Szatmárnémeti

Dobkoncert a Barátság Házában

Az esemény végén nem maradhatott el a közös fotózás Fotó: Caritas szervezet
2022.08.29 - 17:00
Az eseményen nyolc, az intézményben doboktatásban részesült gyermek örvendeztette meg játékával szüleit, testvéreit és a központ munkatársait, s előadásuk végén — számukra is meglepetésként — a Caritas vezérigazgatója, dr. Román János is megpörgette a dobütőket.

A pandémia kitörése előtt a Caritas szatmárnémeti Barátság Házának hagyományai közé tartozott a júniusi tanévzáró dobkoncert, amelynek keretében a központ által szervezett dobórákra járó ellátottak közönség előtt mutatták be tudásukat. Miután két évig nem szólaltak meg a dobok az intézményben, a 2021/2022-es tanév második felében a járványhelyzet enyhülése lehetővé tette, hogy újrainduljon a hangszertanítás, és a dobkoncertet is megszervezzék, ezúttal augusztus végére.

Balogh Francisc Edmund doboktató hetente két alkalommal tanítja a zenélés iránt érdeklődő gyermekeket különböző ütős hangszereken játszani. A tanulók a hagyományos dobfelszerelés mellett darbukán, afrikai kongán, rototomon és bongoszon is gyakorolhatnak. A zenei foglalkozásokon idén összesen húsz iskolás vett részt, fiúk és lányok egyaránt. Közülük nyolc vállalta be a múlt hét végén megtartott koncerten való fellépést. 

„Több gyermek számára a koncert által kapott értelmet az eddigi munka. Vannak a dobórákra járók között olyan gyerekek, akiket önmagában is érdekel a zenélés, akik szívesen játszanak a hangszeren, függetlenül attól, hogy bemutatják-e valakinek a tudásukat. De vannak olyanok is, akik az esemény hallatán motiváltabbak és aktívabbak lettek” — állítja Balogh Francisc. A dobtanár elmondása szerint a fellépők komolyan vették a kihívást, és három héten át nagyon lelkiismeretesen készültek az eseményre.

A koncertre egybegyűlteket az intézmény vezetője, Vizireanu Georgeta köszöntötte, majd átadta a szót dr. Román Jánosnak, aki gratulált a dobórákon részt vevő gyerekeknek a kitartó és szorgalmas munkáért. A Caritas vezérigazgatója ugyanakkor megragadta az alkalmat arra is, hogy megdicsérje az intézmény ellátottait azért, mert a nyári szünidőben is szép számban és rendszeresen bekapcsolódtak a központ által szervezett oktató-nevelő-fejlesztő tevékenységekbe, külön kiemelve az egyik kisfiút, aki még törött lábbal is ragaszkodott ahhoz, hogy szülei mindennap elvigyék a Barátság Házába.

„Köszönöm szépen, hogy figyeltek egymásra, hogy segítitek egymást, hogy tanultok, mert ettől vagytok értékesebbek” — zárta beszédét dr. Román János. Balogh Francisc Edmund dobtanár a koncerttel kapcsolatban felvezetésként elmondta, hogy a cél egy érdekes és változatos esemény megszervezése volt, amelynek egy kicsit show jellege is legyen, ezért minden gyermek előbb egy önálló produkciót mutat be, majd az oktatóval közösen zenél. A diszkó- és a rockritmusok mellett az egzotikusabb ritmusok sem maradnak ki a repertoárból — tájékoztatta a nézőket a tanár. 
A közönség tapssal bátorította a fellépőket, akiknek a játéka valódi élmény volt minden résztvevő gyerek és felnőtt számára. A koncert végén a dobolni tanulók elismerő oklevelet vettek át. 

Közös, improvizált, meglepetészenélés

Az esemény meglepetésmomentumaként dr. Román János is megszólaltatta a dobfelszerelést, aminek láttán-hallatán a gyerekek megragadtak egy-egy kézi dobot, és közös improvizálással zárult a koncert. 
A hangszertanítás mellett a Szatmári Egyházmegyei Caritas Szervezet Barátság Háza a nyári szünidő ideje alatt rengeteg érdekes programot kínált a központot látogató iskolások számára. Sokat játszottak, sportoltak, különböző kreatív tevékenységeken vettek részt, és kirándultak is. Ugyanakkor szívesen besegítettek a központ udvarának és termeinek megszépítésébe, a kerítés lefestésébe, a növények rendszeres gondozásába. A vakációs programot színesítette, hogy heti több alkalommal a Szatmárnémetiben és környékbeli településeken elszállásolt ukrán gyerekek is bekapcsolódtak a foglalkozásokba. Ahogy illik, a Barátság Házába járó gyerekek új, ukrán barátaikat is meghívták a dobkoncertre.
Ezzel a héttel kezdődően a központban az új tanévre való készülődésre helyeződik a hangsúly. Az iskolatáskákat még várják, de tanszerekkel már biztosan tudnak segíteni a központba járó gyerekeknek — tájékoztatott Georgeta Vizireanu intézményvezető. Mától egészen a tanévkezdésig folyik majd az ismétlés, hogy az elmúlt tanévben elsajátított ismeretek felfrissüljenek és rögzüljenek. SZFÚ