Szatmárnémeti

Dúsgazdag Maszkurabál — FOTÓGALÉRIA, VIDEÓ

2025.03.03 - 07:03

Közel kétszázan gyűltek össze a Borókagyökér Egyesület télűző – tavaszcsalogató Maszkurabáljban, amelynek egyetlen, de nagyon szigorú (mondhatni belépési tilalommal felérő) kitétje volt: a jelmez és az álarc mindenki számára kötelező. A bálozók komolyan is vették e szabályt, és a totyogós legkisebbektől a legnagyobbakig   színesebbnél-színesebb jelmezekben érkeztek a Lépésházba. 

hirek/2025/03-marcius/boroka-farsang/19.jpg

A nagykorúak épp hogy koccintottak az Isten hozott pálinkával, előbb a Borókás Vonósok „mutatkoztak be”, majd a  Röpike Néptánccsoport kiskamaszai járták a szilágyságit — amelyet egy nagyon különleges, nem is annyira néptánc, sokkal inkább táncszínházi összeállítás, a dúsgazdagolás követett. Mint a Röpikét oktató-vezető Kása házaspártól, illetve Magyar Dávid oktatótól megtudtuk, a dúsgazdagolás (vagy más néven Lázár-játék, Ördög-farsang) a II. világháborúig volt szokásban a Székelyföldön, húshagyókedden. Jézus gazdag emberről és a szegény Lázárról szóló példabeszédén alapuló dramatikus játék a vízkereszttől tartó mulatozás lezárásaként a szegények megsegítésére, mértékletes életmódra és az esetleges kicsapongások megbánására hivatott, eltáncolva a gazdag ember lelkéért vívott harcot, a gazdag pokolra kerülését és pokolbeli kínjait. „Átkoreografáltuk, természetesen le is rövidítettük, a szöveges párbeszédet teljesen elhagytuk, illetve moldvai zenét „adtunk” hozzá.” — magyarázza Kása Melinda.

A Maszkurabál szó szerinti fénypontját érthető módon a nevesincs kiszebáb elégetése jelentette amely a jelmezesek vidám biztatása közepette lett az enyészeté, a mulatság kezdetén megírt bánatlevelekkel együtt. 
„Fontosnak tartom, hogy azok az emberek akik — mondjam úgy — polgáriasabbak és nem is tudnak róla, hogy szerethetnék a népzenét, –dalt, –táncot, rendezvényeinken találkoznak vele, „felfedezik”; rájönnek, hogy a közismert, örökzöld slágerek mellett népdalra is nagyon jól lehet táncolni.” — mondja Szejke Judit főszervező. 
hirek/2025/03-marcius/boroka-farsang/13.jpg

Farsangi bálhoz illően a maskarások kora hajnalig ropták fáradhatatlanul a táncot, az Amulett együttes pedig húzta, szintén fáradhatatlanul a talpalávalót — közben szépen fogytak a tombolajegyek: a két kerékpár-fődíj mellett nagy halom kézműves termék és Maszkurabálhoz méltó, vicces nyeremények sokaságának garmadája csábította a Fortuna istenasszony kegyeit keresőket.
hirek/2025/03-marcius/boroka-farsang/33.jpg

Természetesen nem maradt el a leghitelesebb jelmezviselő díjazása sem: pap és rihánca élte át leginkább szerepét, de oklevéllel és ajándékkal indult haza hajnalban Desdemona, a bohócok, a roma család, a kalóz, a szerelmes Stüszi vadász és asszonykája.

Szabó Kinga Mária

SZÓLJON HOZZÁ FACEBOOKON!