Szatmárnémeti

Díjazták a népi mesterségek ifjait

Fotók: Czinzel László
2021.10.28 - 08:51
Magyar Lóránd parlamenti képviselő is díjazta az Erdélyi Hagyományok Háza pályázatára jelentkezett, hagyományos népi mesterségeket ápoló, illetve tanuló szatmári fiatalokat.

Összesen 12 szatmári, hagyományos népi mesterségeket ápoló, illetve tanuló fiatal vett részt az Erdélyi Hagyományok Háza pályázatán, amely egyfajta felmérés is volt, illetve lehetőséget teremtett megmutatni pályamunkáik által, hogy milyen szinten állnak az illető mesterség elsajátításában, milyen értéket képviselnek az általuk készített termékek.

A XIV. Vándorlegény Országos Gyermek és Ifjúsági Népi Kézműves Pályázatra érkező pályamunkákat szakértő, a népművészet beható ismerőiként számon tartott zsűri értékelte, a szatmári 11 és 23 év közötti fiatalok munkáját pedig szerdán Magyar Lóránd parlamenti képviselő, a Szatmári Termék projekt kezdeményezője is díjazta. A rendezvény helyszíne a Borókagyökér Egyesület székhelye, a Szejke-tanya s azon belül a Lépésház volt, messze nem véletlenül: a népi értékek őrzésének, elsajátításának fellegvárában tanulták ezek a fiatalok a bútorfestést, a fafaragást, a fazekasságot, a kosárfonást, a tojásírás, a nemezelést vagy épp a népviseletek készítését.

A díjazott fiataloknak jól felkészült mesterek adták át a tudást, akik a Bethlen Gábor Alap, a Csoóri Sándor Alap, illetve a Nemzeti Együttműködési Alap támogatásával tanulták meg különböző képzéseken, hogy hogyan lehet jó pedagógusként továbbadni a felhalmozott tudást. A pályamunkák elbírálásakor a zsűri különös figyelmet fordított a régió népművészetére jellemző díszítő motívumok használatára, a természetes anyagok felhasználására és a hagyományos technikák alkalmazására.

„A hagyományos népi mesterségeket csak úgy lehet megmenteni az eltűnéstől, ha megismertetjük ezeket a fiatalokkal, akik az elért eredményeikért elismerést is kapnak. Mi a Szatmári Termék projekt elindításakor elhatároztuk, hogy bátorítani, támogatni fogunk minden olyan kezdeményezést, amely felhívja a figyelmet a hagyományos mesterségeket művelők munkájára, és népszerűsíteni fogjuk ezeket a mesterségeket a fiatalok körében.

A Szatmár Vidékfejlesztéséért Egyesület részéről ezért is díjaztuk ezeket a fiatalokat, hogy érezzék: nagyra értékeljük az általuk végzett munkát. A Szatmári Termék létrehozásával egy olyan közösség alakult ki, amelyiknek a munkáira büszkék lehetünk. Most pedig örömmel látjuk, hogy van utánpótlás, vannak fiatalok, akik elkötelezettek a hagyományos mesterségeink életben tartása iránt” — fogalmazott Magyar Lóránd.

A pályamunkák elbírálásakor szerzett kitűnő minősítéseknek köszönhetően a fiatal népi mesterek alkotásai több erdélyi városban lesznek megtekinthetők, a legjobb alkotók munkái pedig Debrecenben, a Vándorlegény Gyermek és Ifjúsági Népi Kézművesek Országos Kiállításán lesznek láthatók.

A Szatmár Vidékfejlesztéséért Egyesület ezúton is köszöni a Szatmári Termék védjegyhez tartozó helyi termelőknek, hogy segítettek az ajándékcsomagok összeállításában, ezzel is elismerve a fiatal alkotók munkáját és a most elért kitűnő eredményeket. SZFÚ

 

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

Díjazták a Harag György Társulatot

Gubcsi Lajos Ex Libris Díjban részesült a szatmárnémeti Harag György Társulat, amit június 3-án vehetnek át Budapesten, a Klauzál Gábor Művelődési Központban.
Szatmárnémeti

Megtartották frakcióbeli tisztségeiket

Továbbra is Turos Lóránd vezeti az RMDSZ szenátusi frakcióját, Nagy Szabolcs a képviselőházi frakció titkára, Magyar Lóránd pedig a mezőgazdasági bizottság alelnöke.
Szatmárnémeti

Évértékelő gálán díjazták a gazdákat

A Szatmár megyei gazdálkodóknak, a térségben tevékenykedő falugazdászoknak és a munkájukat segítő intézményvezetőknek is köszönetet mondva első ízben tartott Falugazdász Évértékelő gálát a Partiumi Falugazdász Hálózat péntek délután.