Szatmárnémeti

EduSakk — sokkal több volt, mint egy „egyszerű” sakkverseny

Szép eredményeket értek el a Stea Egyesület gyerekei, és ami még fontosabb: remek hangulatban teltek a versenyek (Fotó: Stea Egyesület)
2022.04.06 - 16:30
A megmérettetés célja a különböző társadalmi hátterű gyermekeknek és fiataloknak lehetőséget adni a pozitív interakcióra a sakk által, megfeledkezni az etnikai és/vagy gazdasági diszkriminációról, előmozdítandó a visszamaradott környezetben élők befogadását.

Csoportkohézió, érzelmek, olykor könnyek egy-egy sakkforduló után, ölelés és sok-sok biztatás, csapatmunka a versennyel párhuzamosan szervezett személyiségfejlesztő és sportfoglalkozásokon, boldog pillanatok a díjazottak kijelölésénél — ilyen és ezekhez hasonló érzelmek tükröződtek a szombati napon azon a sakkversenyen, amelyet a Stea Egyesület a Gambit Huşi Sakk-klub és a szatmárnémeti Lucian Blaga Általános Iskola közösen szervezett.
A verseny elsődleges célja a különböző társadalmi hátterű, legitim és illegitim sakk-klubokban tevékenykedő, 6–19 év közötti gyermekeknek és fiataloknak lehetőséget adni a pozitív interakcióra a sakk által, hogy ezáltal is előmozdítsák a visszamaradott környezetben élők befogadását. A résztvevők közül 50-en az EduSakk – felhatalmazás és befogadás a sakk révén című projektben tevékenykedő, visszamaradott környezetben élő gyermekek voltak, akik 2021 októbere óta vesznek részt a sakk által gyakorolt személyiségfejlesztő programban. 

A moldovai résztvevők már csütörtök este megérkeztek Szatmárnémetibe, így három napon keresztül a Stea Egyesület gyermekeivel együtt részt vettek egy interaktív tevékenységekkel teli programon, amelynek része volt a közös sakk-képzés, mindfulness és személyiségfejlesztő tevékenységek, sportolás, és ellátogattak a Szatmár Megyei Múzeumba is, illetve közösen mozizhattak is egyet. A gyerekeknek ezáltal lehetőségük volt szocializálódni, jobban megismerni egymást, és gyakorlatba ültethették a projektben tanult stratégiákat, ami által akár új barátokat is szerezhettek. A verseny sok gyermeknek felejthetetlen élményeket adott, így volt ez a 8 éves Remus esetében is, aki a Pionul Campion Szatmárnémeti Sakk-klubból érkezett a versenyre édesanyja kíséretében, aki elmondta, hogy fia számára ez volt az első ilyen esemény. „Remus számára ez a verseny tökéletes alkalom volt arra, hogy más gyerekekkel, akár idősebbekkel is találkozzon, hogy először élje át a verseny érzelmeit, motiválja magát a játék folytatására és az egyre jobb sakkozásra. Köszönöm!” — mondta a kisfiú édesanyja. Az OPEN A kategóriában végül David-Nicuşor Anghel bizonyult a legjobbnak, aki a Gambit Huşi Sakk-klubtól érkezett. Ám a Stea Egyesület tagjai is jónak bizonyultak, hiszen összesen 15 gyermeknek, 8 lánynak és 7 fiúnak sikerült felállnia a dobogóra, míg a Gambit Huşi Sakk-klub Egyesület gyermekei (12 lány és 14 fiú) összesen 26 dobogós helyezést értek el.

„Azt megtapasztalni, hogy saját erőből nyerhetünk, csodálatos és rendkívüli érzés minden gyermek számára, de főképp a kiszolgáltatottak számára, akiknek a mindennapi életét gyakran befolyásolják olyan helyzetek, amelyekben etnikai és/vagy gazdasági alapon diszkriminálják őket. A sakkbajnokság által a szervezőkkel minden résztvevőt valamilyen szinten boldoggá tudtunk tenni. Sikerült elérni azt, hogy észrevegyék végre, hogy nem számít, milyen környezetből jössz, ha bízol önmagadban, és keményen dolgozol, szép eredményeket érhetsz el. Az ilyen, erős érzelmi jelleggel bíró pillanatok és események éreztetik a gyermekekkel azt, hogy nem számít a háttér, amíg kitartasz amellett, amit szeretsz, amit akarsz, és keményen megdolgozol érte. Több ilyen eseményre lenne szükség, hisz ezek által nyernek a gyerekek elég önbizalmat ahhoz, hogy kiálljanak magukért, sőt, elősegítik az iskolaelhagyás visszaszorítását is. A szatmárnémeti Lucian Blaga Általános Iskolában a barátság, a fair play és a szolidaritás hangulata uralkodott. A rendezvény elérte célját, a gyerekeknek lehetőségük nyílt megélni a befogadás igazi élményét” — zárta beszámolóját Cristina Bala, a Stea Egyesület igazgatója.

Szilágyi Kinga