Szatmárnémeti

De miért épp Müller Pétert? — Játék az életünk

2023.09.24 - 18:09
Az élet egy perc alatt meg tud változni egy helyzettől, egy embertől, egy beszélgetéstől — vallja Müller Péter, és vallja Tóth Klára pszichológus is, akinek meghívására érkezik Szatmárnémetibe egy léleksimogató beszélgetésre, és nemrég megjelent könyve, a Játék az életünk bemutatójára, amely nem mellesleg az író első külföldi újkönyv-bemutatója is lesz.

Rekordidő alatt fogyott el a közel ötszáz jegy Müller Péter szatmárnémeti előadására, pontosabban léleksimogató beszélgetésére az élet dolgairól — amin nincs is miért csodálkozni, hiszen a  Kossuth- és József Attila-díjas író, gondolkodó, előadó a magyar spirituális irodalom egyik legismertebb személyisége, könyvei minden kétséget kizáróan az utóbbi idők legsikeresebb kötetei közé tartoznak, amelyeket százezrek olvasnak. S máris kezükbe vehetik a legújabb, alig pár napja megjelent, Játék az életünk című kötetet is, amelynek bemutatója is lesz egyben a szatmárnémeti előadás — tegyük hozzá: rendhagyó bemutatója, ugyanis gazdag pályafutása során ez az első alkalom, amikor frissen megjelent kötetét külföldön mutatja be elsőként.

De miért épp Müller Pétert? Egyáltalán, miért gondolja, érzi úgy egy elismert pszichológus, hogy "el kell hoznia", meg kell mutatnia élőben is a szatmáriaknak egy ilyen kaliberű szakembert? — kérdeztük Tóth Klára pszichológust, a Klarity Pszichológiai magánrendelő vezetőjét, akinek meghívására érkezik Müller Péter, az előadás pedig a Szatmárért Egyesület és elnökével, Veres Norberttel, valamint az RMDSZ Szatmári Nőszervezetével való közös szervezés nyomán valósul meg.

hirek/2023/szeptember/klarity.jpg

- Lelki egészségvédelemmel foglalkozó közösségi segítő vagyok, és arra törekszem, hogy közösségünk tagjainak lelki egészségét előmozdítsam.  A lelki egészség fontosságának tudatosításához pedig elválaszthatatlanul hozzá tartozik a minőségi könyvek olvasása, a közös tenni akarás — ez motivált arra, hogy Müller Pétert, napjaink egyik legnagyobb spirituális gondolkodóját-íróját hívjam meg. 
Nagy megtiszteltetés, hogy elfogadta a meghívást és Szatmárnémetibe látogat, önálló estet tart, megosztja gondolatait velünk, annál is inkább, mivel korára való tekintettel nem vállal el minden felkérést. Az pedig külön öröm, hogy az alig pár napja megjelent Játék az életünk kötetének bemutatója is az előadás keretében történik. 
Nem „észt akar osztani”, hanem kedvet, barátságot, derűt! Beszélgetni jön, hiszen, mint vallja, az érzések, gondolatok átadásának leghitelesebb módja nem is az írás, hanem a beszélgetés. 

Nagyon sokszor a pszichológiai eszköztár körül az emberek más segítő szakmákban tevékenykedőkhöz is fordulnak — s az egyik ilyen a spirituális könyvek, Müller Péter gondolatai. Egy dolog olvasni őket, és teljesen más, amikor észrevesszük, mire akar tanítani — mert ez a lényeg! — és lépünk is a változás irányába.
Remélem, kívánom, hogy az előadás személyes beszélgetése cselekvésre késztesse a résztvevőket.

Nincs „boldogságrecept”, de van együttgondolkodás

Nem én, a pszichológus, a segítő oldom meg az adott ember, a páciens problémáját! Nincs „boldogságrecept”! Mindenkinek egyénileg kell megalálnia a megoldást — és amikor eljut arra a pontra, az általam leggyakrabban hallott kijelentés: 'erre nem is gondoltam'. Ez is a feladatunk: az együttgondolkodás — nem helyette, hanem közösen.
Nagyon tisztelem a pácienseket, mert szerethetőek — életutakat, sorsokat látok. Olyan emberekét, akik elhatározták, hogy változtatni akarnak. Általuk én is folyamatosan fejlődőm, érlelődöm, változom. Számomra ők a leginspirálóbb emberek.

Nagyon sok a civilizációs ártalom (stressz, túlhajszoltság, szétesés), amire nem állunk készen. Sokan szeretnek panaszkodni, de változtatni nem akarnak vagy nem mernek. Hiányzik belőlük a lelki megbirkózás képessége. A változás, változtatás lelki munkával jár, amit önmagunknak kell elvégeznünk, nem a segítők fogják megtenni helyettünk — ilyenkor jól jönnek a könyvek.
Amikor az otthoni lelki „praktikák” nem válnak be, jól jöhet segítséget keresni. Azt keresni, aki tanít, akitől fejlődhetek, aki inspirál, tükröt tart elém. Igen, ez rám is vonatkozik, hiszen  folyamatos önmunkával dolgozza magát a pszichológus is. Annál is inkább, mivel a személyiségem is a munkaeszközöm. 

Kiknek ajánlja elsősorban az előadást?

Minden ilyen önálló est egy együttgondolkodás, a kérdés, hogy kiben mit indít el. Az élet egy perc alatt meg tud változni egy helyzettől, egy embertől, egy beszélgetéstől — remélem, hogy sokak élete meg tud változni ettől a minőségi személyes beszélgetéstől Müller Péterrel.
Ő mindig olyan témákkal foglalkozik, amelyek az önmagát kereső embernek segítenek eligazodni a mindennapokban. Személyesen találkozni az író legendával pedig egy életre szóló emlék és felejthetetlen élmény.

Mert az öröm abból születik, hogy játéknak tartjuk az életet

hirek/2023/szeptember/jatek-az-eletunk-b1.jpg

„A maradandóságban nem hiszek. Egy normális ember ma már nem is hihet. De abban igen, hogy a gondolatok, amelyek belőlem jöttek, nem múlnak el nyomtalanul. Legfeljebb nem emlékeznek rá, hogy én gondoltam. Mindenki azt hiszi, hogy ő maga. És ha ez így lesz: elértem a célomat.” — fogalmazza meg ars poeticáját önéletrajzában a 87 éves Müller Péter. 

A bő egy héttel ezelőtt megjelent, Játék az életünk című könyvéről pedig így vall: 
„Óriási lehetőség visszatekinteni önmagamra, és az egész életemre ennyi esztendő után. Átélni azt, hogy nem ment el a kedvem az élettől, sőt, most jött meg igazán! Két fontos dologra eszméltem rá. Az egyik a szüntelen Öröm, a másik a Játék, és ez a kettő szétválaszthatatlan. Élni nem szorgalmi munka és kötelező feladat, hanem örök játék. Ezt minden gyerek tudja, csak amikor felnő, elfelejti. Megkomolyodik. Én nem felejtettem el. Minden írásom erről szól, ez a mostani is, hogy élni, a világot megismerni, gondolkodni, bölcselkedni és szeretni csakis örömteli szívvel lehet. És akkor az ember nem fél, nem szorong, másképp szenved és beteg, sőt, másképp is búcsúzik és másképp hal meg, mert tudja, hogy mindez egy végtelen isteni játék része. Ehhez vagy egy kicsit bolondnak kell lenni, vagy gyereknek maradni mindörökké. Nekem mindkettő sikerült.
Volt már, hogy kijelentettem, valószínűleg nem írok több könyvet. De: amíg kedvem van játszani, írok. Nem az olvasóimnak, hanem a játszótársaimnak. Csak együtt lehet." 

Támogatók: a Nemzeti Együttműködési Alap és a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt.

Szabó Kinga Mária

SZÓLJON HOZZÁ FACEBOOKON!