A „falusi vendéglátó” nevű, szakképesítést adó felnőttképzés programját a projektben részt vevő országok — Románia, Magyarország, Szlovákia, Ukrajna — szakemberei állították össze, és a Nyíregyházi Türr István Kutató és Képző Intézet akkreditáltatta. A tavaly januárban kezdődött és most véget ért, öt modulra tagolt képzési program elméleti és gyakorlati ismeretek elsajátítására alkalmas technikákkal és módszerekkel készítette fel a résztvevőket arra, hogy sikeres vizsgát követően fel tudjanak zárkózni a gazdasági életbe és fel tudják lendíteni térségük turizmusát. A résztvevők sokrétű ismereteket szereztek a turisztika, kommunikáció, természetvédelem, mezőgazdaság, ügyvitel-könyvvitel területén, de az egészségvédelem és a beteggondozás bizonyos elemeit is elsajátították különböző szakemberek segítségével.
A négy országot átfogó projekt célja volt ugyanakkor kompetencia-központok létrehozása a partnerországokban, a határon átnyúló együttműködés előmozdítása, a munkaerőpiacon való elhelyezkedés segítése és az élethosszig tartó tanulás ösztönzése. A képzés négy országban, négy együttműködő szervezet közreműködésével valósult meg: Szatmárnémetiben, az Unio–Traian Vuia Szakközépiskola révén, a magyarországi Nyíregyházán, a szlovákiai Nagykaposon és az ukrajnai Beregszászon.
A projekt zárókonferenciájának az elmúlt hét végén Nyíregyháza adott otthont. A megyeházán megtartott rendezvényt Seszták Oszkár, a Szabolcs–Szatmár–Bereg megyei önkormányzat elnöke nyitotta meg, majd a magyar, szlovák, ukrán és román partnerek képviselői kaptak szót.
Baranyai Tibor szatmári projektkoordinátor előadásában kiemelte az intézmények közötti együttműködés jelentőségét, és a kezdeményezés legfontosabb hozadékának a szatmárnémeti iskola mellett létrehozott kompetencia-központ felszerelését, a képzési anyagok kidolgozását és adaptációját, valamint a két felnőttképzés sikeres megszervezését nevezte. A rendezvény záróakkordjaként 44 felnőtt hallgató — köztük tíz Szatmár megyei — vehette át falusi vendéglátói oklevelét és annak Europass-mellékletét.
Bumbuluţ Krisztina