Belföld

„Dísznek” kitett biztonsági kamerák

2019.03.06 - 17:45

Majd' minden kereskedelmi egységben biztonsági kamerák néznek ránk, ám hogy közülük mennyi működik valójában, az már kérdéses. Sokan úgy hiszik, elég „tolvajriasztó” már a látványuk is.

Ma már a legkisebb üzlet, bolt vagy áruda sem működik (működhetne) biztonsági és/vagy riasztórendszer nélkül, és teljesen természetes számunkra, hogy az áruházakban, üzletekben, benzinkutaknál, de még közhivatalokban is biztonsági kamera figyeli minden mozdulatunkat. Normálisnak tartjuk, hiszen sok ember fordul meg ezeken a helyeken, és van, amikor csak az alkalom szüli a tolvajt, de van, amikor nagyon is tudatos hátsó szándékkal sétálgatnak a polcok között a „vásárlók”, és a kereskedőnek, üzletvezetőnek védenie kell javait. A valóságban azonban sajnos nem minden kamera és biztonsági rendszer látja el maradéktalanul a feladatát — mutat rá a Szatmár Megyei Rendőr-felügyelőség. A hatóság emberei többhetes ellenőrzési akciót tartottak a megyeközpont kereskedelmi egységeiben, kávézóktól kezdve luxusbutikokon át gyógyszertárakig, a végeredmény pedig enyhén lesújtó: nagyon sok helyen találtak „dísznek kitett”, azaz nem működő biztonsági és vagyonvédelmi kamerákat; volt, ahol csak kültéri kamera „vigyázta a házat”, jól láthatóan elhelyezve, de szintén nem rendszerbe kötve; volt, ahol a kamera csak egy adott pontra (pénztárgépre) fókuszált, a helyiség egészét lefedetlenül hagyva; s volt, ahol a raktárbeli betörést jelző mozgásérzékelőket barikádozták áruhalmok mögé.

A biztonsági és vagyonvédelmi elektronikus megfigyelőrendszer nem olcsó mulatság (ha mégannyira a tulajdonos érdekeit szolgálja is), viszont kötelező — emlékeztet a rendőrség, ráadásul a nem működő (be sem szerelt vagy elromlott), illetve nem megfelelően karbantartott biztonsági rendszerek miatt 2000–5000 lej közötti büntetést kaphat a kereskedelmi egység vezetője/tulajdonosa. Arról már nem is beszélve, hogy egy betörés, rablás vagy tettlegességig fajuló közrendbontás esetén mekkora segítséget nyújt az elkövető azonosításában.