Döntőt ért Portugália idei első Eb-győzelme

2016.07.07 - 04:40

Portugália története során másodszor jutott be az Eb döntőjébe, miután Ronaldo és Nani góljával 2–0-s győzelmet aratott Wales fölött a franciaországi torna szerda esti elődöntőjében.

Portugália ötödször jutott el az elődöntőig Európa-bajnokságon, de korábban csak egyszer, még a 2004-es hazai rendezésű tornán játszhatott döntőt. Wales története első kontinensviadalán elképesztően jól teljesített, de a portugálok megálljt parancsoltak a walesi álmoknak.

A találkozó első negyvenöt perce szinte semmi izgalmat nem hozott. Egyedül talán az volt kérdés, Cristiano Ronaldo hányadik percig bírja ki hiszti nélkül, de a harmadik minutumban választ kaptunk erre.

Az eseménytelen első félidő után azonban felpörögtek az események. Az 50. percben Raphael Guerreiro szöglete után Cristiano Ronaldo mindenkinél magasabbra ugrott, és a hálóba bombázott fejjel (1–0). Ez volt a portugál extraklasszis kilencedik Eb-gólja, amivel beérte a francia Michel Platinit az örökgóllövőlista élén. Sőt CR lett az első játékos, aki hét Eb-meccsen, illetve két Eb-elődöntőn is betalált.

Három perccel később növelték előnyüket a portugálok: Ronaldo lövésébe Nani tette bele a lábát remekül a kapu előtt (2–0).

A hajrában Wales Gareth Bale távoli lövéseivel próbálkozott, de nem tudott veszélyt teremteni a portugál kapu előtt. A túloldalon Danilo Pereira lövése kis híján bepattant Wayne Hennessey kapusról.

A portugáloknak ez volt az első győzelmük az Eb-n, amely a rendes játékidőben született – és mindjárt Eb-döntőt ért.

„Két éve volt az első meccsem a válogatott élén, és az volt a célunk, hogy ideáig jussunk el. Hálásak vagyunk, hogy ma minden működött számunkra. Egyre erősebbek, összetartóbbak és egységesebbek vagyunk” — mondta a meccs lefújása után Fernando Santos, Portugália szövetségi kapitánya.

„Az első gól mindig meghatározó, akár mi szerezzük, akár az ellenfél. Ezen a meccsen nem találtuk magunkat — értékelt a mérkőzést követően Chris Coleman walesi kapitány. — Elismerés illeti Portugáliát, jól védekezett és jól zárta le a területeket. Ugyanakkor rendkívül büszke vagyok a játékosaimra. Hogy eljutottunk az elődöntőbe, csodálatos dolog. Ez a csapat azonban nem széled szét az Eb után, még akkor is bőven itt lesznek, amikor én már nem.”

A döntőt vasárnap 22 órától rendezik Franciaország nemzeti stadionjában, Saint-Denis-ben, a Stade de France-on.