Augusztus végén fognak elindulni tanfelügyelőségi bizottságok ellenőrizni, hogy fel vannak-e a készülve a télre a Szatmár megyei iskolák — az ellenőrzésen kívül semmi mást nem ígért a tanfelügyelőség, a polgármesteri hivatalok kell megoldják a helyzetet. Nincsenek könnyű helyzetben az önkormányzatok, amelyek maguk kell kigazdálkodják az iskolák, óvodák és bölcsődék fenntartási költségeit, az iskolaigazgatók igényei alapján és közreműködése által. Annyit nőttek az árak, hogy ott is élére kell állítsák a garast az önkormányzatok, ahol fával fűtenek az oktatási intézmények épületeiben.
Lázári
Lázáriban például duplájára emelkedtek a fűtési költségek, nyári időszakban, vakáció idején is akkora volt a villanyszámla, hogy az iskolaigazgató nem akart hinni a szemének, amikor meglátta. Simon Ferenc lázári iskolaigazgató lapunknak elmondta: a községben kilenc épületet fog kelleni melegen tartani a következő télen, mert őszre várhatóan át lesz adva a községközpontban a napközi is. Az eddigi 200 köbméteres tűzifaigény ezáltal 250 köbméterre nő, de sajnos nem is a mennyiséggel van a baj, sokkal inkább az árával. Gyakorlatilag megduplázódtak a tűzifaárak a tavaly nyáriakhoz képest, költségvetés-kiegészítést kellett kérnie az iskolának a helyi tanácstól, hogy legyen elég pénze megvenni a szükséges mennyiséget. Teljesen a feje tetejére állították az iskola és a község költségvetését is a megiramlott árak, összegzett Simon, pedig nem számoltak rá a szükséges mennyiségre, hogy legyen tartalék is, tényleg csak az abszolút nélkülözhetetlen mennyiség lesz beszerezve. Nagyon drága lesz az élet a lázári oktatási intézmények számára, pedig a takarékosabbik fűtési megoldással dolgoznak: saját embereik vágják fel a fát, nem kazánkészen veszik azt, hogy olcsóbb legyen.
Mikola
Egy másik, a téli fűtés ügyében lapunk által megkeresett község, Mikola sincs jobb helyzetben, mert itt is egy kisebbfajta erdőt kell elégetni telente, hogy biztosítva legyen a fűtés az iskolában és az óvodában. A 194A jelzésű út végén lévő községben három épület van az oktatási hálózatban, és mintegy 160 köbméter fára szokott szükség lenni telente, mondja az igazgató. Dobos Csaba szerint Mikola kivételes helyzetben van, mert sikerült még márciusban és áprilisban leszállíttatnia az egy télre szükséges tűzifamennyiséget, úgyhogy valamelyest sikerült kivédje a drágulást, de még így is drágábban jutott hozzá az erdei tüzelőhöz, mint tavaly. Segítség az is, hogy a mikolai iskolának van 2,8 hektár erdeje, ahonnan mindig kitermelnek annyi fát, amennyit az erdészet enged, ebből is tudják — kis részben — pótolgatni a szükséges mennyiséget.
Princz Csaba