A téli ünnepekre való készülődés és vásárlás mindig is kettős érzést váltott ki az emberekből: pozitív izgalmat és hatalmas stresszt. Igen ám, de az ünnepek előtti aggodalmak mellé idén a háború, a koronavírus-járvány, valamint a gazdaság okozta problémák – drasztikus áremelkedések minden téren – is hozzátevődnek.
Az Ipsos Holiday tanulmánya szerint az ünnepek közeledtével a romániaiakat aggasztja leginkább a mindenféle drágulás. Mint kiderült, a romániaiak 75%-a szerint az áremelésekkel kapcsolatos stressz az év végi/karácsonyi ünnepek idején még inkább nőni fog a tavalyi évhez képest – 22% szerint a stressz szintje változatlan marad, 3% szerint pedig csökkenni fog.
A romániaiak után az olaszok következnek – 66%-uk az ünnepi stressz növekedésére számít, míg a harmadikok a filippínók, akik nagy része (63%-uk) szintén úgy gondolja, hogy az ünnepek előtt a stressz nagyobb lesz idén, mint más években.
Minden ellenére szeretnék átélni a karácsonyi csodát
A kutatás szerint a 2022-es ünnepi hangulat két szóban foglalható össze: szorongás és várakozás. Mint kiderült, a fogyasztók nyugtalanok a globális bizonytalanság és az emelkedő árak miatt, ennek ellenére azonban vigasztalja őket a tény, hogy az elmúlt, “bezárva” töltött ünnepek után idén végre nyugodtan részt vehetnek a családi összejöveteleken, ellátogathatnak a különféle ünnepi rendezvényekre és új dekorációkkal díszíthetik fel lakásukat, karácsonyfájukat és udvarukat is.
A felmérésből az is kiderül, hogy az ünnepek iránti lelkesedés továbbra is erős: a tavalyi ünnepi szezonhoz viszonyítva, a megkérdezettek 34%-a szerint az ünnepi lelkesedés idén növekedni fog, míg 15%-uk szerint csökken majd. Ami pedig az ajándékokra szánt költségvetést illeti, a tavalyihoz képest 29% csökkenteni, 26% pedig növelni fogja az ajándékokra szánt összeget.
A vásárlói magatartást és bizonyos hagyományokat is befolyásol az infláció
A jelenlegi helyzetben nem meglepő, hogy az emberek 87%-a stresszesnek érzi magát a növekvő költségek miatt, és átlagosan 55%-uk még stresszesebb, mint tavaly. Sokan azt mondják, hogy az infláció ünnepi szokásaikat is megváltoztatta. Vannak, akik úgy érzik, nem engedhetik meg maguknak azt, hogy idén karácsonyi ajándékokat vásároljanak, míg mások arról számoltak be, hogy ebben az évben jóval korábban vásároltak ajándékokat attól tartva, hogy az árak tovább emelkednek majd, míg a megkérdezettek 44%-a vagy elkezdte, már majdnem befejezte, illetve teljesen letudta az ünnepi vásárlást.
A növekvő költségek ellensúlyozására a fogyasztók minden régióban csökkentik majd költségvetésüket, sok esetben pedig csökkentik az ünnepi dekorációra, ételekre és italokra, ajándékokra, sőt jótékonysági adományokra fordított kiadásaikat is.
A bolti vásárlással kapcsolatban vegyesek az érzések: vannak, akik izgatottak és nosztalgiáznak a karácsonyi díszek, az ünnepi zenék és az éves bevásárlóközpontba tett kirándulások miatt, míg mások félnek a tömegtől, vagy még nem állnak készen az ünnepi hangulatra.
Divatcikkek, élelmiszerek és ajándékkártyák a toplistán
Ebben az ünnepi szezonban a legtöbb országban továbbra is a divatcikkek és a ruházat (45%) a preferált ajándék, ezt követik a játékok (35%), valamint a szépségápolási termékek (32%). Az ételek, ételek és italok (30%) a negyedik dolog ebben a kategóriában, jelezve, hogy sokan a praktikus ajándékokat részesítik előnyben, vagy azt, hogy az emberek több szórakozásra vagy több partira számítanak – az ajándékutalványok és az elektronikai cikkek is népszerűek (28%) maradnak, mindegyik az 5. legnépszerűbb ajándék.
Ne feledkezzünk meg azonban a könyvekről sem, amely kategóriája népszerűségét tekintve a tavalyi évhez hasonlóan országonként változik, hiszen a válaszadók 15-42%-a szeretne idén könyveket tenni a karácsonyfa alá. Az első öt ország közé Franciaország (42%), Spanyolország (35%), Egyesült Királyság (32%), Brazília (32%) és Olaszország (30%) tartozik. Az ajándékkártyákkal ellentétben a könyvajándék egy pénztárcabarát lehetőség, amely egyben személyes és átgondolt is lehet.
Szabó Beatrix