Szatmárnémeti

Csütörtöktől léphetünk be a Fáraók Egyiptomába

2015.02.13 - 19:30

Jó pár hete őrzi már a múzeum bejáratát III. Amenhotep és hitvese, Tije 8,5 méteres szoborkolosszusa, a termekben pedig az utolsó simításokat végzik a sírkamra és templombelső kialakításán.

Február 19-én, 17 órakor nyitja meg kapuit „A Fáraók Egyiptoma” elnevezésű kiállítás, amely a a lenyűgöző, titkokkal teli ókori Egyiptom vallási életét, papságát, uralkodóit és az akkori emberek mindennapjait ismerteti meg az érdeklődőkkel. A rekonstruált és eredeti tárgyakon keresztül a látogatók betekintést nyerhetnek az ókori egyiptomi kultúra és civilizáció (mai szemmel is) csodálatos világába és rálátást nyerhetnek az intézmények, törvények és a „civilizált" emberi társadalom kialakulásának négy évezreddel ezelőtti kezdeteire. A kiállítótermekben egy igazi sírkamrát is berendeznek: a kézzel készült falfestmények, a csökkentett belmagasság és a sejtelmes fények mind a kamra-hangulatot erősítik — a belső részben pedig egy szarkofágot is láthatnak majd az érdeklődők, emellett bemutatják az egyiptomiak túlvilágról alkotott képét és hiedelmeit is. A tárgyak között találhatunk több mint kétezer éves férfi szarkofágot, múmiapólyát, halotti maszkokat és különböző kanópuszedényeket (melyekben a belső szerveket helyezték el a halottak mellett) is. E sírkamra berendezése révén próbálják meg a szervezők bemutatni a halál utáni élet hitét, valamint a mentális univerzumát egy olyan civilizációnak, amelyben az örökérvényűség érzete lehetett a legfőbb motivációja az olyan gigantikus épületek megépítésének, amelyek már-már a természetfölöttivel határosak. Mindezek mellett látható lesz még több száz, a vallással és a királyi családdal, valamint a mindennapokkal, az egyiptomi írással, az orvostudománnyal és a balzsamozás technikájával kapcsolatos eredeti tárgy, szobor, amulett és ékszer is. Amint azt dr. Liviu Marta, a múzeum igazgatója elmondta, a tárgyak mindegyike eredeti, hiszen a múlt század fordulóján és az 1900-as évek elején különösen divatos volt Egyiptomba látogatni és onnan egy-egy (vagy több) ókori „emléktárggyal” hazatérni — amelyek aztán végül valamelyik múzeum tárlójában vagy kiállítótermében kötöttek ki.

A most bemutatásra kerülő tárgyak tulajdonosai a szegedi Móra Ferenc Múzeum, a Kolozsvári Erdélyi Történelmi Múzeum, a nagyszebeni Brukenthal Nemzeti Múzeum, a nagyszebeni ASTRA Nemzeti Múzeum, a nagybányai Máramarosi Történelmi és Archeológiai Múzeum, a nagyváradi Körös-vidék Múzeum, a zilahi Szilágy Megyei Történelmi és Művészeti Múzeum, a dévai Dák és Római Civilizáció Múzeuma, a marosvásárhelyi Maros Megyei Múzeum, valamint a Tordai Történelmi Múzeum. A csütörtökön nyíló kiállítás — ahol számos interaktív elem is várja majd a látogatókat: a vendégek számítógépes játékkal tehetik próbára ügyességüket, ókori ruhák másolatait vagy éppen királyi koronát próbálhatnak föl — három hónapig lesz látogatható, a belépő pedig gyermekek számára 2, felnőttek számára 3 lejbe kerül.