Két általánosnak mondható formában fognak védekezni a romániai vállalkozások az energiaárak emelkedése miatt megnövekedett kiadásaikkal szemben: 10 és 30 százalék közötti áremelést terveznek alkalmazni, illetve leállítják a tervezett fejlesztéseket, nem bővítenek, nem ruháznak be egyelőre. A hónap elején a Romániai Kis- és Közepes Vállalkozások Országos Tanácsa (CNIPMMR) készített felmérést vállalkozók körében az energiaár-emelések hatását kutatva, válaszokat hatvan százalékban kisvállalkozóktól kapott, nagyjából olyan arányban, ahogy a romániai céges környezet a vállalkozások nagyságát tekintve is tagolódik.
Elbocsátások is
Az energiapiac liberalizációja előtti és az azt követő időszakban kapott számlák értéke közötti különbségekre volt elsősorban kíváncsi az érdekképviselet, a cégvezetők 48 százalékos drágulást mértek a villany árában és 37 százalékos drágulást a földgáz árában, és ennek megfelelő terveik is vannak a közeljövőre nézve. A válaszadók 42 százaléka fogja 10–30 százalék közötti mértékben drágítani a termékeit, és 17 százalékuk válaszolt úgy, hogy 30 százaléknál is többel fogja emelni az energia drágulása miatt az általa gyártott vagy forgalmazott termékek árát. Százból több mint hetven cégvezető vágja vissza beruházásait teljes mértékben, illetve százból negyvennégy cégnél lesz tevékenységcsökkentés bevezetve azért, mert drágult a gáz és az áram.
Száz megkérdezettből harmincöt cég fog 1–9 alkalmazottól megválni a következő időszakban, ha nem javul a helyzet, úgyhogy drágulás és foglalkoztatás tekintetében egyre borúsabbak a kilátások mindenütt az országban.
Princz Csaba