Szatmárnémeti

Ebben a helyzetben nagyon fontos a mentális higiénia megőrzése

2020.03.27 - 18:14

A szükségállapot bevezetése okán nagyon sok család otthon tölti a mindennapjait, amelyek jelentősen eltérnek a szokásosaktól. Az új helyzet új kihívások elé állítja az embereket, épp ezért elengedhetetlen a mentális higiénia megőrzése. Dr. Frigy Szabolcsot kérdeztük.

Az érvényben lévő katonai rendelet értelmében a lakosságnak nappal is korlátoznia kell az otthona elhagyását, ami teljesen szokatlan élethelyzetet teremt, amelyhez mindenkinek alkalmazkodnia kell. Ebben az időszakban mind a testi, mind a mentális egészség megőrzése rendkívül fontos. Dr. Frigy Szabolcs iskolai tanácsadó a mentális egészségünk megőrzésére hívja fel a figyelmet.

„A jelenlegi helyzetben az ember egy csomó olyan rutintól elesik, ami eddig megszokott volt számára. Nem mindig valljuk be magunknak, hogy rutinokkal élünk, de azért ha jobban elgondolkodunk, azon vesszük észre magunkat, hogy ezekből áll össze az egész napunk: például hogy mikor kelünk fel, mikor reggelizünk, mikor megyünk a munkába. A megszokott rítusai a napnak nagymértékben hozzájárulnak a mentális egészségünk megőrzéséhez. Ez az új helyzet azonban felborította az embernek ezt a mindennapi rutinját. Éppen emiatt én és számos más szakember azt ajánlja, hogy alakítsunk ki új ritmust az életünkben, új szokásokat. Osszuk fel megfelelően a napot, így az otthonlétben is meg lehet találni azokat a rutinokat, amelyek segítenek a mentális egészségünk megőrzésében. Konkrét példák a következők lehetnek — természetesen ezek által a hétköznapokra gondolok —: végezzük el reggeli tevékenységeinket úgy, mint amikor munkába mennénk! Ne engedjük el magunkat, öltözzünk fel, vessük be ágyainkat, zuhanyozzunk le, szabjunk meg a közös reggeli időpontját a családdal! Ha ezeket a lépéseket már reggel elkezdjük, elkerülhetjük, hogy az egész napunk szétessen. A továbbiakban vezessük be a tanulási időt a gyermekekkel! Segítsünk nekik, vegyünk részt aktívan az életükben, akár tanulás, akár játék szempontjából! Szervezzünk családon belül közös programokat, olvasást, filmezést, verstanulást, rajzolást. Ez nemcsak a saját, hanem gyermekeink mentális egészségének megőrzésében is segít” — ajánlotta a szakember.

Különböző személyiségek másképpen élik meg ezt az úgynevezett bezártsági helyzetet. „A temperamentumtípusokat figyelembe véve két egyéniséget emelnék ki. Vannak a melankolikus típusok, akik amúgy is kevés, de mély barátságokat ápolnak. Úgy gondolom, számukra az a kihívás, hogy megtalálják, hogyan lehet ebben a helyzetben azzal a kevés baráttal mély beszélgetéseket vagy egyáltalán érzelmi kommunikációt megoldani. A másik temperamentumtípusba tartoznak azok az egyéniségek, akik társasági emberek, akik szeretnek más, új emberekkel megismerkedni, találkozni. Számukra ez egy igen nehéz időszak, hiszen lételemük a társasági élet. Számukra egy nagyon jó tanács lehet, hogy a már meglévő kapcsolataikat ápolják, keressenek fel régi barátokat, ismerősöket, vegyék fel velük a kapcsolatot” — magyarázta dr. Frigy Szabolcs.

Bár nehézségekkel jár a bezártság vagy annak érzete, mégis új lehetőségek elé állít bennünket és új lehetőségek kipróbálására ösztönöz, mutatott rá a szakember. Személyes meglátása az, hogy napjainkban felértékelődött az online hívások fontossága, például az idősek esetében, akik körében eddig nem volt gyakori, vagy csak nagyon kevesen használták ezt a fajta kapcsolatteremtést és kapcsolattartást. Ez az idősek számára is egy kihívás és újdonság, de a változásokat minden generáció tapasztalja és érzi. Éppen ezért fontos szembenézni a kihívásokkal és újdonságokkal, és akkor a mentális egészségünk is biztosítva lesz, összegzett a szakember.

Kallós András