Az est házigazdája Bogdan Georgescu, a városháza kulturális- és sportigazgatóságának vezetője volt, akit egykor Deák Endre is tanított, illetve később zenésztársak és munkatársak is lettek.
A hozzászólások sorát Kovács Jenő polgármester nyitotta meg, aki a néhai Deák Endréhez kötődő emlékeiből idézett fel néhányat a hallgatóságnak, illetve hangsúlyozta, hogy a városnak büszkének kell lennie azokra, akik tesznek érte. Mint mondta, Deák fontos helyet foglalt el a Nagykároly kulturális életében, és komoly név volt a szakmájában.
Bereczki Gábor fiatal kora óta barátja és zenésztársa volt Deáknak. Még gimnazistaként kezdett együtt zenélni vele Marosvásárhelyen, majd számos közös projektben vettek részt, és mindketten szenvedélyes horgászok voltak. Bereczki Deák pályáján vezette végig a hallgatóságot a néhai művész korai időszakától élete utolsó munkájáig.
Nem felejti el a város
Keresztesi Ildikó, a nagykárolyi Carmina Renastentia régizene-együttes művészeti vezetője, amelynek elődjét, a Collegiumot Deák Endre alapította, a kötetet bemutatva elmesélte, hogy a Boros Ernő által szerkeszett és összeállított könyv első része egy hosszabb interjú, amelyet a szerző készített egykor Deákkal. A második részben a nagykárolyi régizenész saját naplóbejegyzéseiből olvashatnak mindazok, aki kezükbe veszik az Otthonom Szatmár Megye könyvsorozat 59. köteteként megjelent művet. A harmadik fejezetben azok a sajtóanyagok kaptak helyet, amelyek Deák Endre szerteágazó zenei munkásságára reflektálnak. Az utolsó, negyedik részben pedig a zenetudós szakmai publikációi olvashatók.
A kötet címe Ostinato, amely olasz eredetű, és egy ismétlődő zenei motívum megjelölésére szolgál. Emellett hétköznapi jelentése is van, az pedig a megszállottság, amely Deák egykori munkabírására, olthatatlan tudásvágyára utal.
Bogdan Georgescu a hozzászólások zárásakor elmondta, a zenészre emlékszik, a zenetanárra és zeneszerzőre, aki jótanácsként azt véste az emlékezetébe kezdő zenész korában, hogy a diák mindenkor vigyázzon a hangszerre és tisztelje a tanarát. „Lehetetlen betölteni azt az űrt, amely a hiánya miatt keletkezett” – zárta gondolatait a kultúraszervező.
Az est végén a Carmina Renastentia régizene-együttes olyan dallamokat szólaltatott meg, amelyek mindegyike Deák Endre munkája nyomán került az együttes repertoárjába.
Deák Endre emlékét a most megjelent kötet és a városlakók emlékezet mellett a róla elnevezett kultúrházi előadóterem is őrzi az utókor számára. Testvéröccse, a Nagyváradon élő és alkotó Deák Árpád szobrászművész emlékplakettet is készített róla, amely egykori munkahelye, a Nagykárolyi Művelődési Központ falán látható. Emellett idén ismét meg szeretnék rendezni a nagykárolyi régizene fesztivált is, amelye szintén Deák Endre nevét viseli.
Végh Balázs