A drogprevenciós és tanácsadási központ (CPECA) ezen a héten drogmegelőzési képzést tartott a Szatmár megyei oktatók számára. A tanárok közel ezer diáknak nyújtanak majd tanácsadást.
Három különböző drogmegelőző és tájékoztató tevékenységre készítették fel ezen a héten a tanárokat a Szatmár Megyei Drogprevenciós és Tanácsadási Központ szakemberei. A cél az, hogy a képzéseken részt vevő oktatók a 2018/2019-es tanév során, iskoláikba visszatérve prevenciós foglalkozások keretében segítsenek a fiataloknak a jó döntés meghozatalában.
A Hogyan nőjünk fel egészségesen program a legkisebbeket, az óvodásokat és az elemi osztályok tanulóit célozza meg, s egészséges életmódra — étkezés, higiénia, mozgás — neveli a kicsiket. A foglalkozások során megtanulják, hogy mennyire káros a dohányzás, az alkoholfogyasztás és az öngyógyszerezés, valamint azt is, hogyan lehet agresszió nélkül megoldani a konfliktusokat.
Az Indulatok ábécéje programot az elsős és másodikos diákok számára találták ki, mert segít jobban megismerni önmagukat, kezelni a negatív indulatokat, megtanulhatják, hogyan döntsenek, mondjanak nemet nehéz helyzetekben, segít felelősen, az egészséges utat választani.
A Cenzúrázatlanul programmal olyan foglalkozásokat szerveznek a 12–14 éves korosztály számára, melyek keretében megtanulják, hogyan tudnak a helyes úton maradni, ha rossz irányba, a drogok, a cigaretta vagy az alkohol felé próbálják őket terelni társaik.
Aligha van olyan tanár vagy szülő, aki ne tette volna már fel a kérdést: mit tehetek, hogy távol tartsam a gyerekeket a drogoktól? A drogprevenciós központ és az oktatók a gyerekek mellett a szülőkre is gondoltak, a tanév folyamán így nemcsak a diákok, hanem azok szülei számára is szerveznek találkozót, ahol nyíltan beszélhetnek, kérdezhetnek majd az oktatóktól.
A szakemberek szerint a megelőzést nem lehet elég korán kezdeni, hiszen a kicsik még nagyon fogékonyak, ezért nagyon fontos tájékoztatni őket a káros szenvedélyek, drogok okozta betegségekről, és arra nevelni őket, hogy egészséges életmódot alakítsanak ki, és valódi értékeket találjanak az életben.
Zsenge korban kezdik
Az Országos Drogellenes Ügynökség (ANA) szerint a káros szenvedélyekbe való belekóstolás már 13 éves korhatár alatt megtörténik, 17 éves korukra a fiatalok háromnegyede már fogyasztott alkoholt, dohányt vagy valamilyen más tudatmódosító szert.
Az adatok szerint 13 évesen a fiatalok nagy része már kipróbálta az alkoholt, 14 éves korára a dohányzást is, és sokan közülük 15 évesen már „átestek” az első hasisadagjukon is. A fogyasztás állandósulása a szerrel való első találkozást követő egy-másfél évben következik be, majd 17 éves korukra ezek a fiatalok legalább kétféle szert fogyasztanak. Tíz év fogyasztás után a fiatalok 15,9 százaléka már alkoholfüggő, 13,5 százalékuk pedig a függőség küszöbén áll. A fiatalok azt állítják, hogy kíváncsiságból (60 százalék), szabadságvágyból (32%), önbizalmuk növelése céljából (19%) próbálták ki ezeket a szereket.
Bumbuluţ Krisztina