Szatmárnémeti

Darwin Nap Szatmárnémetiben, ötödször

2015.02.10 - 12:44

A szatmárnémeti E-Consult Egyesület és a Szatmár Megyei Múzeum szervezésében február 12-én, Charles Darwin születésnapján kerül megrendezésre az ötödik Darwin Nap. Az idei programtervezetről dr. Sike Tamás, a rendezvény szervezője tájékoztatta lapunkat.

— Charles Darwin az evolúció tudományos elméletének megalkotója világszerte ismert, emblematikus személyiség, akinek a modern tudomány és gondolkodás fejlődésére gyakorolt hatása vitathatatlan, ezért választottuk az ő születésnapját a tudomány vívmányainak megünneplésére — tájékoztatott dr. Sike Tamás, a Darwin Nap szervezője. — A Darwin Nap a tudományos gondolkodás és a humanizmus nemzetközi ünnepe. A szatmárnémeti E-Consult Egyesület és a Szatmár Megyei Múzeum szervezésében 2009 óta kerül megszervezésre a Darwin Nap. A rendezvény keretében különböző tudományágak szakemberei tartanak előadásokat, a tudományt és a kritikus gondolkodást népszerűsítve. Bár mindennapjaink részét képezik, modern életvitelünk és kultúránk elképzelhetetlen lenne a tudomány eredményei nélkül, nem könnyű feladat átlátni az emberiség által az elmúlt évszázadok alatt felhalmozott tudást, feldolgozni a naponta ránk zúduló információmennyiséget. A kritikus gondolkodás és a tudományos szemlélet azonban segíthet eligazodni. Ehhez szeretnénk hozzájárulni rendezvényünkkel, melyre idén is február 12-én kerül sor a Szatmár Megyei Múzeum dísztermében (a Vasile Lucaciu sugárút 21. szám alatt).

Az idei program

A korábbi évekhez hasonlóan két szesszióban, román, illetve magyar nyelven hangzanak el előadások. Az érdeklődők a következő előadásokat követhetik figyelemmel. A román nyelvű előadások 11 órától lesznek: Greşeli de planificare — de ce nu suntem perfecţi? (Tervezési hibák: miért nem vagyunk tökéletesek?) címmel Marton Attila (BBTE Kolozsvár/Milvus csoport) tart előadást. Őt követi dr. Sas-Kovács István (Nagyváradi Egyetem): Iarna ca vara: acomodarea faunei la habitate termale (Télen, mint nyáron: alkalmazkodás a termálvizes élőhelyekhez) című tanulmányának bemutatása. Cine a fost omul de Neanderthal? (Ki volt a neandervölgyi ember?) címmel Astaloş Ciprian (Szatmár Megyei Múzeum) tart előadást. A magyar nyelvű előadások 13 órától kezdődnek a következő sorrendben: Miért nem lehetünk tökéletesek? — dr. Rózsa Lajos (MTA–TTM Budapest), Őslények és evolúció az idő forgatagában — dr. Silye Lóránd (BBTE Kolozsvár), Régészet vs. történetírás — avagy a régészet mint reáltudomány — Romát Sándor BBTE Kolozsvár és Miért nincsenek angyalok? — gondolatok a megfelelő méretről — Marton Attila (BBTE Kolozsvár/Milvus csoport).„Darwin Day – A Származás Projekt”

 

Az idei Darwin Nap alkalmából kerül megnyitásra a Szatmár Megyei Múzeumban Az emberi faj származásáról — portrék és fosszíliák alapján címet viselő kiállítás. A tárlat anyagát képező, emberelődök portréit ábrázoló posztereket Eduard Constantin Olaru képzőművész és műkedvelő paleo-antropológus készítette, tudományos módszereket felhasználva az Afrikában, Európában és Ázsiában felfedezett Hominida fosszíliák alapján. A feltárt koponyacsontokból a mai modern technika segítségével nagyon jól meghatározható az izmok tapadási felületének minősége. A kriminalisztikában is alkalmazott eljárásokkal, az összehasonlító bonctan eredményeinek segítségével, élethű arcrekonstrukciókat képesek előállítani a szakemberek. Az őskori arcrekonstrukciók készítésénél egyes genetikai kutatások eredményeit is felhasználják. Például a genetikai vizsgálatokkal megállapítható melaninszint alapján olyan vonásokat lehet azonosítani, mint a bőr, a haj vagy a szemek színe. Ezek a részletek teszik még valósághűbbé a rekonstruált arcmásokat. A kiállítás anyaga egy négy éve indult projekt keretében készült, melynek célja tudományos ismeretek terjesztése elsősorban a fiatal generációk körében az ember eredetéről. A „Származás Projekt — az emberi faj eposza” („Proiectul Descendenţei — O epopee a speciei umane”) négy éve indult dr. Gheorge Mustaţă, a iaşi-i Alexandru Ioan Cuza Egyetem tanárának támogatásával. Az első művekből már 2012-ben készült egy kisebb vándorkiállítás, melyet Iaşi mellett bemutattak Bákóban, Bukarestben és Kolozsváron is. A tavalyi évtől kezdődően a projekt tevékenységei az ADIP (Asociație pentru Dezvoltare Intelectuală și Personală) egyesület együttműködésével folytatódnak. 2015–ben egyidejűleg több helyszínen is bemutatásra kerülnek az ember eredetét ábrázoló rekonstrukciók, a „Darwin Day – A Származás Projekt” elnevezésű akciók keretében, így Szatmárnémetiben, Temesváron és Bukarestben is. A rendezvényre és a kiállításra a belépés ingyenes.

Elek György