Itt a suli, itt vannak a kiadások. Egy szatmári, tanszerekkel foglalkozó cég vezetője szerint egy szülőnek minimum 400-500 lejt kell áldoznia a legfontosabb iskolai kellékekre.
Az új tanév kezdete előtt egy héttel a diákok a nyári szünetet siratják, a szülők pedig a fejükhöz kapnak, hisz ismét nekik jutott a hálásnak egyáltalán nem nevezhető feladat, hogy megvásárolják csemetéiknek a sulihoz szükséges kellékeket, és mivel otthoni ruhában nem léphetnek be az osztályterembe, ezért néhány divatos ruhaneműre is szükség van. Hétvégén a nyakunkba vettük a várost, és meglátogattunk néhány tanszereket árusító üzletet és egy-két nagyobb bevásárlóközpontot, hogy ezáltal megkönnyítsük a szülők dolgát, bár ettől nem lesznek olcsóbbak a füzetek vagy a tollak, de legalább sikerül tisztábban látni a dolgokat. Első utunk az egyik szaküzlethez vezetett, ahol Florin Sabău üzletvezető nagyon kedvesen fogadott minket, és elmondta, hogy bár a papír ára idén is emelkedett, mindent elkövetett, hogy a polcra kerülő tanszereket a szülők viszonylag elfogadható összegért vásárolják meg gyermekeiknek. Hozzátette, hogy az ő dolga sem könnyű, mivel a különböző élelmiszerboltok kialakítottak maguknak egy külön tanszeres sarkot, ahol az érdeklődők sokkal olcsóbban juthatnak hozzá a nélkülözhetetlen iskolai eszközökhöz, mint a kizárólag erre a célra szakosodott üzletekben, és nem mellesleg ezek minősége kívánnivalót is hagy maga után. Sabău elmondta, hogy a minőségi termékek jóval drágábbak, mint a kevésbé márkásabb tanszerek, de a szülők mindig igyekeznek úgy választani, hogy minőségben és árban is megfelelőek, elfogadhatóak legyenek az általuk vásárolt oktatási kellékek. Az üzletvezető szerint egy szülőnek minimum 400-500 lejre van szüksége ahhoz, hogy a legfontosabb tanszereket — mindenféle extrák nélkül — megvásárolja lurkójának, a becslések szerint ezek egy része csak fél évig elegendő.
Változó árak
Ezt követően szemügyre vettük az árakat, néhány termék tarifáján igencsak megdöbbentünk, de voltak olyanok is, melyeknél többre számítottunk. Az első és második osztályosok számára készült 24 lapos — úgynevezett tip 1 — füzetek 1 lejbe kerülnek, az A5-ös típusú füzetből a 48 lapos 1,38 lejért, a 80 lapos 2,19 lejért vihető haza, az A4-ös típusú, 48 lapos füzetek ára 2,29–2,49, a 60 laposoké 1,49–1,79, a 80 laposoké 3,99–5,99 lej közé tehető. Aki biológia, földrajz vagy ének-zene füzetet vásárol 1,10 lejt fizet darabjáért, a sima lapú füzet 1 lejért kapható, a rajztömb ára 1,60–4 lej között változik. A tolltartók árai is igen széles skálán mozognak, a teljes egészében felszereltek 35–55 lejbe kerülnek, az egyszerű, sima tolltartók pedig 12–17 lejért kaphatók. A színes ceruzákat fajtájuktól és kiszerelésüktől függően 6,99–16,99 lejért vehetik meg a szülők, a legolcsóbb töltőtoll 6 lejbe, a legdrágább 25 lejbe kerül, golyóstollakat már 1,39 lejtől kaphatnak a vásárlók, a filctollak pedig 7–14,30 lejbe kerülnek. Az egyik legfontosabb kiegészítő az iskolatáska, amiből az olcsóbb, gyengébb minőségű 24,99 lejért vihető haza, a tartósabbak, márkásabbak ára azonban elérheti a 120 lejt is. Ezenkívül minimum 150–200 lejt kell áldozzanak a szülők ruházati cikkekre — természetesen ha tetőtől talpig fel szeretnék öltöztetni a gyerekeket.
Botos István