Belföld

Dominánssá válhat a brit vírusmutáció

2021.02.05 - 18:04

A Mediafax hírügynökség pénteken számolt be a MedLife tanulmányáról, amelynek nyomán 52-re — vagyis szinte duplájára — emelkedett a brit vírusmutációval beazonosított romániai fertőzöttek száma. A cég szakemberei a január 25–29. között pozitív eredményt hozott koronavírustesztek közül véletlenszerűen választottak ki 13 különböző városból származó 90 mintát, amelyek további elemzése nyomán megállapították, hogy ezek több mint 26 százalékánál a brit vírusmutációról van szó.
Bár a tanulmányból nem vonhatók le statisztikai következtetések, a kutatás vezetője szerint az mindenképpen megállapítható, hogy a fertőzőbb mutáció is közösségi szinten, követhetetlenül terjed Romániában, ezért nagy a valószínűsége, hogy dominánssá válik az országban.
A Stratégiai Kommunikációs Csoport pénteki jelentése szerint az utóbbi napon 2580 újabb koronavírus-fertőzést diagnosztizáltak, ami néhány százalékponttal haladja meg az utóbbi két hét átlagát. Romániában eddig 740 ezer embernél mutatták ki a vírust, közülük 35 ezer jelenleg is fertőző. A járvány már csaknem 19 ezer áldozatot követelt, közülük 73-an az utóbbi 24 órában vesztették életüket.
Az országban — a megfelelően felszerelt laboratóriumok hiánya miatt — csak becslések léteznek arról, hogy milyen arányban terjednek az országban a fertőzőbb, új vírusmutációk. A média arra is felhívta a figyelmet, hogy a gyorstesztek kereskedelmi forgalmazása nyomán a fertőzöttek egy részéről nem szereznek tudomást a hatóságok, a tünetmentes vagy enyhébb tüneteket produkáló fertőzöttek ugyanis sok esetben eltitkolják a saját kezdeményezésre végzett antigénteszt pozitív eredményét, hogy elkerüljék a kéthetes karantént.

Akadozik az oltás

Az oltási kampány jelenleg zajló második szakaszában a 65 év felettiek, a krónikus betegek, az idősotthonok lakói és a kulcsfontosságú ágazatok dolgozói kaphatják meg a koronavírus elleni védőoltást, utóbbiak immunizálását viszont át kellett ütemezni, mert sem a Pfizer/BioNTech, sem a Moderna nem szállította le az ígért adag vakcinát. Jó hír viszont, hogy az AstraZeneaca mintegy 60 százalékos hatékonyságot ígérő vakcinája beadására február 15-től kezdődően lehet majd időpontot foglalni az ebből a célból újonnan megnyitandó 180 újabb oltóközpontban — erről Valeriu Gheorghiţă katonaorvos, az oltási kampány koordinátora beszélt. Romániában 18 és 55 év közötti felnőttek immunizálására ajánlják a brit-svéd AstraZeneca gyógyszeripari vállalat által a koronavírus ellen kifejlesztett vakcinát. Az Agerpres hírügynökség által ismertetett közlemény szerint az első és második dózis beadása közötti időszak nyolc hét lesz. Az AstraZeneca vakcina szaporodásra képtelenné tett adenovírust használ, és mindkét részoltása egyforma. A vakcina „közvetíti” a sejteknek a koronavírus adatait, ennek hatására az immunrendszer ellenanyagot termel.
Az oltást nyolc- és tízdózisos fiolákban forgalmazzák, amelyek 2 és 8 Celsius-fok között hat hónapig őrzik meg stabilitásukat. Az elosztás hőmérséklet-ellenőrzés mellett, szabványos módszerekkel történik, hűtőkocsikban, konténerekben és hűtött dobozokban.
A jelenleg is működő 578 romániai oltóközpontban továbbra is a Pfizer/BioNTech és a Moderna oltásait kaphatják meg azok, akiknek van már előjegyzésük.

Hírösszefoglaló

Fotó: hotnews.ro