Sport

Dzsiddából indulnak, Dzsidda a cél

2020.12.30 - 13:49

Ahogyan az lenni szokott, az új év első heteiben rendezik a legnagyobb presztízsű tereprali viadalt, a Dakart. A versenyen ötféle járművel vesznek részt: motorkerékpár, quad, autó, SSV/UTV, kamion – illetve idén kerül bemutatásra a Dakar Classic kategóriba, amiben 2000 előtt épített autókkal és kamionokkal lehet versenyezni.
A dakar.com szerint a motorok kategóriájában 107-en, a quadosoknál 18, az autósoknál 67, a kamionosoknál 44 kamion, az SSV/UTV-nél 60, a Classic kategóriába pedig 24 nevezés érkezett, így vasárnap 320 jármű sorakozik fel a dzsiddai rajtnál. 

„Kivételezés”
Bár szó volt róla, hogy idén több ország is bekapcsolódik az útvonalba, a koronavírus miatt 2021-ben is kizárólag Szaúd-Arábiában fog versenyezni a mezőny. A Vörös-tenger partján lévő metropoliszból, Dzsiddából fog indulni a mezőny január harmadikán, és oda fognak visszaérkezni január 15-én. Ezalatt 7646 kilométert fognak teljesíteni, amiből 4767 km lesz a mért szakasz. Bár ezúttal sem lépik át a királyság határait, az útvonal teljesen más lesz, mint 2020-ban volt.
A vírus természetesen nem könnyíti meg a verseny lebonyolítását: karácsony előtt Szaúd-Arábia ugyanis a járvány elleni intézkedések keretében lezárta a határait és törölték az összes be- és kimenő repülőjáratot, amivel veszélybe került az egész verseny lebonyolítása. Ezt a helyzetet azzal oldották meg, hogy charter járatokat küldtek a versenyzőkért, csapattagokért és szervezőkért, így ők soron kívül beléphettek az országba. A belépést követően pedig mindenkire kötelezően egy 48 órás hotelszoba-karantén várt, mielőtt az érdemi munka megkezdődhet. Az összesen 679 járművet (verseny-és szervezői egyaránt), nyolc helikoptert és 15 konténernyi felszerelést december 6-án rakták fel a marseille-i kikötőben a Garnet Leader nevű teherhajóra, amely bő egy hét múlva, december 14-én érkezett meg Dzsiddába, így a járművek jelenleg az ottani kikötőben várják, a következő napokban a tulajdonosok átvegyék őket.

Szabálymódosítások 
Az egyik fontos módosítás, hogy az itinereket csak a rajt előtt 10 perccel fogják kiosztani a versenyzőknek. A 2020-as kiíráson is volt néhány versenynap, amikor a pontos útvonaltervet tartalmazó tekercset csak a rajt előtti pillanatokban kapták meg a versenyzők, ezúttal viszont kivétel nélkül, minden nap ez lesz az eljárás. Ugyanakkor, a veszélyes szakaszokon 90 km/h lesz a sebességhatár. 
Kötelező volt az elsősegélytréning minden versenyzőnek, mint ahogy minden motoros és quados pilótának kötelező lesz hordani légzsákmellényt.
Szigorításokat vezettek be az Elite minősítésű motorosoknak: az egész verseny során csupán hat ugyanolyan márkájú és típusú hátsó gumit használhatnak, és csak egyszer cserélhetnek szelepet. Ez elsősorban a gyári csapatok motorosaira vonatkoznak, illetve a magasabb besorolású privát versenyzőkre vonatkozik. Az viszont minden motorosra kiterjesztett módosítás, hogy egyedül kell végezniük a tankolást.

Magyarok a mezőnyben
A magyar zászlót csupán az autósok mezőnyében induló Szalay Balázs, Bunkoczi László
páros neve mellett láthatjuk, ám nem ők lesznek az egyetlen magyarok a sivatagban. Mint ismeretes, tizenegyedik alkalommal elindul a nagy rutinnal bíró szatmárnémeti Gyenes Emánuel „Mani”, valamint tizenharmadik alkalommal áll rajthoz a szabadkai Saghmeister Gábor – mindketten egy KTM nyergében. Mindketten a szervízcsapat-segítség nélküli Malle Moto Original by Motul kategóriába neveztek, amelyet méltán a legnehezebbnek tartanak: ugyanis az itt induló motorosok külső segítség nélkül mennek, őket nem várja szervízcsapat, vagy egyéb segítők – a nap végén a szervízparkban ők maguk szerelik és tartják karban a motorjaikat. A szervezők ezért a következőket biztosítják nekik: versenyzőnként egy 80 literes láda a személyes tárgyaknak, alkatrészeknek, szerszámoknak, amit egy szett kerék, egy szett gumi, egy sátor, egy utazótáskával együtt szállítanak a gépparkban. Szabadon használhatják a generátorokat, kompresszorokat és szerszámosládákat, könnyített hozzáférést biztosítanak a versenyinformációkhoz és hideg italt is kapnak.
A kategóriaszponzor Motul egy motoremelőt, egy szerelőszőnyeget, egy fejlámpát, egy gyorsan felállítható sátrat, egy matracot és egy hálózsák, egy 90 literes utazócsomagot és egy 25 literes vízálló hátizsákot, egy sapkát és egy motortakaró ponyvát, egy higiéniai készletet, olajok és kenőanyagokat biztosít nekik. 
A Dakar-ralit 1979-ben rendezték meg először, Párizs és a névadó szenegáli főváros között, 2009 és 2019 között viszont Dél-Amerikában rendezték a versenyt, a versenygépet és embert is próbára tevő kéthetes rali azonban 2020-ba Ázsiába költözött, így most második éve Szaúd-Arábia a házigazda. 

43. DAKAR-RALI, 2021-ES KIÍRÁS, SZAÚD-ARÁBIA, PROGRAM
Prológ, január 2.    Dzsidda – Dzsidda    129 km össztáv /11 km mért szaksz
1. versenynap    január 3.    Dzsidda – Bisa    623 km/277 km
2. versenynap    január 4.    Bisa – Vadi ad-Davaszir    685 km/457 km
3. versenynap    január 5.    Vadi ad-Davaszir – Vadi ad-Davaszir    629 km/403 km
4. versenynap    január 6.    Vadi ad-Davaszir – Rijad    813 km/337 km
5. versenynap    január 7.    Rijad – Al Kaisuma    662 km/456 km
6. versenynap    január 8.    Al Kaisuma – Hail    618 km/448 km
Január 9-én szabadnap
7. versenynap    január 10.    Hail – Sakaka    737 km/471 km
8. versenynap    január 11.    Sakaka – Neom    709 km/375 km
9. versenynap    január 12.    Neom – Neom    579 km/465 km
10. versenynap    január 13.    Neom – Al-Ula    583 km/342 km
11. versenynap    január 14.    Al-Ula – Janbu    557 km/511 km
12. versenynap    január 15.    Janbu – Dzsidda    452 km/225 km

Pesek Attila

Ajánljuk még a témában:

Sport

Nagyon sok ellensége van egy dakarosnak!

Hazaért Gyenes Emánuel, Mani a január 19-én véget ért, szaúd-arábiai Dakar raliról. A szatmárnémeti Autonetnél fogadták - spirál konfettik, füstfelhő, pezsgő, bor, ünnepi torta, egy lelkes csapat és mindenre kíváncsi újságírók várták.
Sport

Dakar 2024: Gyenes Mani retrospektív

Rövid összefoglaló a 2024-es Dakarról és elsősorban arról, milyen benyomással zárta a két hetes, szaúd arábiai sivatagi rohanást az Autonet Motorcycle Team szatmárnémeti versenyzője.
Sport

Dakar 2024: tizenegyediknek ért be Mani

Január tizenkilencedikén véget ért a 2024-es évi, szaúd-arábiai Dakar rali, a szatmárnémeti motoros Gyenes Emanuel – Mani saját kategóriájában 11. összetettben a 23. helyezést érte el.