Szatmárnémeti

Cyberbullyingról a Lankadatlanulon

A résztvevők nem csak kérdéseket tettek fel, de saját tapasztalatukat is megosztották (Fotó: refszatmar.eu)
2022.04.02 - 15:00
A cyberbullying, azaz az internetes zaklatás egy olyan aktuális téma napjainkban, ami itt van az orrunk előtt, és több gyereket érint, mint gondolnánk, ezért érdemes tisztában lenni a társadalomra és áldozataira gyakorolt negatív hatásaival.

Az internetes zaklatás aktualitásából kiindulva a Lankadatlanul márciusi kiadásában, csütörtökön délután a Szatmár-Szigetlanka Református Egyházközség nyitott bibliaóráján dr. Frigy Szabolcs, a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum iskolai tanácsadója, nevelési igazgatója, a Babeş–Bolyai Tudományegyetem szatmári kirendeltségének oktatója tartott előadást, amelynek során kendőzetlenül tárgyalt a cyberbullyingról és annak veszélyeiről.
Az eseményen bárki részt vehetett, kortól és nemtől függetlenül, személyesen és az online térben egyaránt. A családias hangulatért a Lanka Duó felelt, amely szebbnél szebb dicsőítésekkel tette színessé és meghitté a találkozást.
A nyitott bibliaórát a házigazda, Rácz Ervin lelkipásztor nyitotta meg egy olyan dallal, amelyet a gyülekezet közösen énekelhetett a szigetlankai ifjakkal. Ezt követően üdvözölt mindenkit, majd egy témához illő, felvezető igeverset osztott meg a résztvevőkkel. Rövid beszédében a zaklatást egészen a teremtésig vezette vissza, rámutatva arra, hogy egy olyan problémáról beszélünk, ami a kezdetek óta jelen van az életünkben, ezért fontos, hogy mindenek előtt imádkozzunk, mivel az ima egy olyan vezeték nélküli kapcsolat, ami segítséget és erőt adhat a nehéz helyzetekben.

Nem tréfa, „véresen” komoly 

Ezt követően dr. Frigy Szabolcs vette át a szót, aki köszöntése után elsőként arra világított rá , hogy az Egyesült Államokban és sorozatokban történő durva dolgok nem csak a távolban vagy a képernyő mögött mutatkoznak meg, hanem itthon, akár Szatmárnémetiben is komoly gondokat okozhatnak úgy a gyerekek, mint a felnőttek körében.
Interaktív előadása során ismertette a zaklatás fogalmát, annak különböző formáit és megnyilvánulásait, így megtudhattuk, hogy a zaklatás általában tartósan, ártó szándékkal és szándékosan végzett cselekedet egyenlőtlen erőviszonyok között, ami egyszerre több formában jelentkezhet, legyen az fizikai, verbális, kapcsolati vagy cyberbullying. Esetünkben a cyberbullying, a kirekesztés, álhírek terjesztése, mémek, illetlen és zsaroló üzenetek jelenléte volt a fő téma, ami az előadó elmondása szerint manapság minden harmadik gyermeket érint, de ebből csak minden tizedik mer segítséget kérni. Ezekkel az adatokkal arra próbálta felhívni a résztvevők figyelmét, hogy mekkora veszély lehet ez a gyerekek számára, és mennyire kiszolgáltatottá válhatnak azok az áldozatok, akik félnek segítséget kérni.
A felhozott konkrét példák, megtörtént, elrettentő esetek bárkinek felnyithatták a szemét, aki eddig úgy gondolta, hogy a zaklatás a gyerekek között csupán tréfának számít, még akkor is, ha az sokszor nem tudatos sem az agresszor részéről, sem az áldozat számára.

A cyberbullying kiindulópontja az internet, pontosabban a közösségi média, ahol a gyerekek egyre nagyobb számban, gyakran szülői felügyelet nélkül vannak jelen a nap 6–8 órájában, és olyan tartalmakkal találkozhatnak, melyek rombolhatják a lelkivilágukat, önértékelésüket és kreativitásukat.
Frigy Szabolcs ismertette a digitális lábnyom fogalmát is, ami egy olyan veszélyforrás lehet a sokszor meggondolatlan kamaszok számára, ami a későbbiekben, akár a karrierválasztásuk során is durván visszaüthet, mivel amit egyszer az interneten közzétettek, az örökre ott marad, bármikor visszakereshető és felhasználható egy ember ellen. Hasonló módon alakulnak ki a hosszan tartó internetes zaklatások is — egy félreküldött üzenet, továbbküldött fénykép, szándékosan létrehozott kamuprofil és mások nevében küldött rizikós szöveg —, melyek évek múlva is negatív hatással lehetnek áldozatukra, és megnyomoríthatják a lelkivilágát.

Ne csak offline, online is

Előadásában a tanácsadó kiemelte, hogy mennyire fontos a szülők ébersége az ilyen dolgokban, és arra biztatta a jelenlevőket, hogy ne csak az offline, iskolában történő dolgokról beszélgessenek gyermekeikkel, hanem az online közegben zajló eseményeket is tárgyalják meg velük, mivel sokszor a két „világ” teljesen eltér egymástól. A gyerekek más identitást vesznek fel az online térben, mert nem érzik annyira a tetteik és szavaik súlyát a képernyő mögül, pedig sokszor nagyobb felelősséget igényel a közösségi médiában való jelenlét, mint a hétköznapi életben való megnyilvánulás.
A zaklatást és az áldozatokat illetően az előadó számos tippet és megoldást javasolt, melyek közül volt, ami az áldozatoknak és volt, ami kívülállóknak, illetve szülőknek és felnőtteknek szólt. Elmondása szerint a zaklatás egy olyan ördögi kör, amiből sokszor nagyon nehéz kilépni, ezért fontos, hogy aki egyszer belekerül, tudja, honnan és hogyan kérjen segítséget. Emellett arra is utalást tett, hogy a kívülállók is felelősséget kell vállaljanak az áldozatokért, empátiát kell mutassanak embertársaik iránt, és fel kell lépjenek az agresszorok ellen, megakadályozván ezáltal egy lehetséges tragédia bekövetkeztét, és kiiktatván az empátiahiányból származó lelki elkérgesédést.

Zárásképpen Frigy Szabolcs az Unicef #nemvagyegyedül üzenetével búcsúzott, és megköszönte a résztvevők figyelmét, majd felajánotta, hogy válaszol az esetlegesen felmerülő kérdésekre. Előadása megindítónak bizonyult, ugyanis sorra szólaltak fel az emberek, akik kérdéseket tettek fel, illetve megosztották saját tapasztalatukat a közönséggel. Dr. Frigy kedvesen és szakmai tudással válaszolt azokra, próbálván minden kérdésre megoldást, jó tanácsot adni.
Az est végén Rácz Ervin lelkész megköszönte Frigy Szabolcs rendkívüli és tartalmas előadását, majd visszautalva a beszédben elhangzott lelki elkérgesedésre, pontosabban annak megelőzésére a böjt hátralevő időszakát ajánlotta a gyülekezetnek: „Éljük meg a böjt, a nagyhét üzeneteit, hogy aztán a feltámadás örömhíre is kellőképpen hasson, áztasson, élesszen, életre keltsen!” — hangzott a lelkész szájából a bibliaóra zárásaként.
A lelkipásztor lapunak elmondta, hogy dr. Frigy Szabolccsal közösen választották a témát, mivel mindketten úgy gondolják, hogy a zaklatás, pontosabban az internetes zaklatás egy nagyon aktuális téma napjainkban, ami aktuális választ igényel úgy a fiatalok, mint a szülők részéről. A lelkész elmondása szerint elengedhetetlen a tágabb környezet megismerése, különböző pszichológiai témák feldolgozása ezeken a havonta megrendezésre kerülő, Lankadatlanul néven ismert nyílt bibliaórákon, mivel ezáltal a gyülekezet tagjai is informáltabbak lesznek bizonyos témákban, és meggyőződhetnek arról, hogy felmerülő problémáikkal bármikor bizalommal fordulhatnak úgy Istenhez, mint az egyházközösséghez.

Szabó Beatrix