Szatmárnémeti

Díjözön a Gellért Sándor szavalóversenyen

2016.12.12 - 14:05

Pénteken és szombaton a Szatmárnémeti Református Gimnázium dísztermében rendezték meg a XXIV. Gellért Sándor vers- és prózamondó versenyt, melynek győztese Baj Bianka (Nagykanizsa), 2. lett Tatár Zsuzsa (Szatmárnémeti), 3. helyen Micsinai Dominik (Nagykanizsa) végzett.

 

Plébán Ingrid, a Szatmárnémeti Református Gimnázium X. osztályos diákja mint műsorvezető köszöntötte a versenyzőket, a szép számú közönséget, a Gellért család tagjait, a zsűrit és minden kedves jelenlévőt. Mindenekelőtt Vörösmarty Mihály Szózata hangzott el Sárvári Dániel, a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum XII. osztályos diákja tolmácsolásában.

A verseny előtt a 100 éve született Gellért Sándorra emlékeztek a jelenlevők, Thoroczkay Sándor tanár úr méltatta a költőt, a Bú József által faragott Gellért Sándor-dombormű előtt a verseny egész ideje alatt a tisztelet mécsesei világítottak. A verseny alapszabálya értelmében az elődöntőben minden résztvevő elmondta műsora egyik darabját az előző nap a Kálvin János Gyülekezeti Házban kisorsolt fellépési sorrend szerint. A zsűri — Gál Gyöngyi magyar szakos tanfelügyelő, a zsűri elnöke, Kovács Éva színművész, Márk-Nagy Ágota rendező, András Gyula színművész, Horváth István Radnóti-díjas versmondó, a tavalyi Gellért Sándor verseny győztese Nagykanizsáról, Nagy Gyula magyartanár — minden szavalatot külön-külön pontozott. A zsűrizés jó hangulatban folyt, a pontértékek egymáshoz közeliek voltak, építő jellegű kritikákat fogalmaztak meg a versenyzők számára az ítészek, segítve az előadott művek elmélyítését, továbbgondolását, tanácsolták vagy értékelték a versválasztás egyéniséghez, hangszínhez, adottsághoz igazítását, a vers ritmusának betartását, a kreatív előadásmódot. Sok esetben csak a köszönet hangzott el a kifogástalanul előadott műért. Igazi adventi, ünnepi hangulatot teremtettek a versenyzők. Gyakran csillant meg egy-egy könnycsepp a közönség szemében a drámaiság, szerelem, hazaszeretet, mély emberi érzések kisugárzása, átadása folytán. Az előadók és a művek egyaránt sokszínűséget árasztottak. Tóth Árpád, Dsida Jenő, Szabó Lőrinc, Weöres Sándor, József Attila, Gál Sándor, Szilágyi Domokos, Reményik Sándor, Radnóti Miklós, Páskándi Géza, Ady Endre, Kányádi Sándor, Jobbágy Károly, Márai Sándor, Táncos Katalin, Móra Ferenc, Tóth Bálint, Wass Albert, Lesznay Anna, Kis József, Pilinszky János, Arany János, Krüzselyi Erzsébet és Hervay Gizella műveiből választottak a szavalók, és a talán legnehezebb feladatot, a népballada tolmácsolását is a lehető legnagyszerűbb módon oldották meg a versenyzők. Az elődöntőben szerzett pontokat a versenyzők továbbvitték, így a verseny végeredményét az elődöntőben és a döntőben szerzett pontok összege adta. A közönség kis szavazócédulákat kapott, a verseny befejeztével azokra írhatta fel minden jelenlévő annak a versmondónak a nevét, aki a legjobban tetszett neki. A szavalók is szavazhattak egymásra.

Délután négy órakor kezdődött a díjkiosztás. Először az emléklapok átadására került sor, minden versenyzőt egységes ajándékcsomaggal jutalmaztak a szervezők és a Szatmári Református Egyházmegye Esperesi Hivatala. Aztán megindult az ajándékzápor a versenyzőkre, az Árpád Egyesület különdíjaként minden előadó értékes könyvjutalomban részesült. A jutalmakat Veres-Kupán Enikő, az Árpád Egyesület elnöke adta át. A Szatmár-Láncos Református Egyházközség Lorántffy Zsuzsanna Nőszövetség Kánya Rékát jutalmazta, a Szatmár-Láncos Református Egyházközség Presbitériuma Micsinai Dominik előadását értékelte, a Gellért család Pataki Ágnesnek, Asztalos Gábornak, Czernák Ferencnek, Kánya Antalnénak, Baj Biankának és Micsinai Dominiknak kedveskedett különdíjjal. A XXIV. Gellért Sándor verseny helyszínét, a Szatmárnémeti Református Gimnáziumot és a Láncos-templomot ábrázoló metszetet Gellért Ágnes adta át. Az Örökifjú Petőfi Sándor Baráti Társaság Szökőcs Zsófiát díjazta, a Rüsz Károly-különdíjat András Gyula színművész a nagykanizsai Baj Biankának adta át. Keresztesi Mónika szatmárnémeti festő- és grafikusművész alkotása Kánya Antalné ajándéka lett.

Gál Gyöngyi szaktanfelügyelő, a zsűri elnöke és Kovács Éva színművésznő színvonalasnak, sokszínűnek értékelték a versenyt, megköszönve a versenyzőknek a magyar irodalomhoz kötődő hűségét és szeretetét, Veres-Kupán Enikőnek mint szervezőnek a kitartó, eredményes munkáját, és hangsúlyozta Gellért Sándor költő munkásságának a köztudatban tartásának, éltetésének fontosságát.

A fődíjakat Gál Gyöngyi tanárnő adta át. Hatodik helyezést ért el és értékes könyvet vehetett át a nagybányai Balogh Ádám, a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum IX. B osztályos diákja, V. helyen végzett Pataki Ágnes marosszentgyörgyi versenyző, aki a Júlia, szép leány népballadára színtízest kapott a zsűri tagjaitól és vastapsot a közönségtől, IV. helyezett lett a szatmárnémeti Pfeifer Melany, a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum X. B osztályos diákja. A dobogósok pedig: a III. hely a nagykanizsai Micsinai Dominiké lett, aki az értékes könyv mellé 500 lejes pénzjutalmat kapott, második lett a szatmárnémeti Tatár Zsuzsa, a Kölcsey Ferenc Főgimnázium diákja, ő az értékes könyv mellé 700 lejes pénzjutalmat vihetett magával. A verseny győztese pedig a nagykanizsai Baj Bianka lett, a könyv mellett 1000 lejes pénzjutalommal. A szavalók és a közönség díja Csirák Csaba helytörténész ajándéka volt, és ő is adta át a nyereményeket. Ő álmodta meg és indította útjára és szervezte sok-sok éven át a Gellért Sándor versenyt. A szavalók úgy döntöttek, hogy a díjukat Kánya Antalné nagykanizsai előadó érdemli meg, a közönség két előadót jutalmazott: Pataki Ágnes marosszentgyörgyi versenyzőt, illetve Pfeifer Melany szatmárnémeti résztvevőt. Záróakkordként a versenyzők nemzeti imánkat, Kölcsey Ferenc Himnuszát közösen mondták el.

A rendezvényt az Árpád Egyesület és a Szent-Györgyi Albert Társaság szervezte, a versenyt támogatta a Bethlen Gábor Alap.

Jövőre, amennyiben van hozzá kellő akarat és összefogás, mert igény az van, a XXV. Gellért Sándor vers- és prózamondó versenyre kerülhet sor.