Rámutatott, Románia tagja a világ legerősebb politikai-katonai szövetségének, ami a jelenlegi biztonsági helyzetben különleges jelentőséggel bír. Az olyan értékeken alapuló közösségként, mint a szabadság, a demokrácia és a jogállamiság, a NATO mélyreható átalakulásokat hozott a román társadalomban. „Így 2004 áprilisa úgy marad meg az ország történelmében, mint az a pillanat, amikor a román zászló először lobogott a NATO főhadiszállásán, az a pillanat, amikor a románok megértették a szövetség alapító szerződésében foglalt kollektív védelem fogalmát: Mindenki egyért, egy mindenkiért!" — fogalmazott. Hozzátette, e fogalom még nagyobb jelentőséggel bír most, amikor könyörtelen háború dúl az ország szomszédságában.
A miniszter beszélt arról is, hogy a NATO-csatlakozás fontos változásokat hozott a hazai katonai struktúrák tekintetében is, az országnak mára komoly szakmai tapasztalattal rendelkező hadserege van, amely számos hadszíntéren gyakorolhatta képességeit. A Krím-félsziget 2014-es orosz megszállása óta Románia folyamatosan hangsúlyozta a keleti szárny megerősítésére irányuló intézkedések fontosságát, „és a szövetség reakciója minden alkalommal pozitív volt, így ma Romániában egy teljes és állandó biztonsági architektúra áll rendelkezésünkre" — nyomatékosította.
Hozzátette, a NATO továbbra is számíthat Romániára a stratégiai védelem fejlesztésére irányuló közös erőfeszítésekben. „Ugyanakkor Románia számára a NATO jelenti a legerősebb biztonsági garanciát, amelyre támaszkodhatunk e szomorú időkben. A NATO Románia, Románia a NATO!" — zárta beszédét Dîncu a kolozsvári Gemina 4. gyalogsági hadosztály főhadiszállásán tartott ceremónián.
AGERPRES