Május 8-án, hétfőn kezdődik a majdnem egy héten át tartó, izgalmas és színes programokat felsorakoztató Édesanyák hete Szatmárnémetiben. Az események zöme az Iparosotthonban zajlik majd, de lesz olyan nap, amikor a Maurer Alapítványnál fogadják az érdeklődőket.
A kezdeményezésről, a programokról és a jövőbeli tervekről Tempfli Csilla, Szabó Rebeka és Kaszanicki Réka számolt be a City Rádióban, kezdésként elmesélve, kik is ők, valamint azt, hogy honnan jött ennek a rendhagyó és különlegesnek ígérkező rendezvénysor megszervezésének az ötlete.
“Úgy szoktuk definiálni magunkat, hogy egy maréknyi anyuka vagyunk, mivelhogy semmiféle hivatalos szerveződési forma nem áll a hátunk mögött – nem vagyunk egyesület, nem vagyunk civil szervezet, semmi ilyesmi. A csapatot hat anyuka alkotja, és körülbelül október óta ismerjük egymást ebben a felállásban.” — magyarázták, hozzátéve, hogy egy ökumenikus imacsoportban ismerkedtek meg, amelyen általában hetente egyszer találkoznak az anyukák.
Mint elhangzott, a rendezvény ötlete is egy ilyen összejövetelen született meg, hiszen az imádkozás mellett az anyák mentálhigiéné jellegű beszélgetéseket is szoktak tartani. Ezeken az találkozásokon az alapvető cél az volt, hogy heti rendszerességgel imádkozzanak gyermekeikért és azokért a pedagógusokért, akikre nap mint nap rábízzák gyermekeiket, aztán idővel egy olyan közösséggé alakultak át, ahol személyes dolgokat is megosztottak egymással.
“Mindig nagyon igyekszünk valami pozitívumot kiépíteni a gyermekeinkkel kapcsolatban és ebből a szemszögből beszélgetni és megközelíteni azokat a témákat, amikről szoktunk beszélni ezeken az alkalmakon.” — fogalmaztak.
Aktuális témák, konkrét célcsoport
Az Édesanyák hete témájával, illetve az eseményekre várt célcsoportokkal kapcsolatban a három édesanya kifejtette: “A rendezvénnyel olyan közösségi teret szeretnénk teremteni, ahol nyíltan tudunk beszélni, beszélgetni, az anyákat és gyermekeiket érintő témákról. A programokat elsősorban az édesanyáknak, gyermekeiknek és családtagjaiknak terveztük, de szeretettel várunk minden érdeklődőt, aki megtalálja magát valamelyik témában.” – magyarázták, hozzátéve: “Fontosnak tartottuk kilépni az online térből azért, hogy élőben ismerkedjünk, kapcsolódjunk, és kérdezzünk egymástól és a szakemberektől, számos bennünket érintő témában.”
Ami az érintett témákat illeti, a szervezők igyekeztek minden olyan tematikát összegyűjteni, amelyekkel az édesanyák – és nem csak — nap mint nap találkoznak a gyermeknevelés során. Ennek értelmében az érdeklődők nagyrészt olyan témákban vehetnek részt majd különböző előadásokon — amelyeket nem mellesleg neves, elismert előadók tartanak meg —, mint az online tér veszélyei a gyerekekre nézve, beszéd és mozgásfejlődés csecsemő- illetve kisgyermekkorban, szülés, örökbefogadás, anyaság és/ vagy karrier, az apa szerepe a gyereknevelésben, illetve azt is górcső alá veszik, hogy ki lehet-e égni az anyaságban és hogy hogyan öltözzenek az anyukák stílusosan.
A szervezők egyébként nem csak az anyákra, hanem a gyerekekre is gondoltak, ezért számukra is több programmal készültek: a kicsiket mondókázó, baba-mama zumba várja, míg a nagyobbakat anya-gyerek közös játék, mesefeldolgozás és bábelőadás, amit a rendezvény utolsó napján egy Bertóti Johanna koncert koronáz meg.
Sok szempontból támogatták őket
Bár az már kiderült, hogy az édesanyák egyelőre semmilyen hivatalos szerveződési formában nem működnek, az eseményt sok segítséggel mégis sikerült megszervezniük.
Mint mondták, a rendezvény három fő pillérre épül. Az anyagi forrás a szatmári vállalkozói szférából került ki, egyes cégek ugyanis anyagi szponzorációval segítették az esemény létrejöttét. A szellemi tőke, azaz az előadásokat biztosító fellépők, szintén egyik alappillérei a rendezvénysorozatnak, ráadásul a több mint húsz fellépő közül majdnem senki nem igényelt semmiféle díjat a részvételért, amely szintén hatalmas segítségnek bizonyult a szervezésben. A harmadik pillér pedig a szervezőcsapat, amely rengedeg idejét áldozta arra, hogy részt vegyen a szervezésben.
“Ki szeretném emelni azt, hogy milyen szép dolgokat lehet létrehozni, hogyha mindenki beteszi a közösbe, azt amivel rendelkezik – ki az anyagi tőkét, ki a szellemi javakat, ki pedig az idejét.” — összegezte a szervezéssel járó bonyodalmakat az egyik édesanya.
Jövőbeli tervek
A rendezvénysorozatot megszervező anyukák arról is beszéltek, hogy melyek a jövőbeli terveik úgy a közelgő rendezvénysorozatot, mint a működésüket illetően.
“Amikor elkezdtük ezt a hetet szervezni, alapvető célként fogalmazódott meg bennünk, hogy mindenképpen szeretnénk, hogy hagyományteremtő jellege legyen ennek a városban. Ez azt jelenti, hogy évenként tervezzük megszervezni. Akadályokba is ütköztünk, mivel nincs semmilyen formánk, és megfogalmazódott bennünk, hogy mi lenne ha egyesületként működnénk tovább és megalkotnánk a szatmárnémeti édesanyák egyesületét.” — avattak be jövőbeli terveikbe.
A részletes program
Az Édesanyák hete május 8-án, 16 órától kezdődik az Iparosotthonban, ahol Illyés Sándor evangélikus lelkipásztor kér majd áldást az eseményre. Ezt követően 16:30-tól az Anya-baba boldogság című fotókiállítás lesz látható, ahová egyébként várják a fotókat a szervezők — további információk a beküldésről az esemény Facebook-oldalán találhatóak. 17 órától Az vagyok, amit eszek! címmel tart előadást Nagy Noémi dietetikus, a Nagykárolyi Városi Kórházból. A rendezvény első napjának utolsó programja 19 órától kezdődik, amikor is dr. Berszán Lídia családterapeuta, a BBTE docense Családban élni jó! Nagyszülők szerepe a gyereknevelésben címmel tart előadást.
A rendezvény második napján, május 9-én, kedden 10 órától Zengő-bongó mondókázót tartanak a 0-3 éves gyermekek számára, 11:30-tól beszéd- és mozgásfejlesztő torna lesz 0-3 éves gyermekek számára, Kürti Emese pszichológus terapeutával. 17 órától Anya sikeres! A siker ára, avagy ami nem látszik a jégtömbből címen kerekasztal-beszélgetést tartanak Rappert-Vencz Stella színésznő, dr. Mészáros Réka belgyógyász szakorvos és Márton Zsuzsanna, a Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetségének elnöke részvételével – moderátor Tempfli Csilla. Szintén 17:00 órától Székelyföldi Legendárium címen rajzfilmsorozat vetítés lesz gyerekeknek a Szatmár Megyei Könyvtárban. 18:30-tól A gyermekkor pszichés problémái — hogyan vegyük észre? címmel újabb kerekasztal-beszélgetésre kerül sor dr. Tallián Cristian pszichiáterrel, Reszler Brigitta pszichológus, logopédussal, valamint Szabó Szilárd lelkipásztorral – a moderátor Kürti Emese.
Május 10-én, szerdán 11 órától Táplálj, szeress! címmel szabad beszélgetés lesz a szoptatásról és a hozzátáplálásról Bruncsák Annával, a La Leche Liga szoptatási tanácsadójával.17 órától Egy csapat vagyunk! elnevezéssel anya-gyermek közös játékokat szerveznek 6-10 éves gyermekek számára Illyés Sándor vezetésével, 19:30-tól pedig Tudatos ruhatár címmel Merkli Evelin divattervező és stílustanácsadó várja az édesanyákat a legjobb öltözködési tippekkel.
Csütörtökön, május 11-én szintén 11 órától Hordozlak, ölellek hordozási tanácsadásra, illetve hordozási eszközök bemutatására várja az érdeklődőket Borsos Tünde, majd 12- től Lazăr Corina Baba-mama zumbát tart.
Később,17 órától Szívemben születtél — félelmek nélkül az örökbefogadásról címmel élettörténeteket osztanak meg Hail Gabriella, örökbefogadó anya, Csirák Orsolya egyedülálló örökbefogadó anya, Ilyésné Elekes Zizi örökbefogadott gyermek, valamint Budai Evódia mentálhigiénés szakember, a Keresztény Árvamisszió munkatársa, örökbefogadó anya. A nap utolsó eseménye 18 órától kezdődik, és egy nagyon sokakakt érintő kérdst jár körbe: Ki lehet-e égni az anyaságban? Ennek keretében az édesanyák lelki ellenállóképességéről és a rezilienciáról tart előadást Budai Evódia mentálhigiénés szakember — a csütörtöki programok a többi naptól eltérően nem az Iparosotthonban, hanem a Maurer Alapítványnál, a George Coșbuc utca 4A. szám alatt lesznek megszervezve.
Május 12-én, pénteken 10-12 óra között bababörzét szerveznek, 17 órától pedig Akkor is szeretnél? címmel egy mesefeldolgozást tekinthetnek meg az anyukák és óvodáskorú gyermekeik, Nagy Edit óvodapedagógussal.18 órától Offline szülő, online gyermek elnevezéssel dr. Frigy Szabolcs iskolai tanácsadó, egyetemi oktató tart előadást,19:30-tól pedig Férfinak és nőnek teremtve — gyermekeink szexuális nevelés címmel dr. Balla Annamária pszichológus, egyetemi oktató beszél majd a jelenlévőknek.
Május 13-án szombaton — egyben a rendezvény utolsó napján –, 10 órától Berci mese bábelőadásra várják a legkisebbeket, 11 órától a Zenepercek kicsiknek, nagyoknak címmel kerül sorra Bertóti Johanna koncertje, 12:30-tól Értékes vagy! mesefeldolgozás lesz megtekinthető színdarab formájában, 7-14 éves gyermekek számára. 13:15-től Közös piknik és játék családpercek lesznek a Pirosberekben, a Muskátli utcában. Délután 17 órától Az apa szerepe a gyermeknevelésben címmel Mészáros Andrea pszichoterapeuta tart előadást, 18:30-tól pedig Egy ideális szülés forgatókönyve címmel dr. Onus Mónika szülész-nőgyógyász szakorvos, valamint dr. Bécsi János, szintén szülész-nőgyógyász szakorvos fognak beszélgetni a jelenlévő anyukákkal.
Végül, de nem utolsósorban 20 órától az esemény lezárására és kiértékelésére kerül sor, amelynek keretében hálapercek is lesznek Szabó Szilárd baptista lelkipásztorral.
A programok részletesebb leírásáért és további információkért érdemes felkeresni az esemény és a szervezők Facebook-oldalát, ahol az esetleges változásokat is közzéteszik majd.
A programok ingyenesek és nem regisztrációhoz kötöttek. A szervezők nagy szeretettel várnak minden érdeklődőt, főként az anyukákat és a gyermekeket.
Szabó Beatrix