A háború okozta energiaválság kitörése óta hétszer annyi ügyfele van a Hidroelectricának mint volt 2020-ban, óriásit nőttek a bevételei a nyolcvan százalékban állami tulajdonban lévő erőmű-cégnek.
Aranyárban az energiahordozók
Elkezdték felhalmozni a tűzifát az emberek és a cégek a tavaly, teljesíthetetlen mennyiségben rendelik a fát végfelhasználók és kereskedők a Romsilvatól, úgyhogy az állami erdészetnek is az egekben járnak a bevételei. A Hidroeletricának is olyan sok az ügyfele, hogy nem győz számlázni, nehezítik a gördülékeny munkát a tavalyi szabályozások, villanyár-ársapkák is, ami miatt elég sokszor változtak a tarifák, nem számlázhat ugyanannyit hónap első felében elfogyasztott áramért, mint a hónap második felében. Tavaly év közepi számláit kézbesítik ebben az időszakban a Hidroelectricának a postások, a késlekedések miatt kapott is százezres bírságokat az energiafelügyelettől, ennek ellenére busás haszonnal számít évet zárni idén.
A két cég Hivatalos Közlöny számára leadott jelentése szerint a Hidroelectrica idén 3,66 milliárd lejes nettó nyereséggel tervez, a Romsilva haszna 206 millió lej lehet év végén. A vízi erőműveket üzemeltető cég ebben az évben 11,63 milliárd lejes bevétellel és 7,17 milliárd lejes kiadással számol, befektetésekre pedig 994,611 millió lejt fordít. Egy átlagos évben a Hidroelectrica Románia áramtermelésének a 30 százalékát biztosítja. Részvényeit a román állam, 80,06 százalékban az energiaügyi minisztérium és 19,94 százalékban a Tulajdonalap (FP) birtokolja.
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a Romsilva költségvetése is, írja az Agerpres hírügynökség. E szerint az állami erdőgazdálkodási vállalat idén 3,65 milliárd lejes bevétellel, 3,4 milliárd lejes kiadással és nettó 206,33 millió lejes profittal tervez, befektetésekre pedig 293,07 millió lejt fordít.
A Romsilva 3,13 millió hektár állami tulajdonú erdőt – Románia erdőterületeinek 48 százalékát –, kezeli. Ennek felügyelete alá tartozik 22 nemzeti park és 12 állami ménes is.
Princz Csaba