Egyre többen lesznek náthásak az őszi, hidegebb napok beköszöntével. Ha szeretnénk a kivételek közé tartozni, érdemes néhány apróbb változtatást eszközölni az életmódunkban.
Testmozgás
Ügyeljünk rá, hogy se túl sokat, se túl keveset ne sportoljunk. Hetente legalább négyszer, ötször próbáljunk félórányi közepes intenzitású testmozgást végezni: már ennyi is elegendő lehet. Ugyanakkor vigyázzunk, hogy ne erőltessük túl magunkat, mert a túledzés gyengítheti az immunrendszert, mivel túl nagy stresszt ró a testünkre. Ugyanakkor kutatások igazolják, hogy már 20 percnyi kardiózás után hatékonyabban működik az immunrendszerünk.
Mozduljunk ki!
Hetente legalább két alkalommal próbáljunk időt szakítani egy-egy legalább félórás sétára a szabad levegőn, lehetőleg valamilyen erdős, parkos környezetben. Számos kutatás bizonyítja, hogy a természetben töltött idő segít csökkenteni a stresszt és erősíti az immunrendszert.
Táplálkozzunk egészségesen!
A szezonális zöldségek és gyümölcsök közül a sütőtök, a sárgarépa és az édesburgonya kerüljön minél gyakrabban az asztalunkra. Mindegyikben sok az A-vitamin, amely bizonyítottan erősíti az immunrendszert.
Aludjunk eleget!
Az őszi időszakban különösen fontos, hogy mindig kialudjuk magunkat. Azoknak ugyanis, akik rendszeresen kevesebbet alszanak a kelleténél, sokkal kevésbé működik hatékonyan az immunrendszerük. Ha napközben elálmosodunk, és van rá lehetőségünk, bátran iktassunk be félórás szundikálásokat.
Igyunk elég folyadékot!
A hidegebb hónapokban, különösen a fűtésszezon beköszöntével a levegő egyre szárazabb lesz. Fogyasszunk sok gyógyteát és vizet, illetve könnyű leveseket! Ez fontos azimmunrendszerszámára, a hatékonyabb méregtelenítéshez, illetve a nyálkahártyák nedvesen tartásához is. Ha a nyálkahártyák kiszáradnak, sokkal könnyebben hatolnak át rajtuk a kórokozók.