján látogathatják majd felnőtt vagy diákcsoportok, az egyesület felteszi azt a szatmári turisztikai látványosságok listájára. A lázáriak pedig akkor látogathatják majd, amikor csak akarják, és ugyanúgy a sajátjaik maradnak a kiállított tárgyak, mintha odahaza náluk lennének azok, csak épp nem lesznek annyira feleslegesek, kiállítási tárgyakként meglesz újra a szerepük.
Princz Csaba