Szatmárnémeti

Drasztikus drágulás, enyhítő megoldások

Bár szinte mindennek felszökött az ára, tudatos vásárlással viszonylag sokat tudunk spórolni (Fotó: getty images)
2022.10.13 - 09:39
Kénytelenek vagyunk hozzászokni az égbe szökött árakhoz, de a tudat, hogy vannak termékek, amelyek ára 4 év alatt megduplázódott, sok embert aggaszt – okos trükkökkel azonban minimálisan lehet javítani a helyzeten: a tudatos vásárlással.

Mindenki másképp éli meg az inflációt, attól függően, hogy milyen ételeket fogyaszt. Idén augusztusban például, aki szerette a sült krumplit, drágán fizetett, hogy kielégítse vágyait, hiszen 2021 augusztusához képest a burgonya több mint 50%-kal drágult, az olaj pedig szintén majdnem ugyanannyit. Azok sem jöttek ki sokkal olcsóbban egyébként, akik puliszkát akartak enni, ugyanis a kukoricaliszt is 35%-kal drágult.
De a felsorolás itt nem ér véget, mivel drágulások terén listavezető továbbá a liszt, a cukor, a vaj és a zöldségek is, nem beszélve a kenyérről, amely – a többi felsorolt termékkel közösen – a mindennapi élet alapeledele. Azt azonban ki kell emelni, hogy egy élelmiszerboltból származó kenyér árának mindössze 5–10%-a tükrözi a búza árát. A különbség a feldolgozás, a szállítás, a munkaerő és az energia költsége és a többi egyéb költség.

Ahogy az infláció lassan eléri a 19 éves csúcsot, rengeteg termék –  a vaj, a tojás vagy sertéshús, – nagyon drága lett, sőt, vannak olyan termékek, amelyek ára az elmúlt 4 év során konkrétan megduplázódott. Emellett a nyersanyagok ára is rengeteget emelkedett –  a szója, a búza és a napraforgó 250%-kal drágult, de még a paszuly ára is 220%-kal emelkedett.
A nyersanyagokat illetően egyébként az árakat nagyban befolyásolta az ukrajnai háború. Ukrajna és Oroszország is a világ legnagyobb gabonatermelői – együtt a világ búzaexportjának közel egyharmadát adják, amely nem csak a búzát tartalmazó termék, hanem a búzát elfogyasztó állatok árát is növeli (drágább a búza, többe kerül felnevelni egy csirkét, amit később szintén elfogyasztanak majd).
Ráadásul a műtrágyák ára is megháromszorozódott tavalyhoz viszonyítva, nem beszélve a csomagolófóliákról vagy a műanyag csomagolásokról, amelyek ára szintén meredeken felszökött.
 
Spórolási tippek vásárlás közben

Bár az árak sajnos nem lesznek alacsonyabbak, egy kis odafigyeléssel jelentős összeget meg lehet takarítani a bevásárlások közepette.
Nem újkeletű ajánlás, ám most még indokoltabb: fontos listát írni bevásárlás előtt, és ahhoz tartani magunkat. Ha lista nélkül indulunk el vásárolni,  nagy a kísértés, hogy sokkal gyorsabban megtöltsük kosarunkat mindenféle termékkel, amire nincs szükségünk, ezért hasznos előre megtervezni étkezéseinket az elkövetkezendő hétre, és annak függvényében vásárolni meg a szükséges összetevőket. A lista elkészítése után csak az ott felsorolt ​​termékeket vásároljuk meg, elkerülve ezzel az impulzusvásárlásokat.
A második fontos dolog, hogy ne menjünk éhesen vásárolni, hiszen ha éhesen sétálunk be egy élelmiszerekkel teli boltba, nagy lesz a valószínűsége annak, hogy felesleges, drága dolgokat teszünk majd kosarunkba.

Az is sokat segít, ha a gyerekeket otthon hagyjuk – az éhes, fáradt és nyűgös gyerekek megnövelik a vásárlás idejét és minden extra perc, amit a boltban töltünk, növeli annak valószínűségét, hogy többet vásároljunk, beleértve a játékokat és rágcsálnivalókat, amelyek célja, hogy lefoglalják a gyerekeket.

Ne felejtsünk el lepillantani az alsó polcokra sem, mivel az üzletek gyakran szemmagasságban helyezik el a legdrágább termékeket, pont azért, hogy az emberek megvásárolják azokat.

Végül pedig a készpénzzel való fizetés is egy okos spórolási megoldás lehet, ugyanis ha kártyával vásárolunk, kevésbé vagyunk érzékenyek a pénztárgépben elpárolgó pénzre, ám ha saját kezünkkel adjuk át az adott összeget, jobban érezzük majd a költekezés súlyát.

Szabó Beatrix
 

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Hogy ne vezessék félre a vásárlókat

Nem szép dolog a súlycsökkentés általi drágítás!
Belföld

Nálunk a legnagyobb mértékű a drágulás

Március után áprilisban is 2,6% volt az éves infláció az Európai Unióban, ám Románia már a negyedik egymást követő hónapban a legmagasabb (5,9% - 6,2%) inflációval rendelkező tagállam.
Belföld

Itt a Bálint nap, drágult a rózsa, a praliné, a bor és a pezsgő is

A statisztikai intézet adatai szerint a rózsa 10,7 százalékkal, a csokoládé 17,2 százalékkal, a kávé 7,5 százalékkal, a bor 8,9 százalékkal, a pezsgő pedig 11,8 százalékkal drágult.