Szatmárnémeti

Darwin-napot tartottak Szatmárnémetiben

2016.02.08 - 19:53

Az idei Darwin-napot február 5-én szervezte meg az E-Consult Egyesület Szatmárnémeti partnerségben a Szatmár Megyei Múzeummal.

Charles Darwin születésének 200. és fő művének, „A fajok eredete” megjelenésének 150. évfordulóját ünnepeltük 2009-ben. A nemzetközi emlékévhez Szatmárnémeti is csatlakozott, ekkor került megrendezésre az első Darwin-nap a Szatmár Megyei Múzeumban. Charles Darwin, az evolúció tudományos elméletének megalkotója világszerte ismert, emblematikus személyiség, akinek a modern tudomány és gondolkodás fejlődésére gyakorolt hatása vitathatatlan. Születésnapja vált a tudomány és a humanizmus ünnepévé. A 2009 óta Szatmárnémetiben is minden évben megrendezett Darwin-napon az előadók tudományról, tudományos gondolkodásról beszélnek az érdeklődőknek.

Az idei Darwin-napot február 5-én szervezte meg az E-Consult Egyesület Szatmárnémeti partnerségben a Szatmár Megyei Múzeummal. Az elmúlt évekhez hasonlóan a város diáksága román és magyar nyelven is hallhatott előadásokat. Az érdekes tudományos eredményekről, természetvédelemről vagy szexuális nevelésről szóló bemutatókat rövid dokumentumfilmek és kísérlet is színesítette. A Darwin-nap a kritikus gondolkodásról is szól, ennek fényében az előadók igyekeztek felhívni a figyelmet arra, hogy a tudományban mindig a bizonyítékok a mérvadóak, és nem szabad kritikátlanul elhinni minden állítást. Az előadások sorát Rózsa Lajos (MTA MTTM Állatökológiai Kutatócsoport, Budapest) nyitotta, aki a tudomány és áltudomány közti különbségről beszélt: miért vált a tudomány részévé az Eötvös-inga és miért csalás az ezotériában elterjedt ingás jóslás? Őt Sike Tamás követte, aki a homeopátia történetét mutatta be, szemléltetve annak képtelenségét mai ismereteink tükrében és hatástalanságát. Marton Attila (BBTE, Kolozsvár/Milvus Csoport) a mimikriről, vagyis az állatok rejtőzködéséről beszélt. Elmagyarázta többek közt, hogy miért lehet előnyös egy madárfióka számára, ha hernyónak álcázza magát. A rendezvény román és magyar nyelvű előadásain mintegy 170 diák vett részt.

Az idei év újdonsága, hogy a szervezők a felnőtteknek is kínáltak programot. Péntek este az E-Consult Egyesület és a TranSKlouD együttes az Old Place Pubba invitálta az érdeklődőket egy Darwin-napi beszélgetésre. A rövid bemutatókat követően a jelenlevőknek alkalmuk nyílt közös asztalnál ülve is elbeszélgetni az előadókkal. A programot a TranSKlouD koncertje színesítette. Rózsa Lajos korábbi kutatási eredményeiről számolt be: miért fordulhatnak ellenünk az egyébként egészségünk megőrzésében fontos szerepet játszó bélbaktériumok? Sike Tamás azt fejtegette, miért csalás a homeopátia. Délczeg Csongor arról tartott előadást, hogyan változott a sátánizmus képe a művészettörténetben a kezdetektől a modern idők marketing célú felhasználásáig. Marton Attila arra kereste a tudományos magyarázatot, hogy miért nem létezhetnek a legendák óriásai, vagy éppen hogyan nézne ki egy repülésre is képes, ember nagyságú lény.

 

Darwin: Az érdeklődők egy Darwin-napi beszélgetésen vettek részt