Belföld

Drágább az egyetemi tanévkezdés, mint az iskolai

Idén szeptemberben 40%-al nőtt az írószer- és papírtermékvásárlások összértéke tavalyhoz viszonyítva (Fotó: penzcentrum.hu)
2022.10.06 - 08:30
Körülbelül 200 lejjel fizettek többet az egyetemisták a tanév kezdete előtt, mint az iskolakezdő diákok – idén szeptemberben közel 1850 lejbe került egy egyetemista tanévkezdése (fenntartási költségek - bérleti díj és rezsi nélkül), míg egy általános vagy középiskolába íratott diáké közel 1600 lej volt (beleértve az iskola utáni tevékenységek díjait vagy egyéb költségeket is).

A szeptember általában mindig a legmozgalmasabb és legköltségesebb hónap a fiatalok körében: sokan iskolába térnek vissza – ki otthon, ki más településen –, ugyanakkor ott vannak az egyetemisták is, kiknek nagy része kénytelen bőröndbe csomagolni életét, és elköltözni egy nagyobb városba a továbbtanulás érdekében.
Igen ám, de a tanévkezdés mindkét esetben rengeteg költséget von maga után: szükség van különféle iskolai felszerelésekre, új ruhákra, nem beszélve a tandíjjal és a lakással járó kiadásokról.
A Revolut bank nemrégiben arról készített felmérést, hogy a romániaiak körében mekkora eltérés volt költségvetésileg az iskolát kezdő diákok és az egyetemi hallgatók kiadásai között, összehasonlítva az összegeket az előző években költöttekkel.

Több mint 200 lejes különbség

A felmérés során érdekes dolgok derültek ki, többek között az, hogy egy család csak 2022 szeptemberében körülbelül 1850 lejt költött egy egyetemi tanévkezdésre (fenntartási költségek - bérleti díj és rezsi nélkül), míg egy általános vagy középiskolába íratott gyerek esetében közel 1600 lejt (beleértve az iskola utáni tevékenységek díjait vagy egyéb költségeket is). Az egyetemi tanévkezdési költség 2021-ben hozzávetőleg 1512 lejbe került, egy diák tanéve pedig körülbelül 1550 lejbe, míg 2020-ban 1650 lej volt egy egyetemista és 1520 lej egy diák esetében.

A költségvetésben egyébként figyelembe vették a könyvek, tankönyvek és egyéb nyomtatott tananyagok, írószerek és irodai termékek, ruházati cikkek, valamint digitális áruk (alkalmazások/számítógépes programok) beszerzésének, karbantartásának, felújításának költségeit. Ha hozzáadjuk az ingatlanügynökségek lakásbérlésére fordított átlagos összeget is, akkor egy diák költségvetése 2022 szeptemberében hozzávetőlegesen 3000 lejt tesz ki (szemben a 2021. szeptemberi 2800 vagy a 2020. szeptemberi 2400 lejjel).

A fizikai vagy online könyvesboltokból vásárolt könyvek összértéke 2021-hez viszonyítva 24%-kal nőtt, meghaladva az 5,7 millió lejt. A feldolgozott adatok szerint 2022 szeptembere bizonyult a legjobbnak a könyveladások szempontjából 2020 januárjától a mai napig. Ugyanakkor 2020 szeptemberéhez képest közel háromszorosára nőtt a könyvvásárlás, holott az elköltött összeg/felhasználó átlagos értéke csökkent (közel 200 lej/felhasználóról közel 170 lej/felhasználóra).
Az augusztus is jó hónap volt a kiadói ágazat számára, tekintve, hogy a Revolut alkalmazással végrehajtott vásárlások elérték a 2021. novemberivel megegyező szintet – több mint 4,6 millió lejt.

A papírtermékek a legdrágábbak – fogynak is

Augusztusban és szeptemberben a leggyakrabban megvásárolt termékek közé a papír- és irodaszerek tartoztak. Mindhárom vizsgált évben nőtt az ilyen típusú termékekre költött összeg, de a leglátványosabb növekedést idén regisztrálták, amikor 2021 szeptemberéhez viszonyítva 40%-kal nőtt az írószer-vásárlások összértéke.
Szintén az egyetemi és iskolai tanévkezdésre való felkészülés növeli a ruhavásárlásra fordított kiadásokat is, de nem feltétlenül az egyenruhákra és az alapfelszerelésekre. Mivel az egyenruha kevésbé népszerű a romániai diákok és egyetemisták körében, ez a vásárlási kategória nem mutat az iskolai naptár által befolyásolt szezonalitást.
Ezzel szemben a családi ruhaüzletek mindhárom évében szeptemberben értek el a csúcsot, azt követően pedig a téli ünnepek környékén. A romániaiak 2022 szeptemberében 12%-kal többet költöttek 2021 szeptemberéhez viszonyítva az új iskolai és egyetemi tanévhez szükséges ruhákra. Az átlagos összeg 7%-kal magasabb volt az előző év azonos hónapjához képest, megközelítőleg 386 lej/felhasználó.

Az egyetem és főiskola “ára” viszonylag változatlan

Úgy 2020-ban, mint 2021-ben és 2022-ben is a szeptember volt az a hónap, amikor a legtöbbet fizettek be az egyetemekre és főiskolákra. Az oktatási szolgáltatások ezen kategóriájáért fizetett átlagos összeg azonban 2020-tól egészen mostanáig viszonylag változatlan maradt, átlagosan 1200 lej/tanuló körül. 2022 szeptemberében az oktatási intézmények ezen kategóriáiba befizetett teljes összege körülbelül 8,5 millió lej volt.
Az alap- és középfokú oktatásba befizetett összegek összesített volumene augusztusban mindhárom vizsgált évben növekvő tendenciát mutatott, míg szeptemberben évről évre csökkenőt. 2022 szeptemberében az ügyfelek által az ilyen típusú oktatási szolgáltatásokért fizetett átlagos összeg hozzávetőlegesen 910 lej volt, szemben a 2022. augusztusi 1420 lejjel vagy a 2021. augusztusi 1828 lejjel.

hirek/2022/oktober/egyet-2.jpg

A szoftverbeszerzések és informatikai eszközök 

Az iskolakezdéshez, illetve az egyetemi tanévhez kapcsolódó további két kiadási kategória az alkalmazások és szoftverek beszerzése, valamint az informatikai eszközök (számítógépek, laptopok) javításának és karbantartásának költségei. A szoftvervásárlásért 2022 szeptemberében teljesített kifizetések teljes összege 32%-kal nőtt 2021 szeptemberéhez képest, és egy átlagos érték körülbelül 104 lej volt.
Az informatikai eszközök (laptopok, asztali számítógépek, táblagépek) karbantartási és javítási költségeit tekintve az elmúlt három hónapban az volt megfigyelhető, hogy augusztus-szeptember hónapokban az ilyen szolgáltatások iránti igény megnőtt, és a ráfordított összegek implicit módon magasabba lettek, mint az év többi részében – 2022 szeptemberében ezen berendezések karbantartásáért fizetett kifizetések teljes összege 74%-kal nőtt az előző év azonos hónapjához képest, 46%-kal 2020 szeptemberéhez képest és 36%-kal 2022 augusztusához képest.

Szabó Beatrix