Belföld

Drágasággal zártuk az ó-, és drágulással indítjuk az új évet is

Az üdítők és alkoholmentes sörök áfája 9%-ról 19%-ra emelkedett január 1-jétől (Fotó: getty images)
2023.01.01 - 15:55
Többet kell fizetni januártól azokért a termékekért, amelyek sok embernek okoznak örömet – megdrágul a cigaretta, az üdítők, de még a szerencsejátékosok adóját is megemelik.

Az ember azt hiszi, ettől már nem lehet rosszabb, ám ilyenkor mindig csalódik, hiszen valahogy mindig az ellenkezője igazolódik be. Így van ez a drágulással is. Sokan reménykedtek abban: ha nem is csökkennek, legalább az addigi szinten megmaradnak az árak, ám bizakodásuk finoman mondva füstbement terv, hiszen az új évben még több termék ára meg fog emelkedni.

2023. január 1-től drágulnak az üdítőitalok és az alkoholmentes sörök. Ennek az az oka, hogy kikerültek a „kedvezményes áfa” kategóriából, így tényleges áfájuk 9%-ról 19%-ra emelkedett. Emellett a cigaretta jövedéki adója is emelkedik, sőt, a duplájára nő: egy doboz cigaretta, ami körülbelül 1,8 euróba kerül, januártól akár 3,6 euróba is kerülhet. Ott vannak továbbá az elektromos cigaretták, amelyek először adóznak az Európai Unió területén – esetükben a jövedéki adó 20%-ról indulhat.
Januártól az éttermi és szállodai szolgáltatásokért is többet fizethetünk, hiszen ezek áfája 5%-ról 9%-ra emelkedik.

Azok is több pénzt veszítenek majd, akik szerencsejátékon keresik Fortuna kegyeit, ugyanis azok esetén a prémiumok és a nyeremények a következő évtől plusz adóztatásra kerülnek — így nagy összegeknél akár 40%-ra is emelkedik az adó.

Végül, de nem utolsósorban a RCA és az általános biztosítás is drágul az új évben, a City Insurance csődje után. A Biztosított Garancia Alapot megillető járulékkulcsok 2023-tól 2,5-ről 4%-ra emelkednek.

2022 sem volt olcsó év

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) által közölt adatok szerint a cukor áll az elmúlt év legnagyobb áremelkedéseinek listájának élén, 2022 novemberében 61,94%-os áremelkedéssel 2021 novemberéhez viszonyítva. A cukor mellett a vaj ( +43,43%) és az olaj (+40,66%) is rengeteget drágult az elmúlt időszakban.

A nem élelmiszerek terén terén a villamos energia 47,19%-kal, a gáz 37,63%-os árelőleggel, a hőenergia 22,93%-kal, az üzemanyagok pedig19,24%-os áremelkedéssel szerepeltek.
A szolgáltatási szektorban drágult a légi közlekedés 23,83%-kal, a vízszolgáltatások, a higiéniai szolgáltatások 21,54%-kal és a CFR-szállítás (vonatozás) 20,92%-kal.
Tavaly csupán a telefonszolgáltatások  lettek olcsóbbak ( 1,04%-kal) – ez volt az egyetlen csökkenés 2022 novemberben 2021 novemberéhez képest.
Hónapról hónapra, novemberben októberhez képest a legjelentősebb áremelkedést a tojás - 7,20%, az egyéb szolgáltatások - 5,31% és a margarin 4,91%-kal jegyezték.

Hírszerkesztő
 

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Hogy ne vezessék félre a vásárlókat

Nem szép dolog a súlycsökkentés általi drágítás!
Belföld

Nálunk a legnagyobb mértékű a drágulás

Március után áprilisban is 2,6% volt az éves infláció az Európai Unióban, ám Románia már a negyedik egymást követő hónapban a legmagasabb (5,9% - 6,2%) inflációval rendelkező tagállam.
Belföld

Itt a Bálint nap, drágult a rózsa, a praliné, a bor és a pezsgő is

A statisztikai intézet adatai szerint a rózsa 10,7 százalékkal, a csokoládé 17,2 százalékkal, a kávé 7,5 százalékkal, a bor 8,9 százalékkal, a pezsgő pedig 11,8 százalékkal drágult.