Belföld

Drónos oktatás a fenntartható fejlődésért

Fotó: facebook.com/borbely.laszlo1954
2021.05.04 - 07:00
Útjára indult az az országos projekt, melynek részeként 8 különleges tanórán vehetnek részt a diákok. Az előadások során a tanulók online, drónok által közvetített élő képeket nézhetnek az ország különböző részein található rendkívüli helyszínekről.

A Kormány Főtitkárságán belül működő Fenntartható Fejlődés Főosztály partnereivel, az Aspire Teachers és a Carolina Kreatív Negyed Egyesülettel közösen indították el múlt héten az Oktatás a fenntartható fejlődésért a magasból elnevezésű projektet. Az Oktatás a magasból kreatív megoldás, amelyet korábban egy kísérleti projekt során teszteltek. Az „előadások” során egy helyi tanár közreműködésével a diákok online, drónok által közvetített élő képeket láthatnak az ország különböző részein található rendkívüli helyekről. A projekt célja, hogy minden diák hozzáférhessen érdekes információkhoz a 17 fenntartható fejlődési célról.

„Valahányszor a 17 fenntartható fejlődési célról beszélek, fontosnak tartom hangsúlyozni az oktatás és az egészség szerepét. Az elmúlt évben még hangsúlyosabbá vált az igény, hogy jobban odafigyeljünk ezekre a területekre. A rendszeres és az online tanfolyamok is érdekesebbekké válhatnak innovatív oktatási módszerek alkalmazásával. Ezeknek az interaktív óráknak a segítségével azt szeretnénk elérni, hogy a diákok és a tanárok az egész országból, gyakorlati példák által tanuljanak többet a körülöttük lévő világról és a fenntartható fejlődésről. Ezért kapcsolódott be a Fenntartható Fejlődés Főosztály a projekt országos kiterjesztésébe. A következő generációk oktatásának fejlesztésére irányuló kezdeményezéseket továbbra is támogatni fogjuk” — mondta Borbély László államtanácsos, a Fenntartható Fejlődés Főosztály koordinátora a programot bemutató online sajtótájékoztató keretében. Hozzátette: fontosnak tartja, hogy valós párbeszéd alakuljon ki a társadalom és a fenntartható fejlődésért dolgozó osztály között, ez a projekt pedig ilyen. Borbély ugyanakkor azt is elmondta a sajtótájékoztatón, hogy a

az órák követésébe bármelyik romániai iskola bekapcsolódhat, ugyanakkor a helyszíni közvetítés helyi tanárok közreműködésével történik. Eddig mintegy 300 iskola jelezte, hogy csatlakozna. A videók utólag felkerülnek az internetre is, és bármikor visszanézhetők lesznek.

A projektindító sajtótájékoztatón részt vett Kallós Zoltán, az oktatási minisztérium államtitkára, a projekt kezdeményezői, valamint néhányan a kísérleti órákat vezető tanárok közül. Az államtitkár emlékeztetett arra, hogy 2020. március 11-én online térbe költözött az oktatás, ami így sajnos korántsem olyan hatékony, mint szeretnénk. A fizikai oktatás a hatékonyabb, amikor a gyerekeink körében vagyunk, szemkontaktust létesítünk, és ott lehet az érzéséket is észlelni. „Mindnyájan azt szeretnénk, ha visszatérhetnénk a 2020. március 11. előtti életünkhöz, a jelenléti oktatásba. Mindezek ellenére azonban el kell ismernünk, hogy az online oktatás új horizontokat nyitott meg. Amikor visszatérünk a normalitáshoz, hogy így fogalmazzak, meg kell őriznünk a jó dolgokat ebből az időszakból. Beruházások zajlottak az oktatásba, a tanintézményeket felszerelték olyan eszközökkel, melyek révén csatlakozhatnak az internethez, korszerű berendezéseket vásároltak. A jövőben is folytatni kell a beruházást az oktatási infrastruktúrába. Emellett a pedagógus kollégáim képzéseken vettek részt, hiszen be kell valljuk, az online oktatás felkészületlenül ért mindenkit. Mindenki össze volt zavarodva, tanárok, gyerekek, szülők. A szülők is egy eddig nem tapasztalt helyzetben találták magukat, sokszor gyerekeik mellett kellett legyenek, hogy azok részt vehessenek az oktatásban. Ismétlem: nagyon örülök ennek a kezdeményezésnek. Szükségünk van olyan emberekre, akik szívet-lelket visznek az oktatásba” — fogalmazott Kallós Zoltán, aki azt is kihangsúlyozta, hogy „a tanügyminisztérium támogatja ezt a kezdeményezést, és minden bizonnyal tanár kollégáim örülni fognak, hogy ilyen lehetőséget használhatnak a diákok oktatásában. Nem az alapképzés, hanem sokkal inkább a szenvedély számít. Amikor én gimnáziumi tanuló voltam, őszintén egy szakképzetlen földrajztanárom volt, de ő szerettette meg velem olyan szinten a természetet, hogy földrajztanár lettem. A gyerekeinknek szárnyakat kell adnunk, úgy kell tanítanunk őket, hogy túlszárnyaljanak bennünket, ez kell minden pedagógus célja legyen. Gyerekként álmodni sem mertem arról, hogy egy hasonló órán részt vegyek, és eljutok a Duna-delta fölé. Úgy tűnik, ez a lehetőség mostantól adott. Lehet, hogy ezen filmek megtekintése arra készteti majd a gyerekeket, hogy egyszer eljussanak azokra a helyekre, amiket virtuálisan meglátogatnak.”

A beszélgetés során kiderült, hogy az órák nem formális tevékenységeket is tartalmaznak, például kísérleteket, játékokat és érdekes feladatokat. A projekt célja a fenntartható fejlődési célok megismertetése a diákokkal, kiemelve az együttműködés és a kritikus gondolkodás fontosságát, a diákközpontú és legújabb technológiákat alkalmazó interaktív oktatás támogatása, az ország összes tanára számára elérhető mintaórák létrehozása.

Az órákat lelkes tanárok tartják Románia nyolc gazdasági fejlesztési régiójából, mindegyikük saját szakterületén. A tanárokat elsősorban az Aspire Teachers hálózatból választják ki, egy kiváló tanári közösség, amely elkötelezett és az új generációkhoz és technikai újdonságokhoz alkalmazkodó, de más, a projekt iránt érdeklődő oktatói közösségekből is.

Bármely romániai iskola III–IV. vagy V–VII. osztályai bekapcsolódhatnak az élő órák követésébe. A nyolc órát júniusig megtartják, egy előre pontosan meghatározott órarend szerint. A befogadó osztálynak csak egy videoprojektorra, az internethez csatlakoztatott laptopra és sok kíváncsiságra van szüksége.

Az első órát május 6-án közvetítik. Az első óra a Duna-deltáról szól, mely minden bizonnyal mindenki számára érdekes információkkal szolgál majd. Ahhoz, hogy megkapják a bejelentkezési információkat, és követhessék a projekttel kapcsolatos eseményeket, az érdekelt osztály/iskola egy tanárának vagy az iskola igazgatójának ki kell töltenie egy rövid űrlapot a http://bit.ly/3lf3aPN honlapon. Az első órából a https://cutt.ly/0bxJMJH oldalon szolgálnak egy kis ízelítővel.

Sógor Beáta

 

 

 

 

 

 

 

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Az oroszok már megint Tulceanál vannak

Keddről szerdára virradóra két F-16-os vadászgép felügyelte Tulcea megye térségét.
Belföld

Ősztől már hétfajta ösztöndíj lesz

A 2024/2025-ös tanévben már 7 különböző ösztöndíjban részesülhetnek a romániai diákok.
Szatmárnémeti

Egy kivétellel jelenléti oktatás

Február elején tetőzött a járvány ötödik hulláma, míg az elmúlt héten jelentősen visszaesett az újonnan diagnosztizált fertőzések száma, és ez a diákokat érintő statisztikákban is megmutatkozik.