Belföld

Drágább lesz, de ugyanott visszaváltható

2019.03.08 - 12:06

Az újrahasznosítható csomagolóanyagok visszaváltását szorgalmazza a környezetvédelmi minisztérium, minden üvegre 50 bani garanciadíjat szabtak meg.

Talán nagyon sokan örülnek ma annak, hogy nem ugyanolyan üvegben forgalmazzák a sört, mint az étolajat, ahogy az a '90-es évek elején történt, az üvegvisszaváltós módszer és az egyforma csomagolás egyik következménye volt a sok olajos ízű sör, ami mára már feledésbe merült. Szerencsénkre úgy tűnik, hogy ez így is marad, bár a tavaly elfogadott és idén március 31-étől hatályba lépő hulladékgazdálkodási törvény ismét az üvegek visszaváltására fogja sarkallni a vásárlókat.

A hó végétől hatályos szabályozásról Vonet Ramona, a Szatmár Megyei Környezetvédelmi Ügynökség hulladékgazdálkodással foglalkozó szakembere beszélt szerkesztőségünknek, nagy vonalakban összefoglalva, miben állnak a 74/2018-as rendelet szabályozásai.

A szakember elmondta, hogy a tavaly július óta ismert határozat három korábbi törvényt módosít: a 196/2005-ös, a 211/2001-es és a 249/2015-ös hulladékgazdálkodási és csomagolóanyagokra vonatkozó jogszabályokat.

A legfontosabb változás, amely a lakosság által is észlelhető lesz, az az 50 banis, az újrahasznosítható csomagolóanyagokra kirótt garanciadíj, amelyet minden olyan termékre felszámolnak, amiket újrahasznosítható csomagolásban dobnak piacra a gyártók. Ezeket űrtartalom alapján is konkretizálja a törvénymódosítás: a 0,1–3 literes űrtartalommal rendelkező, újrahasznosítható csomagolásban forgalomba kerülő termékekre számolják fel a 0,5 lejes, azaz 50 banis betétdíjat.

Kizárólag hétköznapi fogyasztásra alkalmas termékekről van szó, amelyek főként üvegben kerülnek a polcokra, így a sörös, tejes, ásványvizes, üdítőitalos üvegpalackok lesznek a módosítás első számú érintettjei.

Az 50 banis drágítás nem jelenti viszont azt, hogy ezután jobban járunk, ha inkább a nem újrahasznosítható csomagolásban forgalmazott termékeket vásároljuk meg, sokkal inkább arra szeretnék sarkallni a vásárlókat, váltsák vissza az üvegeket, így az 50 bani is visszajár.

Az APM szakértője elmondta, hogy a kereskedelmi egységek kötelesek tájékoztatni a vásárlókat az új rendszer bevezetéséről, ugyanakkor a gyártók is kötelesek feltüntetni minden ilyen termék csomagolásán, hogy újrahasznosítható csomagolóanyagot használtak.

Némileg bonyolítja a helyzetet, hogy a vásárlónak az üvegpalack visszaváltásakor fel kell mutatnia a korábbi számlát, amellyel igazolja, hogy a terméket az adott üzletből vagy üzlethálózatból vásárolta, ily módon visszaigényelheti a palackok egyenként 50 banis betétdíját, vagy ahogy az régen is történt, csak a termékért fizet majd, az üveg pótdíjára nem kell majd ráfizetnie. A visszaváltásnak van még egy szabálya, mely szerint a visszaszolgáltatásra kerülő csomagolás nem lehet sérült, alkalmasnak kell bizonyulnia az újbóli felhasználásra, magyarán törött és kicsorbult üvegeket nem fog visszavenni a kereskedelmi egység.

Az új módosítás révén év végégig 80%-os sikerességi arányt érne el a környezetvédelmi minisztérium, a cél az újrahasznosítható csomagolások körforgásban való tartása lenne.

Vonet Ramona ugyanakkor elmondta azt is, hogy 2021-ig a nem újrahasznosítható csomagolóanyagok visszaváltására is kidolgozna egy hasonló rendszert a minisztérium, bár a cél egy olyan rendszer kialakítása lenne, amelyben minden (műanyag, üveg és fém) csomagolás visszaváltható lenne.

 

 

Bajnai Botond