Hétfő este az első alkalommal megrendezett Deák Endre Régizene Fesztivál alkalmával emlékeztek tisztelői és szerettei a néhai Deák Endrére. A Nagykárolyi Művelődési Központ munkatársa elismertségnek és közismertségnek éppúgy örvendett és elévülhetetlen érdemeket szerzett zenetudósként, zenészként, a régizene kutatójaként.
A róla elnevezett régizene-fesztivál nyitóestéjén egykori kollégái, barátai méltatták a szakembert. Ki volt Deák Endre, mit is köszönhetünk neki mindannyian? — ezekre a kérdésekre zenésztársa, Keresztesi Ildikó próbált válaszokkal szolgálni hétfő este.
„Deák Endre egész életét a zenének szentelte. Hatalmas műveltsége, szellemi értékközpontú életszemlélete tette őt kiváltságossá. 'Fényesen megtestesítette a mai értelemben vett végváriságot' — mondták róla 2007-ben Budapesten, a Tinódi-díj átadásakor elhangzó laudációban. Elsősorban zenetudós, aki egykori barátja, Babrik József nyomdokaiba lépett, és kutató-felfedező munkát végzett Erdély fontos könyvtáraiban: a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai könyvtárban, valamint a gyulafehérvári Batthyáneumban. (…) Elsősorban a reneszánsz korból származó erdélyi vonatkozású zenedarabok felkutatása és megszólaltatásának módja érdekelték. Pályája kezdete óta érdekelte a régi korok zenéjének lejegyzési módja. Kíváncsi volt a kották eredeti formájára. Gyakorló lantjátékos volt. Nemzetközi szinten is az egyik legszakavatottabb Bakfark Bálint-kutató és előadóművész volt. Közvetlenül kéziratokból — tehát modern átiratok hiányában is — tudta olvasni a reneszánsz lant-darabokat” — mondta róla méltatásában Keresztesi Ildikó.
A fesztivál kedden este a vajdahunyadi Huniadi Cantores és a budapesti Musica Historica együttesek koncertjével folytatódott.