Szatmárnémeti

Döntöttek – de valóban a legjobban?

2015.06.22 - 20:17

Önös érdek? Közösségi érdek? Minden áron ott kell lenni a politikai focipályán, azaz a városvezetésben vagy néha inkább jobb-hasznosabb a kispadon? Igaz, már három éve… Egyáltalán, van-e jó döntés ebben a helyzetben? Az alpolgármesteri tisztséggel kapcsolatos viták folytatódnak, a döntést követően is.

Pénteken délután megszületett ugyan a döntés – 27 nem és 6 igen szavazattal – a szatmárnémeti RMDSZ-nek felajánlott alpolgármesteri tisztség elutasításáról, de ez természetesen még messze nem jelenti azt, hogy a téma s főleg annak megvitatása lezárult volna. És nem csak azért, mert a városi szervezet eme döntésével lényegében homlokegyenest ellentmondott mind a megyei állandó bizottság, mind Kelemen Hunor országos pártelnök akaratával, javaslatával — és nem csak.

„Nem kommentálom a döntést. – mondja a tisztség elfogadására igennel szavazó Erdei D. István képviselő, aki sem szavazatát, sem véleményét nem rejti véka alá. – Nem tartozom a választmányi többség közé, szerintem el kellett volna fogani. Ha nyerni akarok a lottón, szelvényt kell vennem. Ha segíteni akatok a közösségen, ott kell lennem ahol segíteni tudok. Függetlenül attól, hogy jó-e a városvezetés vagy sem. Sőt! Éppen akkor kell ott lennem, amikor a város elős embere nem úgy végzi a dolgát, ahogy kell, hiszen akkor van a legnagyobb szüksége rám a kisembernek. Nem könyöradományt fogadtunk volna el, a szatmári magyarságnak joga van egy ilyen tisztségre!”

Maga az ajánlattevő, azaz Mircea Govor, a Szociáldemokrata Párt (PSD) Szatmár megyei szervezetének elnöke is meglepetésének adott hangot. „A sajtóból értesültem a választmány döntéséről – mondta megkeresésünkre a jelenleg szabadságon lévő pártelnök – és meg kell mondanom, nagyon meglepődtem. Nem vártam, hogy elutasítják ezt a lehetőséget. De természetesen a döntés az övék, minden párt házon belül dönti el, mi a jobb számára, hogy elfogad vagy elutasít egy felajánlott tisztséget. Én személy szerint nem hittem, hogy ezt a döntést hozzák meg. És természetesen „nincs harag” az elutasítás miatt, ugyanúgy folytatjuk a munkát, mint eddig – mi kormányon, ők ellenzékben, és mégis együtt.”

Ilyés Gyula, Szatmárnémeti előző polgármestere, az RMDSZ önkormányzatokért felelős alelnöke több fórumon is kifejtette: nagyon nem ért egyet az elutasítással. „Nyilván első nekifutásból én is azt mondtam: nem kéne elfogadni ezt az eléggé komolytalannak tűnő, politikai ajánlatot. De egy ilyen döntést komolyan és nagyon objektíven kell elemezni, felsorakoztatva minden előnyt, hátrányt, potenciális előnyt és potenciális hátrányt. Figyelembe véve a pragmatikus szempontokat is, hiszen ez nem csak és kimondottan politikai döntés. Mi lett volna, ha a városi RMDSZ vezetősége hajlandó lett volna „leválasztani” ezt a kérdést a jövő évi polgármesteri választásoktól és megválasztatni egy olyan fiatal alpolgármestert, aki nem a 2016-os választások perspektivájában, de hosszabb távon hasznosítani tudta volna az egy év önkormányzati tisztségben folytatott munkát? Jó önkormányzati vezető nem a kampányban képződik, hanem hosszú szakmai gyakorlat és intézményvezetői tapasztalaszerzés után. A szatmárnémeti magyarságnak az is fontos lenne, hogy legyen ott egy magyar ember, a jövő szempontjából pedig arra is kell gondolni, hogy ha 2016-ra meg is vannak a jelöltek, akik közül valakit majd kiválaszt a szervezet, hosszabb távon csak az a megoldás, ha időben „megedződnek” embereink. Erre jó alkalom adódott – és ki kellett volna használni ezt a lehetőséget, mert ritkán van ilyen. A rövidtávú személyes éredekek viszont most rossz döntést eredményeztek!.” - fogalmazott Ilyés, hozzátéve: a városi szervezet jelenlegi vezetősége fel kéne ismerje: makacsul, csak szűk körben dönteni, az nagyon nagy hiba. „Nem csak az én egyéni sikerem vagy sikertelenségem egy-egy ilyen döntés, hanem következményei az egész lakosságot érintik.”– mondta.

A lehetséges alpolgármesterként nevesített Nagy Szabolcs csalódás nélkül fogadta el a választmány döntését, hangsúlyozva: az a 2016-os helyhatósági választásoknak volt alárendelve: „Örülük, hogy az érvek ütköztetésének teret adtak egy héten át a fórumok és mindenki elmondhatta a véleményét. Örülök, hogy felpörögtek az események s remélem be tudjuk tartani a polgármesterjelölt-állítással a szeptemberi határidőt.”– fogalmazott, hozzátéve: a továbbiakban is konstruktív ellenzékként végzik majd dolgukat, rámutatva a jelenlegi városvezetés hibáira.

Kevésbé fogalmazott finoman a másik lehetséges alpolgármesterként nevesített Maskulik Csaba: „Nem vitatom a választmány döntését, de fenntartom azon véleményemet, hogy rossz döntés született. Az az érzésem, hogy ez a döntés nem más, mint a felelősség előli megfutamodás. Ugyanis nem elég csak a hatalomra vágyni, azért tenni is kell, azért harcolni is kell, minden körülmények között. A döntéstől függetlenül, én továbbra is töretlen erővel és még nagyobb meggyőződéssel fogok dolgoznia szatmáriakért, ahogy ezt eddig is tettem. A közös cél 2016, de nyerni csak a pályán lehet!”

Szabó Kinga Mária