Szatmárnémeti

Dsidára emlékeznek

2012.05.17 - 19:14

A Szatmár Megyei Könyvtár olvasótermében Emlékezzünk Dsida Jenőre címmel a költő köteteiből szerveztek kiállítást.

A kiállítás egy héten át lesz látható, mely keretében Dsida Jenő verses kötetei mellett tanulmánykötetek is megtalálhatóak. Május 18–án Dsida-megemlékezést tartanak a költő emlékére, ehhez csatlakozott a megyei intézmény is, ily módon tiszteleg a 105 éve született költő emléke előtt. A tárlat keretében bemutatott kötetek nagy részét Muzsnay Árpád magánygyűjteményéből kapta kölcsön az intézmény.

 

Ki volt Dsida Jenő?

Dsida Jenő 1907-ben született Szatmárnémetiben, apja Dsida Aladár az osztrák-magyar közös hadsereg mérnökkari tisztje volt. Anyja Csengeri Tóth Margit, aki Beregszászon élt. Dsida Jenő Budapesten, Beregszászon és Szatmárnémetiben végezte tanulmányait.

Kora ifjúságától kezdve költőnek készült. Benedek Elek fedezte föl és indította el költői pályáján. 1923 augusztusától 1927 márciusáig – tizenhat éves korától húszéves koráig – a Cimbora című folyóiratban jelent meg a legtöbb verse és műfordítása. „Elek nagyapó” unokáknak kijáró szeretettel és felelősségtudattal segítette a pályakezdő költőt az önmagára találásban, tehetsége kibontakoztatásában. 1927-től a Pásztortűz című irodalmi folyóirat szerkesztője lett, 1928 októberétől következő év nyaráig a báró Huszár családnál vállalt házi-tanítóskodást Abafáján. Majd az Erdélyi Helikon belső munkatársa, az Erdélyi Lapok kolozsvári tudósítója lett. 1930-ban részt vállalt az Erdélyi Fiatalok című folyóirat alapításában. 1934-től a Keleti Újságot szerkesztette, ahol Anyanyelvünk címmel állandó rovata volt.