Szatmárnémeti

Defektes szelektív automaták

Keveset is fizetnek, nem is mindig működnek (Fotó: A szerző felvétele)
2022.03.24 - 10:30
Alakul a boltok bevonásával működtetni kívánt üvegbeváltás, pedig még a műanyaggyűjtéssel sem állunk sehogy. Mindenütt tele van palackbeváltóval, de a dömpingben nincs köszönet.

Nem elég, hogy bagóért veszik át a hipermarketeknél felállított szelektív automaták a flakont, az üveget meg az alumíniumdobozt, még nem is mindig működnek. Lehet, hogy nagy elvárás, hogy legalább reggeltől estig elérhetők legyenek ezek az egyébként nonstop üzemre kitalált átvevő robotok, de amikor a vásárolni induló embert egy műanyag zsáknyi flakonnal vagy papírdobozba gyűjtött üveggel a gyűjtőállomás kijelzőjén a „Nem üzemel” felirat várja, következő alkalommal már biztos nem lesz annyira környezettudatos. A nem üzemelés ráadásul csak az egyik problémájuk ezeknek a gépeknek, van, hogy azért fullad kudarcba a szelektív hulladék leadása, mert a gép tárolója megtelt, egyszerűen nincs hely még akár ellenszolgáltatás nélkül is, korrektül leadni a helybe vitt hulladékot.

Nyugaton többet ér

Ha mégis működne a gép, vagy lenne benne hely „átvennie”, ha hozott valamit az egyik „ügyfele”, annyira kevés pénzt fizet az újrahasznosítható és akár pénzzé is tehető csomagolóanyagért a gép, hogy ilyen tekintetben sincs meg a motiváció. A madaras bevásárlóközpontnál az elsők között beüzemelt ilyen gép pár éve még 0,05 lejt adott egy sörös- vagy üdítősdobozért, ma már 0,08 lej a tarifája. Ez még mindig sehol nincs a nyugat-európai országokban üzemelő, hasonló gépek által adott összeghez képest, és azt jelenti, hogy nem kevesebb mint száz darab alumíniumdobozt kell összeguberálni ahhoz, hogy egy környezettudatos ember nyolc lejt kapjon a géptől. Ráadásul nem is pénzt ad az automata, hanem csak a helyi boltban levásárolható vásárlási utalványt, ami — hogy még csábítóbb legyen az ajánlat — csak harminc napig érvényes. Nem mintha nem lehetne annyi idő alatt tízszer nyolc lejt is elkölteni, de azért mégis…

Nem utalvány, kedvezmény

Aztán ott van a piros színben tetszelgő szupermarketnek a parkolójában a szelektív konténer, amelyik talán a működési ideje szempontjából a legaktívabb beváltópont, azonban a hulladékhordásért ez sem fizet sokkal többet, mint akármelyik másik társa. Készpénz itt sem jár a felajánlott szelektívért, de még vásárlási utalvány sem. Öt kiürült tárolóedényért kemény tíz százalék kedvezményt ad ha nem is bármelyik, de legalább egyes termékeinek az árából. Ami jó, hogy ha a gép nem működik, akkor a hozott dolgokat az ügyfélpultnál is le lehet adni ennél a szupermarketnél, ami rossz: összepréselt flakont például nem fogad el a gép, pedig összenyomva tárolni és szállítani is praktikusabb.

Nem fog menni

Az összegek, kuponok és kedvezmények, amik megszerezhetők ezeknél a begyűjtőalkalmatosságoknál, biztos nem véletlenül olyan kicsik, hiszen a gépeket üzemeltetni is kell, a szolgáltatásba egy-egy partner is be van ékelődve, és valószínűleg a beszedett dolgok sem érnek túl sokat. Biztos igaz erre a szegmensre is, hogy a piac alakítja az árakat, és ezzel a szelektív hulladékgyűjtést támogató szolgáltatással költségek is vannak, nem csak bevételek. Azonban míg nem fognak az emberek normális árat kapni azokért a dolgokért, amikre idejüket és energiájukat fordítják, amiket összeszednek és amiket saját költségeiken odaszállítanak, addig nem fognak ilyesmivel foglalkozni, és nem lesz nagy sikere ennek a fajta szelektív hulladékgyűjtési rendszernek.
Princz Csaba