Szatmárnémeti

Drogmegelőzési kampány az iskolákban

2015.05.14 - 19:00

A Kölcsey Ferenc Főgimnáziumban folytatódott a Szatmár Megyei Rendőrfelügyelőség drogmegelőzési kampánya. A fiatalokat egészséges életmódra buzdították ebből az alkalomból a szakemberek.

A Szatmár megyei fiatalok körében többfajta drog is ismert, ráadásul még mindig divat az „etnobotanikus” szerek fogyasztása. A diákok ugyanis a legkönnyebben ezekhez a hallucinogén — főként Ázsiából származó, gombákat és egyéb kábító hatású növényeket tartalmazó — anyagokhoz jutnak hozzá, hiszen ezeket a szereket, bár a boltokban nem kaphatók, az interneten keresztül meg lehet rendelni. Éppen ezért a Szatmár Megyei Rendőrfelügyelőség kampányt indított, amelynek keretében a diákokat a káros szenvedélyek hatásairól, a függőségekről tájékoztatták.

Csütörtökön a szatmárnémeti Kölcsey Ferenc Főgimnáziumba ért a Szatmár Megyei Rendőrfelügyelőség drogmegelőzési karavánja. A tanintézmény kilencedikes és tizedikes diákjai számára rendeztek foglalkozást, s eljöttek a találkozóra a Szatmári Egyházmegyei Caritas Szervezet és a drogmegelőzési iroda szakemberei is.

A diákok számára kisfilmet vetítettek, majd közösen beszélgettek a dohányzásról és a nikotinfüggőségről, az olyan „gyorsító” drogokról, mint a speed vagy az ecstasy, a „lassítókról”, azaz a marihuánáról és az alkoholról, a hallucinogén szerekről, de a legális drogokról is szó esett, például a fájdalomcsillapítókról.

A szakemberek elmondták, a fiatalság az a generáció, amelyik a legfogékonyabb a kábítószer-fogyasztás iránt, ezért nagyon fontos tájékoztatni őket a drogok okozta betegségekről, és arra nevelni őket, hogy egészséges életmódot alakítsanak ki, és valódi értékeket találjanak az életben.

 

Korán kezdik

 

Az Országos Drogellenes Ügynökség (ANA) tavalyi statisztikája szerint a káros szenvedélyekbe való belekóstolás már a 13 éves korhatár alatt megtörténik, 17 éves korukra a fiatalok háromnegyede már fogyasztott alkoholt, dohányt vagy valamilyen tudatmódosító szert.

Az adatok szerint 13 évesen a fiatalok nagy része már kipróbálta az alkoholt, 14 évesen a dohányzást is, és sokan közülük 15 évesen már „átestek” az első hasis-adagjukon is. A fogyasztás állandósulása a szerrel való első találkozást követő egy–másfél évben következik be, majd 17 éves korukra ezek a fiatalok legalább kétféle szert fogyasztanak. Tíz év fogyasztás után a fiatalok 15,9 százaléka már alkoholfüggő, 13,5 százalékuk pedig a függőség küszöbén áll. A fiatalok azt állítják, kíváncsiságból (60 százalék), szabadságvágyból (32), önbizalmuk növelése céljából (19) próbálták ki ezeket a szereket.